Go Map نقشه

۶ برنامه برای تأمین امنیت غذایی در كشور اجرایی می شود

۶ برنامه برای تأمین امنیت غذایی در كشور اجرایی می شود

به گزارش نقشه تأمین امنیت غذایی یکی از اولویت های ستاد توسعه زیست فناوری است که با اجرای ۶ برنامه محقق خواهد شد.به گزارش نقشه به نقل از معاونت علمی و فناوری، افزایش هزینه های درمانی به دلیل ابتلاء به انواع بیماری ها و مسمومیت های ناشی از غذای آلوده، ایجاد بیماری و مرگ و میر، تاثیرات نامطلوب بر اقتصاد و تجارت، نتایج سیاسی و اجتماعی به علت به مخاطره افتادن سلامت جامعه و غیره همچون عوارضی است که برای عدم تأمین امنیت غذایی مطرح است. موضوعی راهبردی که اگر اهمیت آن بیشتر از تأمین تجهیزات نظامی نباشد کمتر هم نیست.
بر همین اساس، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش خویش را بر این مورد متمرکز کرده است تا با تدوین برنامه های مختلفی، تحقق امنیت غذایی در کشور را شتاب دهد.
تدوین «برنامه مدیریت تغذیه تلفیقی با کمک وزارت جهاد کشاورزی با اجرای طرح آزمایشی مصرف کودهای زیستی در ۳۳ استان کشور»، «استقرار بازار محصول سالم و تولید گیاهان بر مبنای آنالیز Big Data» و «اجرای برنامه های ترویجی با تهیه و چاپ کتاب های مرجع برای محصولات زیست فناوری کشاورزی» همچون این برنامه ها است.
همچنین «اجرای شبکه محصولات سالم»، «اجرای طرح آزمایشی تولید میکرو و ماکروجلبک در استانهای فارس، سیستان و بلوچستان، گیلان و هرمزگان» و «حمایت از ایجاد و استقرار نماد طبیب» طرح هایی است که برای تأمین امنیت غذایی در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعریف شده است.
توسعه فعالیت شتاب دهنده ها یکی از روش هایی است که ستاد برای سرعت بخشیدن به تحقق امنیت غذایی در کشور در نظر گرفته است. بر همین مبنا با حمایت معاونت علمی و فناوری تابحال ۱۳ شتاب دهنده در این حوزه بوجود آمده است که ۶ مورد از آنها در حوزه واکسن شکل گرفته اند که از این میان ۵ شتاب دهنده در زمینه واکسن دامی و ۱ شتاب دهنده در حوزه زیست فناوری دریا هستند.
تدوین و درج استانداردهای محصولات زیست فناوری کشاورزی در سایت سازمان استاندارد هم اقدام دیگر ستاد در این حوزه است. در کنار این فعالیت ها، تهیه دستورالعمل های پنجره واحد الکترونیک صدور مجوز تولید محصولات زیستی هم اجرایی شده است.
اصلاح ساختار کدهای ISIC برای ۱۸ محصول از کودهای زیستی و ۲۵ محصول برای زیست مهارگرها هم اقدام بعدی است که منجر به توسعه امنیت غذایی در کشور می شود. «ایجاد سامانه رهگیری و استقرار آزمایشی سامانه رهگیری محصولات کشاورزی» و «سامانه توزیع متمرکز نهاده های کشاورزی سالم با روشهای جدید فروش متمرکز» هم در حال اجرا می باشد.
این کار با تدوین بسته امنیت غذایی با شاخص ارزبری و ارزآوری و تشکیل کمیته های مشترک با وزارت جهاد کشاورزی در جهت نهایی سازی اولویت های این بسته شتاب گرفته است.

1400/03/25
22:36:55
5.0 از 5
1071
تگهای خبر: بازار , سایت , فناوری , محصولات
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ