Go Map نقشه
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نیازمند تحول بنیادی در شورایعالی انقلاب فرهنگی هستیم

نیازمند تحول بنیادی در شورایعالی انقلاب فرهنگی هستیم

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: دیدگاه ریاست شورایعالی انقلاب فرهنگی و اعضای شورا این است که نیازمند یک تحول بنیادی در شورایعالی انقلاب فرهنگی هستیم تا شاهد تاثیرگذاری بهینه در پیشرفت کشور و حوزه فرهنگ باشیم.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی؛ دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در انتها جلسه ۸۴۵ شورایعالی انقلاب فرهنگی که به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، به مصوبه ای در شورای معین اشاره نمود و اظهار داشت: این مصوبه درباره اصلاح و تکمیل اهداف و سیاست های کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران است که ظرفیت این کمیته را در برنامه ریزی آموزشی در آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور بالا می برد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: ایران سرمایه و میراث تمدنی هزاره ای در حوزه علم دارد، در علوم پایه مانند ریاضیات، فیزیک و شیمی سوابق بسیاری در تمدن ما وجود دارد که بهره برداری جدی از آن نشده است و در تاریخ تمدن علمی و فرهنگی ایران انعکاس مناسبی پیدا نکرده است؛ ازاین رو ظرفیت های بیشتری با این مصوبه برای کمیته فرهنگ و تمدن بوجود آمده است. باآنکه این کمیته در ۱۰۰۰ کتاب درسی با معرفی دانشمندان و معرفی دستاوردهای علمی در علوم مختلف اثرگذار بوده است اما این مصوبه ظرفیت بهتری را بوجود آورده است.
وی به گزارش عرضه شده از جانب دکتر موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، و تقدیر و تشکر ریاست و اعضاء شورایعالی از زحمات و خدمات ارزشمند ایشان اشاره نمود و در مورد واگذاری این سمت بیان نمود: جناب آقای دکتر امامی از اساتید برجسته کشور با اتفاق آراء اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان دبیر جدید شورای فرهنگ عمومی کشور انتخاب شدند.
دکتر عاملی ضمن اشاره به دوجلسه برگزار شده در دوره جدید و نگاه تحولی حاکم بر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اعضاء و ریاست محترم شورایعالی انقلاب فرهنگی بر این باور هستند که شورایعالی انقلاب فرهنگی نیازمند خانه تکانی است. به این معنا که مطالباتی را امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از شورایعالی انقلاب فرهنگی داشتند، اما وضع موجود با وضعیت مطلوب فاصله دارد؛ علت این امر این است که در درجه اول مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی ابزارمند نشده اند. مصوبات کلانی مانند سند مهندسی فرهنگی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، سند تحول علوم انسانی و... باید بتوانند در نظام برنامه ریزی پنج ساله کشور، برش استانی برنامه ها و نظام بودجه ریزی کشور تاتیر گذار باشند و این ظرفیت به صورت نظام مند به وجود نیامده است.
استاد دانشگاه تهران عنوان کرد: از سوی دیگر نگاه اعضای محترم بر این است که دستورات شورا، باید مسائل جاری و روز ایران در حوزه فرهنگ و علم فناوری را در بربگیرد.
دکتر عاملی بخش عمده توفیقات شورایعالی انقلاب فرهنگی را در تصویب اسناد فراگیر دانست و اظهار داشت: بعنوان مثال "سند مهندسی فرهنگی کشور" نزدیک ۳۰۴ برنامه اقدام دارد اما نگاه اعضا این است که باید بتوانیم به مسائلی که امروز فرهنگ ایران را تهدید می کند، بپردازیم. مسائلی که امروز دامنه فرهنگ را گسترش می دهد، مثلاً توجه به اولویت های استقرار عدالت اجتماعی مثل تأمین شغل، مسکن، گسترش دایره اثر گذاری اقدامات در رابطه با سلامت و درمان، تأمین هوای سالم و صیانت از محیط زیست و البته برخورداری از ارزش های جامعه اسلامی، امر فرهنگی و دینی است که باعث تقویت فرهنگ عدالت مبنای اسلامی می شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: دیدگاه ریاست محترم شورایعالی انقلاب فرهنگی و اعضای شورا این است که نیازمند یک تحول بنیادی در شورایعالی انقلاب هستیم تا شاهد تاثیرگذاری بهینه در پیشرفت کشور و حوزه فرهنگ آن باشیم و دز این زمینه ۱۲ نفر از اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار نظر کرده اند. ازاین رو فضای جلسه حرکت به سمت روزآمدسازی است و امیدواریم با گذشت چند جلسه بحث های عمیق و اثر گذار شاهد ارتقاء جایگاه و تاثیرگذاری نظام مند شورایعالی انقلاب فرهنگی باشیم. بدیهی است جایگاه شورایعالی انقلاب فرهنگی مستند به تدابیر امام(ره) و رهبر معظم انقلاب است و وسعت کار این شورا مستند به وظایف و اختیارات تصریح شده در احکام و بیانات مقام معظم رهبری است.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی؛دکتر عاملی تصریح کرد: مبحث اجرایی شدن نظام مند مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی است و شورایعالی انقلاب فرهنگی تابحال موفقیت های بزرگی هم در سیاستگذاری راهبردی، و هم در تصویب اسناد ملی و همینطور در نهادسازی های مهم که مسیر مدیریت علمی و فرهنگی را استقرار بخشیده، داشته است و نقش محوری ایفا کرده است.
وی ادامه داد: اگر به همین چند مصوبه ابلاغ گردیده یک سال قبل توجه گردد مثل تصویب سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک که یک دوره سه ساله را مأموریت آموزش و پرورش اضافه کرد، ابلاغ سند ملی حقوق کودک و خانواده، تصویب سند ملی علم و فناوری در حوزه دفاعی و تاسیس ستاد علم و فناوری در حوزه دفاعی، دایره مهم تاثیرگذاری این شورا برجسته می شود.1400/06/31
16:40:26
5.0 از 5
661
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ