Go Map نقشه

دانش آموزی كه قبل بازگشایی مدارس یك قمر كشف كرد

دانش آموزی كه قبل بازگشایی مدارس یك قمر كشف كرد

یک ستاره شناس آماتور قمر جدیدی که به دور ˮمشتریˮ می چرخد را کشف کرده است و این اولین دفعه است که یک شهروند دانشور چنین کاری انجام می دهد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "کای لی" (Kai Ly) ستاره شناس آماتور، اطلاعات جمع آوری شده در فوریه ۲۰۰۳ توسط محققان دانشگاه هاوایی را به دقت بررسی کرد و بعد از بررسی ها یک عضو جدید گروه کارمی (گروهی متشکل از ۲۲ قمر کوچک دیگر که در جهت مخالف چرخش خود به دور این غول گاز می چرخند) را کشف کرده است.
قمر جدید که نام فعلی آن "EJc۰۰۶۱" است، تعداد کل قمرهای تابحال کشف شده را به ۸۰ عدد می رساند.
گرچه این کار یک کشف بزرگ بود، اما "لی" آنرا "سرگرمی تابستانی پیش از بازگشت به مدرسه" توصیف کرده است.
"لی" در مصاحبه با اسکای و تلسکوپ (Sky and Telescope) اظهار داشت: با افتخار می گویم که این نخستین قمر سیاره ای است که بوسیله ی یک ستاره شناس آماتور کشف شده است. تصاویر EJc۰۰۶۱ هنوز به صورت عمومی منتشر نشده است.
این تصاویر توسط تلسکوپ هاوایی-فرانسه-کانادا (CFHT) در فوریه سال ۲۰۰۳ ثبت شده است و طی آن اقمار به روشنی می درخشند که این روشنایی قمرها ناشی از پدیده ای معروف به "مقابله" است که طی آن خورشید و این سیاره (مشتری) در قسمت های مخالف آسمان زمین قرار می گیرند.
این منجم آماتور همینطور از تلسکوپ دیگری برای ایجاد قوس ۲۲ روزه EJc۰۰۶۱ بهره برد که تایید نمود و داده های این تلسکوپ هم نشان داد که این قمر به گرانش "مشتری" محدود است و ازاین رو به احتمال زیاد یک ماه/قمر است.
بر خلاف ۷۹ قمر دیگر شناخته شده "مشتری" مانند "گانیمد" و "اروپا"، گروه کارمی برخلاف جهت چرخش خود به دور سیاره خود می چرخد.
در سال ۲۰۱۸، محققان وجود ۱۲ قمر جدید که به دور "مشتری" می چرخند را تأیید کردند.
تحقیقی که در سپتامبر سال ۲۰۲۰ توسط محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا منتشر گردید هم حاکی از آن بود که این غول گازی می تواند در واقع ۶۰۰ قمر داشته باشد که اکثریت آنها هنوز کشف نشده اند.
منبع:

1400/04/31
16:20:36
5.0 از 5
854
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ