Go Map نقشه

صاعقه ها توانایی تمیز كردن هوا را دارند!

صاعقه ها توانایی تمیز كردن هوا را دارند!

به گزارش نقشه محققان اخیرا دریافتند که صاعقه بیشتر از آن چه تابحال تصور می کردیم می تواند به پاک شدن جو زمین کمک نماید. این نتایج با بررسی داده های قدیمی متعلق به سال ۲۰۱۲ که تصور می شد نادرست هستند، به دست آمد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از آلرت، برخی از خصوصیت های صاعقه در جهت پاکسازی جو برای ما روشن است مانند تولید هیدروکسید و اکسید نیتریک که سبب از میان رفتن گازهای گلخانه ای می شود اما این مطالعات نشان می دهد که موارد بیشتری هم وجود دارند.
بنظر می رسد هم صاعقه و هم بارهای الکتریکی ضعیف و نامرئی اطراف آن می تواند سبب تولید هیدوروکسیل(OH) و هیدروپراکسیل(HO۲) شود که اکسیدان هایی هستند که می توانند آلودگی را به دام بیاندازند و گازهایی مثل متان و مونوکسید کربن درون جو را از بین ببرند.
ویلیام برون(William Brune)، هواشناس از دانشگاه ایالتی پن(Penn) می گوید: ما ابتدا این نشانه های هیدروکسیل و هیدروپراکسیل را دیدیم و از خود پرسیدیم که تجهیزات ما چه مشکلی دارند؟ سپس آنها را نویز در نظر گرفتیم و از داده ها حذف کردیم.
داده های جدید از آسمان و همینطور از زمین این حقیقت را نشان میدهد که صاعقه میزان زیادی اکسیدان تولید می کند.
چندین شبیه سازی هم در آزمایشگاه صورت گرفت و به اثبات این مساله که صاعقه ها و بارهای الکتریکی نامرئی در هوا هر دو رادیکال های هیدروکسیل و هیدروپراکسیل ایجاد می کنند کمک کرد. باآنکه در شبیه سازی ها میزان کمی اکسید نیتریک و اُزن دیده شد که معمولا توسط صاعقه ها تولید می شوند.
هم اکنون هیدروکسیل و هیدروپراکسیلی که توسط صاعقه ها ساخته می شوند در مدلهای جوی در نظر گرفته نمی گردد و این مساله اهمیت زیادی دارد.
محققان می گویند، در این داده ها شک و شبهه های زیادی وجود دارد چونکه آنها از بخش کوچکی از جهان و در مدت زمان محدودی جمع آوری شده اند اما آنها تخمین می زنند که در حدود دو تا ۱۶ درصد اکسیداسیون جوی جهان ناشی از صاعقه ها باشد.
با گرم شدن زمین بر تعداد صاعقه ها و طوفان ها افزوده می شود که می تواند بر تعادل گازهای گلخانه ای اثر بگذارد.
حالا با دانستن این اطلاعات باید سایر مناطق را هم مورد بررسی قرار داد.1400/02/14
13:59:38
5.0 از 5
1233
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ