Go Map نقشه
در گزارش نقشه اعلام شد؛

اسامی 10 دستگاه اجرایی برتر در شفافیت اطلاعات

اسامی 10 دستگاه اجرایی برتر در شفافیت اطلاعات

به گزارش نقشه دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اسامی دستگاههای اجرایی برتر در شاخص ارتقای شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی، اظهار داشت: نتایج ارزیابی عملکرد ۱۴۰ دستگاه به رئیس جمهور عرضه شد.


رضا باقری اصل در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه مبحث شفافیت و دسترسی آزاد شهروندان به داده های باز دستگاههای اجرایی مبتنی بر تکالیف قانونی و مقرراتی که شفافیت را الزامی کرده در جلسه شانزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات (۱۳ مهرماه ۹۹) به تصویب رسیده است، اظهار داشت: نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه ها در اجرای این مصوبه، روز گذشته در جلسه بیست و یکم شورای اجرایی فناوری اطلاعات به رئیس جمهور و اعضای شورا عرضه شد. باقری اصل افزود: اسامی ۱۰ دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات از بررسی عملکرد ۱۴ شاخص شفافیت در بیشتر از ۱۴۰ دستگاه اجرایی مطابق با معیارهای این مصوبه به دست آمده است و روز شنبه هفته آینده لینک کامل گزارش آن شامل جزئیات و امتیازهای دریافت شده در وبگاه EGOVERMENT.IR در اختیار عموم قرار می گیرد.
اسامی ۱۰ دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات
باقری اصل تصریح کرد: تمامی دستگاههای اجرایی مکلف هستند زیردرگاه یا وب سایت شفافیت را تحت دامنه رسمی دستگاه (.shafaf) ایجاد و از راه آن، داده های مدنظر این مصوبه را ظرف سه ماه در دسترس مردم قرار دهند. وی هدف از این مصوبه را تسهیل در تعاملات الکترونیکی شهروندان با دستگاههای اجرایی، ارتقای شفافیت دستگاههای اجرایی، دسترسی مردم به داده عمومی و ایجاد یکپارچگی و تسهیل فرآیندهای تجاری و خدمات عنوان نمود. باقری اصل اظهار داشت: مبحث شاخصهای شفافیت داده های دولتی شامل دسترسی آزاد به اطلاعات در ارتباط با هزینه کرد و عملکرد مالی سالانه دستگاههای اجرایی و نهادهای وابسته، معاملات دولتی، تفاهم نامه ها، موافقتنامه ها، قراردادها و روش انتخاب آنها، دارایی های غیرمنقول و اموال امانی (مالی و سرمایه ای) و آمار و اطلاعات عملکرد اجرای برنامه های توسعه ای دستگاه ها می شود. وی افزود: در همین حال ضرورت شفافیت در زمینه تکالیف قانونی و برنامه های راهبردی، قوانین، مقررات و پیش نویس مصوبات در ارتباط با دستگاههای اجرایی، کلیه مجوزهای صادره به همراه لیست گیرندگان مجوز، برنامه های توسعه و راهبردی دستگاه ها، فرآیندهای استخدام و تخصیص پست، صورتجلسات شوراها، هیئت عامل و هیئت مدیره، نشر کلیه اسناد در ارتباط با سفارش، اجرا و نتایج حاصل از پژوهش، معرفی مدیران دستگاه اجرایی و تولید و در دسترس قرار دادن کلیه اطلاعات قابل استفاده برای کسب و کارها، در این مصوبه تاکید گردیده است. دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصریح کرد: ازاین رو تمامی دستگاههای اجرایی مکلف هستند که داده ها، فراداده ها و اطلاعات موردنیاز کسب و کارها و شهروندان را در درگاه یکپارچه داده های باز کشور Data.Gov.IR در دسترس قرار دهند. به قول باقری اصل، در این حوزه سازمان فناوری اطلاعات هم مسئول ایجاد، نگهداری و توسعه درگاه مذکور بوده و باید نسبت به ایجاد امکان درخواست داده های مبحث این مصوبه برای شهروندان اقدام نماید. در همین حال کلیه دستگاههای اجرایی موظف به همکاری با این سازمان هستند.


منبع:

1400/03/27
17:19:27
5.0 از 5
1024
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ