Go Map نقشه

2 عصاره گیاهی با خاصیت ضد آفتاب

2 عصاره گیاهی با خاصیت ضد آفتاب

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمان با انجام یک مطالعه آزمایشگاهی عنوان کردند که عصاره دو گیاه گل سرخ و افتیمون دارای اثرات ضد آفتاب است.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، محافظت از پوست، به علت اثرات مضر اشعه های جوی، اهمیت زیادی دارد. ضد آفتاب های رایج و مرسوم امکان دارد اثرات جانبی گوناگونی را بروز دهند و یا کارآیی لازم را نداشته باشند. ازاین رو یافتن ترکیبات جدید، بخصوص مواد موثر گیاهان دارویی می تواند بسیار جالب و کمک کننده باشد.

با توجه به این نکته، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمان با انجام یک مطالعه اثرات ضد آفتابی دو گیاه «گل سرخ» و «افتیمون» را در مقیاس آزمایشگاهی و سلولی بررسی کردند.

بررسی های این تحقیق نشان داد که عصاره ‏گیاه افتیمون دارای ‏SPF‏ ۱۰.۱۱ و گیاه گل سرخ دارای ‏SPF‏ ۳۶.۱ ‏است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند که میتوان با تحقیقات بیشتر بر روی این دو گیاه و بهینه سازی فرمولاسیون های مختلف، به ضد آفتاب هایی جدید بر اساس این دو فرم گیاهی دست پیدا کرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «ارزیابی برون تنی اثرات ضد آفتاب و فتوتوکسیسیته عصاره آبی گیاهان افتیمون(Cuscuta campestris) و گل سرخ(Rosa damascena» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و بهزاد بهنام، پیام خزائلی، میترا مهربانی و ماندانا جعفری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

منبع:

1400/04/29
12:30:56
5.0 از 5
953
تگهای خبر: تحقیقات , دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ