Go Map نقشه

استخراج انواع فلزات از معادن آب نمك زیر آتشفشان ها

استخراج انواع فلزات از معادن آب نمك زیر آتشفشان ها

نقشه: دانشمندان دانشگاه آکسفورد براین باورند که می توان فلزات مهمی مانند طلا و مس را از معادن آب نمک زیر آتشفشان ها برداشت کرد.به گزارش نقشه به نقل از نیواطلس، یکی از چالش های افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، نیاز فزاینده به اکتشافات معدنی برای استخراج انواع فلزات است.
پژوهشگران دانشگاه آکسفورد برای استخراج این نوع مواد روش جدیدی را ابداع نموده اند تا بتوان فلزات گرانبها را از درون آتشفشان ها بیرون کشید. بدین منظور از نیروی حاصل از گرمای زمین استفاده می شود.
امروزه برای تولید سلول های خورشیدی، توربین های بادی، سیستم های ذخیره انرژی و غیره به فلزاتی مانند طلا، مس، لیتیوم و غیره نیاز است و استخراج این فلزات از معادن کاری دشوار و وقت گیر بوده و سبب تولید مقدار زیادی سنگ و صخره بدون استفاده و نیز انتشار گاز دی اکسیدکربن در جو کره زمین می شود.
بسیاری از انواع فلزاتی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد، بقایای کارهای آتشفشانی باستانی است که مدتهاست جامد شده اند. اما امکان استخراج این فلزات در صورتیکه هنوز به شکل مایع هستند از دل آتشفشان ها وجود دارد.
جون بلوندی یکی از پژوهشگران این طرح، می گوید: "آتشفشان های فعال در سراسر جهان مقادیر زیادی از فلزات باارزش را در جو زمین تخلیه می کنند. تعدادی از این مواد فلزی به سطح زمین نمی رسند، اما به شکل مایعات در لابلای سنگ های گرم در عمق حدود ۲ کیلومتری زمین گیر می کنند. استخراج سبز یک روش نوین برای استخراج مایعات فلزی بدون لطمه زدن به محیط زیست است.
با استفاده از این روش می توان میلیونها تن مس و نیز مقادیر قابل توجهی طلا، روی، نقره و لیتیوم را از درون مایعات اتشفشان ها استخراج کرد. این روش کم هزینه بوده و مستلزم صرف انرژی زیادی نیز نیست. علاوه بر این می توان از انرژی گرمایی طبیعی زمین نیز برای تسریع در روند مورد اشاره استفاده نمود. آزمایش کارایی این روش در نقاطی مانند ژاپن، ایتالیا، اندونزی و مکزیک در جریان است.


منبع:

1400/04/14
10:03:29
5.0 از 5
1036
تگهای خبر: آتشفشان , دانشگاه , هزینه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ