Go Map نقشه

نجات نیمی از تیم رباتیک دختران افغانستان از دست طالبان

نجات نیمی از تیم رباتیک دختران افغانستان از دست طالبان

10 عضو از اعضای تیم بیست نفره رباتیک افغانستان که همگی دختران 16 تا هیجده ساله هستند، در پی نگرانی ها از وضعیت زندگی و تحصیلی شان بعد از تسلط طالبان بر افغانستان، از این کشور خارج شده اند و به دوحه پایتخت قطر رفته اند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از ان بی سی نیوز، در بیانیه وزارت امور خارجه قطر و صندوق شهروندی دیجیتال درباره تیم رباتیک دختران افغانستان آمده است: چند تن از اعضای تیم رباتیک دختران افغانستان از کابل افغانستان به سلامت به دوحه قطر رسیده اند.
این تیم متشکل از گروهی از دختران 16 تا 18 ساله افغان است که برای پیگیری عشق خود به مهندسی و رباتیک در افغانستان بر مشکلات بسیاری غلبه کرده اند و از تسلط طالبان بر این کشور به شدت نگران بودند و الان نیمی از آنها چند روز بعد از سقوط کابل به دست طالبان، به دوحه قطر برده شده اند.
این تیم رباتیک که با نام "رویاپردازان افغان" نیز شناخته می شود، موانع و مشکلات زیادی مانند جنگ و فقر را پشت سر گذاشته است تا رویاهای خود در حوزه مهندسی و هوش مصنوعی دنبال کند و همه این آرزوها با تلسط باردیگر طالبان بر افغانستان در خطر قرار گرفته است.
وضعیت و آینده دختران و زنان افغان باتوجه به سابقه طالبان در تضییع حقوق بانوان و جلوگیری از تحصیل و کار آنها حالا با تسلط مجدد این گروهک بر افغانستان به شدت نگرانی جامعه جهانی را برانگیخته است.
"صندوق شهروندی دیجیتال"(DCF) یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در نیویورک آمریکا است که به دختران و زنان در کشورهای درحال توسعه کمک می نماید تا به فناوری دسترسی داشته باشند و با دیگران در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند. این صندوق از دولت قطر به سبب حمایت برجسته ای که نه فقط در تسریع روند صدور روادید داشتند، بلکه برای ارسال هواپیما بعد از لغو مکرر پروازهای خروجی از افغانستان بسیار سپاسگزاری کرده است.
"الیزابت شفر براون" یکی از اعضای هیئت مدیره این صندوق اظهار داشت که او و بنیان گذار این صندوق از اوایل ماه آگوست که مشخص شد طالبان دولت را سرنگون خواهند کرد، با قطر وارد مذاکره شده اند و سرانجام این دختران را نجات دادند. اگر تلاش و شجاعت آنها برای ادامه تحصیل نبود که آنها را در چشم جهان قرار داد، آنها همچنان گرفتار مانده بودند.
این تیم ۲۰ نفره به نمایندگی از کشور افغانستان طی سالهای اخیر در مسابقات جهانی رباتیک خوش درخشیده اند و مهم تر از همه در بحبوحه شیوع بیماری همه گیر کووید-19 در جهان، این دختران به سبب ساختن یک دستگاه تنفس مصنوعی ارزان از قطعات خودرو های اسقاطی در سال قبل برای کمک به کشورشان در مبارزه با این بیماری شناخته و مشهور شدند.
برخی گزارشات طی روزهای گذشته حکایت از این داشت که تیم رباتیک افغانستان ناپدید شده است، اما این گزارش ها تأیید نشد و الان گفته می شود این دختران به مکانی امن منتقل شده اند و به زودی می توانند تحصیلات عالی خودرا ادامه دهند.
صندوق شهروندی دیجیتال می گوید ما باید به پشتیبانی از آنها و دیگرانی که شرایطی مشابه با آنها دارند، ادامه دهیم. متأسفانه هم اکنون چندین نفر از اعضای تیم رباتیک افغانستان در این کشور باقی مانده اند و این صندوق با قطر همکاری می کند تا حمل و نقل اعضای باقی مانده و دستیاران آنها را ترتیب دهد.
"براون" اظهار داشت: ما از این امر قدردانی می نماییم و امیدواریم که به مفهوم تعهد طولانی مدت به تحصیل دختران باشد. این موثرترین راه برای تضمین ایمنی آنها و آینده ای بهتر برای همه است.1400/05/29
14:03:13
5.0 از 5
1077
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ