Go Map نقشه

راهنمای عملی روزه داری در بیماران دیابتی منتشر گردید

راهنمای عملی روزه داری در بیماران دیابتی منتشر گردید

به گزارش نقشه توسط محققان پژوهشـگاه علـوم غـدد و متابولیسـم دانشـگاه علـوم پزشـکی تهـران، جدید ترین نسخه راهنمای عملی روزه داری در بیماران دیابتی در دسترس عموم قرار گرفت.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، راهنمای مذکور شامل شش بخش بوده و در آن مباحثی در رابطه با خطرات روزه داری در افراد مبتلا به دیابت، ارزیابی پیش از ماه مبارک رمضان، سفارش هایی برای افراد مبتلا به دیابت در دوران روزه داری، مدیریت دیابت نوع یک و دو در هنگام روزه داری عرضه شده است.

این راهنما زیر نظر دکتر باقر لاریجانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تدوین شده و اعضای کمیته علمی آن دکتر انسیه نسلی اصفهانی، دکتر سید محسن خوش نیت نیکو، دکتر فاطمه بندریان، دکتر حسین ادیبی، دکتر مریم پیمانی، دکتر نازلی نمازی، دکتر کاملیا رامبد و خانم ژاله شادمان هستند.

در مقدمه این راهنما آمده است:

روزه داری شاخص ترین عبادت در ماه مبارک رمضان است که دین اسلام برای تقرب و نزدیکی به خداوند آنرا بر همه مسلمانان بالغ، عاقل و سالم واجب نموده است. باآنکه اجبار به روزه داری برای افراد بیمار و کسانی که با شرایط پزشکی خاص زندگی می کنند همچون بعضی از بیماران مبتلا به دیابت سفارش نشده، اما تعداد زیادی از بیماران دیابتی تمایل دارند که حتی با سفارش های پزشکی، روزه خویش را داشته باشـند.

دیابت بعنوان یـک بیماری متابولیک مزمن و پیشرونده بــا شبکه پیچیده ای از عوامل خطرزای محیطی و ژنتیکی، هم اکنون بیشتر از ۹ درصد از جمعیت دنیا را درگیر کرده و بر مبنای آخرین تخمین های فدراسیون جهانی دیابت حدود ۴۶۳ میلیون نفر در سرتاسر دنیا با دیابت زندگی می کنند و پیشبینی می شود تـا ۲۵ سال آینده این رقم بـه ۷۰۰ میلیون نفر هم خواهد رسید. نکته قابل توجه آنجاسـت که جمعیـت زیـادی از این افراد و این شیوع فزاینده متعلـق بـه کشـورهای مسلمان نشین دنیا در آفریقا، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا است. دیابت بیماری جدی است که در صورت عدم پیگیری در درمان، می تواند عوارض ناخوشایندی برای بیمار و خانواده به همراه داشته و هزینه های قابل توجهی را بر دوش خانواده ها، جامعه و نظام سلامت تحمیل کند.

لذا حفظ و ارتقای سلامت بیماران و جلوگیری از عوارض مزمن دیابت از اولویت های سیستم بهداشتی به حساب می آید. از آن جایی کـه تعداد زیادی از بیماران مبتلا به دیابت در خلال ماه رمضان روزه می گیرند بنابراین احتیاج به تهیـه راهنمای بالینی منسجم و مبتنی بر شواهد موجود برای کمک به بیماران و عرضه دهندگان خدمت به چشم می خورد، راهنمایی که به افراد کمک نماید تا ضمن برخورداری از فواید معنوی ماه رمضان، روزه داری سالم و ایمنی هم داشته باشند.

بر همین اساس، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران همگام بــا انتشــار راهنمــای بالینــی دیابــت ویژه پزشکان خانواده، که در جهت استانداردسازی عرضه مراقبت ها و کیفیت خدمات بــه بیماران دیابتی تهیه شده است، اثر حاضر را با عنوان «راهنمای عملی روزه داری در بیماران دیابتی»، مبتنی بر «راهنمای عملی دیابت و رمضان ۲۰۲۱» از فدراسیون جهانی دیابت و انجمن بین المللی دیابت و رمضان، و همینطور بر اساس شواهد علمی ساخته شده در این پژوهشگاه، در چارچوب کتب و مقالات پژوهشی که اهم آن در منابع این کتاب ذکر گردیده، جهت استفاده کادر درمانی آموزشی به رشته تحریر در آورده است.

در این راهنما کلیه نکات لازم برای پشتیبانی از بیماران و اولویت های آن هـا برای داشـتن یک روزه داری ایمن و بدون عارضـه گنجانده شده است.

بنابر اعلام وبدا؛ نسخه الکترونیکی این راهنما از لینک زیر قابل دسترسی است:

راهنمای عملی روزه داری در بیماران دیابتی


1400/02/03
23:11:53
5.0 از 5
1214
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ