Go Map نقشه
رئیس جهاد دانشگاهی البرز:

طرح ساماندهی مشاغل خانگی البرز می تواند الگوی سایر استانهای كشور باشد

طرح ساماندهی مشاغل خانگی البرز می تواند الگوی سایر استانهای كشور باشد

به گزارش نقشه البرز رئیس جهاد دانشگاهی البرز اظهار داشت: نگاه ما به ساماندهی مشاغل خانگی تکلیفی نبوده و از ابتدا نگاه بر این بود که به یک مدل برسیم تا بعد از شش ماه  یا یکسال که سهمیه اتصال بازار ۲۵۰۰ شغل خانگی به سرانجام رسید یک مدل ماندگار شکل بگیرد که برای آینده تداوم داشته باشد.احمدرضا فیروزی در بازدید از مرکز ساماندهی مشاغل خانگی البرز که با حضور سرپرست دفتر نیازسنجی و پروژه یابی آموزشی جهاد دانشگاهی و معاون توانمندسازی و تحقیقات اشتغال و کارآفرینی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی انجام شد، ضمن اشاره به مسئولیت جهاد دانشگاهی البرز برای اتصال به بازار ۲۵۰۰ شغل خانگی استان، اظهار داشت: نگاه ما به ساماندهی مشاغل خانگی تکلیفی نبوده و از ابتدا نگاه بر این بود که به یک مدل برسیم تا بعد از شش ماه یا یکسال که سهمیه اتصال بازار ۲۵۰۰ شغل خانگی به سرانجام رسید یک مدل ماندگار شکل بگیرد که برای آینده تداوم داشته باشد.

به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، فیروزی ضمن اشاره به همراهی شهرداری برای ایجاد این مدل و در اختیار گذاشتن فضای بازارچه سیب اضافه کرد: استفاده از ظرفیت شهرداری به خوبی به ساماندهی مشاغل خانگی در استان کمک کرده است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم زمینه ای فراهم گردد که این کار در استانهای دیگر هم الگو قرار گیرد. باید دست به دست هم دهیم که اگر خلائی وجود دارد آنرا پوشش دهیم.

مرکز ساماندهی مشاغل خانگی البرز به یک مدل تبدیل گشته است

ابوالحسن قاسمپور مدیر دفتر تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی البرز هم در این نشست ضمن اشاره به این که طرح ساماندهی مشاغل خانگی در البرز مانند یک اکوسیستم کارآفرینی بوده است، اظهار داشت: در این راستا ما در البرز موفق شدیم از مجموعه کارگروه های تعریف شده، یک تعاونی تولیدی و توزیعی ایجاد نماییم که هیئت مدیره آن تعیین شده و درحال ثبت آن هستیم.

قاسمپور اضافه کرد: پس از ثبت و ساماندهی تعاونی، مدیریت کلان مرکز ساماندهی مشاغل خانگی البرزبر عهده همان تعاونی است. این مدل اگر پیاده شود به هدف خود در توسعه مشاغل خانگی و نهادسازی آن رسیده ایم

وی با اشاره به اینکه انتظار این است که منابع مالی در اختیار ما قرار گیرد اظهار داشت: این مرکز در ابتدا می تواند ۵۰۰ خانوار فعال در مشاغل خانگی را برای پخش و فروش محصولات تولیدی پوشش دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه جهت راه اندازی مرکز ساماندهی مشاغل خانگی استان ما هیچ روز تعطیل و هیچ شبی بدون کار نبوده ایم، اظهار داشت: این کار در البرز منحصر به فرد است بعنوان نمونه تابحال بیشتر از ۵۰ هزار پیام در طول فعالیت رد و بدل شده است در هفته هیچ روزی نیست که در مورد کار گفت و گو صورت نگیرد.

وی افزود: بر خلاف سیستم های مدیریتی رایج که به صورت هرمی است، سیستم مدیریتی مرکز ساماندهی مشاغل خانگی البرز به صورت دایره ای است و همدلی خوبی میان اعضا وجود دارد.

قاسمپور ضمن اشاره به کمک شهرداری کرج جهت راه اندازی مرکز ساماندهی مشاغل خانگی البرز، خاطرنشان کرد: ما در این مرکز نقطه ضعف شدیدی که قابل رفع نباشد نداریم.

وی افزود: این مرکز به یک مدل تبدیل گشته که شهرداری های سایر شهرهای کشور هم می توانند برپایه آن فضایی را به مشاغل خانگی اختصاص دهند.

کرونا جمعیت فعال اقتصادی کشور را کاهش داد

ابراهیم شادمهر مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز هم در این نشست با اشاره به اینکه از سال ۹۶ به بعد همزمان با دولت دوازدهم، سیاست های جدید بازار کار توسط وزارت کار اعمال شد، اظهار داشت: این سیاست ها از قبل برنامه ریزی شده بود و متعاقب اجرای این سیاست ها در البرز در سنوات گذشته شاهد کاهش بیکاری بوده ایم.

شادمهر ضمن اشاره به اختلالی که کرونا در روند کاهش بیکاری ایجاد کرد، اضافه کرد: متاسفانه کرونا علاوه بر کاهش تعداد شاغلین در کشور، از افراد فعال اقتصادی هم کاهش داد. بخشی از این افراد زنان سرپرست خانوار هستند که طی این مدت از فعالیت اقتصادی باز مانده اند.

وی اضافه کرد: آمار بیکار شده های ناشی از کرونا از یک تا دو میلیون نفر هم اعلام گردید.

شادمهر تصریح کرد: با این وجود آمارهای ما نشان داده است که سال قبل در سامانه‎ های تأمین اجتماعی افزایش شاغلین را داشتیم و تعداد بیمه شدگان الزامی برای نخستین بار به عدد ۳۲۰ هزار نفر رسید.

وی با اشاره به اینکه مشاغل خانگی یکی از بخش های مهم سیاست وزارت کار برای ایجاد اشتغال بوده است، اظهار داشت: شغل خانگی برعکس چیزی که نشان داده می شود شغلی پایدار به حساب می آید.

وی در مورد طرح ساماندهی مشاغل خانگی در البرز هم اظهار داشت: با تلاش مجموعه جهاد دانشگاهی این مورد برای گرفتن این فضا محقق شد. وزارت کار این اطمینان را دارد که در البرز تا کاری به صورت کامل محقق نشود نتایج آن منعکس نخواهد شد و الان نتایج طرح ساماندهی مشاغل خانگی بعد از تحقق منعکس می شود.

برای ایجاد هر شغل به ۳۰۰ میلیون تومان پول نیاز است

احمد سلگی حضور سرپرست دفتر نیازسنجی و پروژه یابی آموزشی جهاد دانشگاهی ضمن قدردانی از جهاد دانشگاهی البرز برای ایجاد مرکز ساماندهی مشاغل خانگی اظهار داشت: برای ایجاد هر شغل به صورت میانگین به ۳۰۰ میلیون تومان نیاز است. با عنایت به این رقم میتوان به ارزش کار جهاد دانشگاهی و وزارت کار در راه اندازی این مرکز پی برد.

سلگی افزود: کار قشنگی در البرز انجام شده که هم جهاد دانشگاهی، هم شهرداری و هم وزارت کار در چارچوب مسئولیت اجتماعی این کار را انجام داده اند.

طرح ساماندهی مشاغل خانگی در البرز سرانجام خوبی خواهد داشت

سیروس دشتی معاون توانمندسازی و تحقیقات اشتغال و کارآفرینی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی هم در این جلسه با اشاره به اینکه در مبحث اشتغال به یک بازبینی کلی در حکمرانی داشتیم، اظهار داشت: کلیه سیاست های اشتغال حالا از یک جا فرماندهی و به شکلی در یک جا هم ارزیابی می شود و همین نکته سبب شد که جهاد دانشگاهی را بعنوان یک نهاد توسعه ای در اشتغال ببینند.

دشتی خاطرنشان کرد: در مشاغل خانگی تمرکز اصلی بر اتصال به بازار با تاکید بر شبکه های افقی و عمودی حوزه کسب و کار است و باآنکه هنوز به یک مدل نهایی برای آن نرسیده ایم اما کاری که در البرز صورت گرفته سرانجام خوبی خواهد داشت چون پشت آن یک تفکر وجود دارد.

این مسئول افزود: نهادسازی برای ساماندهی مشاغل خانگی در البرز درحال صورت گرفتن است. این کار جای تکثیر دارد و می تواند بعنوان یک الگو مطرح شود ازاین رو سفارش می شود مبحث مستندسازی از کارها جدی گرفته شود.

منبع:

1400/03/19
11:48:46
5.0 از 5
1093
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ