Go Map نقشه
نتایج یك پژوهش مقدماتی نشان داد

تأثیر عصاره دانه خربزه در از بین بردن سنگ كلیه

تأثیر عصاره دانه خربزه در از بین بردن سنگ كلیه

به گزارش نقشه بررسی های یک مطالعه بر روی موش های صحرایی نشان داد که عصاره دانه خربزه می تواند با افزایش بیان دو پروتئین موثر در حذف سنگ کلیه، در درمان این بیماری موثر باشد.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، بیماری سنگ کلیه که به سبب فوق اشباع شدن مواد محلول موجود در ادرار و تشکیل کریستال در ادرار ایجاد می شود، یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه ادراری است و سبب افزایش ریسک مبتلا شدن به عفونت های ادراری و حتی نارسایی کلیه می شود.

با توجه به شیوع این بیماری یافتن روش های درمانی موثر و کم خطری که بتواند از تشکیل سنگ های کلیوی جلوگیری نماید و یا اندازه های آنها را کم کند، اهمیت زیادی دارد.

میوه خربزه، خاصیت ادرار آور دارد بنابراین مصرف آن در دفع مواد زائد و رسوبات ادراری موثر است. پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثر عصاره دانه های خربزه را بر بیان ژن های کلیوی کد کننده «استئوپونتین» و «لیتواستاتین» در موش های صحرایی بررسی کردند. استئوپونتین و لیتواستاتین؛ پروتئین هایی هستند که نقش مهمی در مهار کردن تشکیل کریستال های فسفات و کلسیم دارند.

برای انجام این پژوهش از ۳۶ سر موش صحرایی استفاده شد و پژوهشگران آنها را به شش گروه شش تایی (گروه کنترل، گروه کنترل بیمار، گروه کنترل مثبت و سه گروه تجربی دریافت کننده عصاره دانه خربزه) تقسیم کردند.

به آب شرب همه گروه ها به جز گروه کنترل، به مدت سه روز کلرید آمونیوم و به مدت ۳۸ روز اتیلن گلیکول افزوده شد تا سنگ کلیه در موش ها ایجاد شود. همینطور موش های گروه تجربی به مدت ۳۸ روز دوزهای مختلف از عصاره هیدرواتانولی دانه خربزه (۱۵۰، ۳۰۰ و ۶۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم) را به صورت خوراکی دریافت نمودند.

پس از اتمام مدت آزمایش، کلیه موش ها جدا شد و جهت بررسی بیان ژن های استئوپونتین و لیتواستاتین از آنها نمونه برداری انجام گرفت.

مشاهدات این تحقیق نشان داد که مصرف عصاره دانه خربزه در دوزهای ۱۵۰، ۳۰۰ و ۶۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن موش به مدت ۳۸ روز، می تواند به صورت موثری بیان کلیوی ژن های کد کننده استئوپونتین و لیتواستاتین را زیاد می کند.

با توجه به عملکرد پروتئین های استئوپونتین و لیتواستاتین، پژوهشگران این تحقیق معتقدند که عصاره هیدرواتانولی دانه خربزه می تواند تشکیل سنگ کلیه را در سیستم ادراری مهار کند و عصاره دانه خربزه موثرتر از سیترات پتاسیم در درمان این بیماری است.

این تحقیق از رساله مونا منوچهر میرزا؛ دانشجوی کارشناسی ارشد سلولی مولکولی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین استخراج شده و در انجام آن مریم عیدی و مهدی ابراهیمی؛ اساتید گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، زمستان ۱۳۹۹ به صورت مقاله علمی با عنوان «اثر عصاره دانه خربزه (Cucumis melo) بر بیان کلیوی ژن های کد کننده استئوپونتین و لیتواستاتین در موش های صحرایی مبتلا به سنگ کلیه» در فصل نامه زیست شناسی تکوینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، انتشار یافته است.
1400/03/04
09:38:09
5.0 از 5
1386
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ