Go Map نقشه
دبیر ستاد زیست فناوری تاكید كرد؛

پتانسیل شركتهای دانش بنیان در رفع چالش های حوزه كشاورزی

پتانسیل شركتهای دانش بنیان در رفع چالش های حوزه كشاورزی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری از آمادگی خیلی از شرکتهای دانش بنیان در زمینه کشاورزی اطلاع داد و اظهار داشت: امیدواریم این عقب ماندگی در حوزه کشاورزی به واسطه دانش بنیان ها رفع گردد.به گزارش نقشه به نقل از معاونت علمی و فناوری، دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم تقدیر از برگزیدگان این همایش با بیان اینکه زیست فناوری یکی از اولویت های توسعه اقتصاد و تأمین امنیت غذایی است، افزود: در بین حوزه های متعدد زیست فناوری، حوزه زیست فناوری دارو زیست فناوری دارو در جایگاه هشتم قرار دارد، در حالیکه رتبه نخست زیست فناوری غذا است و این امر نشان دهنده اهمیت بالای زیست فناوری در تأمین غذا و رونق اقتصادی کشورها است.
وی با بیان اینکه عقب ماندگی های حوزه کشاورزی و غذا باید به کمک معرفی و ترویج ظرفیت های زیست فناوری برطرف می شود، اضافه کرد: ما در کشاورزی ضعف و عقب ماندگی هایی داریم و این کمبود خویش را در اختصاص رتبه نخست واردات ایران به این حوزه نشان داده است. در ابتدای راه تصور می شد راهکاری برای رفع نیازهای وارداتی کشور وجود ندارد، اما به کمک شرکتهای دانش بنیان این نگاه تغییر نمود و با فراخوان طرح های نوآورانه، خیلی از شرکت ها آمادگی و توانمندی خویش را نشان دادند.
قانعی با تکیه بر اینکه باید با تغییر رویکرد از اقتصاد نفت و توجه به فناوریی های چون زیست فناوری نقش این حوزه را در پیشرفت کشور نمایان نماییم، افزود: باید زمینه ها و بسترهای توانمندی زیست فناوری معرفی شود و این همایش درهای جدیدی را به روی متخصصان و علاقمندان این حوزه می گشاید و باید با استفاده از رسانه، این ظرفیت های کم تر شناخته شده بهتر معرفی شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ضمن اشاره به اینکه باید وزن بیش تری را به حوزه های اولویت دار و کم تر شناخته شده زیست فناوری اختصاص دهیم، افزود: یک نقطه مثبت این رویداد، تاب آوری بالا و انسجام باوجود دوران کرونا بود که امیدواریم پس از این دوران کنگره ها و رویدادهای علمی با رویکرد اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد.
قانعی تصریح کرد: باید حوزه زیست فناوری ناظر به اقتصاد مورد توجه قرار بگیرد چونکه اولین اولویت کشور اقتصاد و امنیت غذایی است و زیست فناوری در این عرصه می تواند نقش آفرینی جدی داشته باشد.
شناخت ظرفیت های کم تر شناخته شده حوزه زیست فناوری
نخستین همایش ملی و بین المللی زیست فناوری و توسعه جهانی با هدف معرفی جدیدترین دستاوردهای پژوهشی در حوزه علوم و فناوری های زیستی، ۱۰ اردیبهشت ماه سالجاری به صورت غیرحضوری برگزار گردید. اولین دوره این همایش که از سالجاری شروع شده است، با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همکاری دانشگاه های آسیایی و با همکاری انستیتو پاستور ایران برگزارشد.
این همایش در مدت زمان ۷ روز برگزار شد که هر روز به یک پانل اختصاص داشت. ۱۳۷۲ نفر در همایش شرکت کردند که ۴۳۵ مقاله ارسال که ۱۷۰ مقاله پذیرفته شد.
افراد شاخص در تمامی حوزه ها بعنوان سخنران حضور داشتند و به حوزه های کمتر معرفی و ترویج شده زیست فناوری همچون حوزه زیست فناوری محیط زیست پرداختند.

1400/03/12
23:00:34
5.0 از 5
1049
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ