Go Map نقشه
در گفت وگو با نقشه اعلام شد

تورم قوانین و مبهم بودن دریافت مالیات ها موانع اصلی حوزه فناوری

تورم قوانین و مبهم بودن دریافت مالیات ها موانع اصلی حوزه فناوری

به گزارش نقشه به اعتقاد فعالان عرصه دانش بنیان تابحال بیشتر از ۱۲ هزار و ۵۰۰ قانون در کشور وضع شده که در خیلی از مواقع دست و پای کنشگران اقتصادی و بخصوص فعالان حوزه دانش بنیان را بسته است و از طرفی این شرکت ها بیشتر از هر حمایتی نیازمند پیشتیبانی از ارتباط میان آنها با صنعت هستند؛ ازاین رو مانع زدایی و پیوند میان دانش بنیان ها و صنعت بعنوان یک خواست ملی باید در دستور کار سیاستگذاران قرار گیرد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نامگذاری و تاکید کردند: شعار انقلابی جهش تولید سال جاری باید با حمایت همه جانبه و رفع موانع، کامل محقق شود.
این شعار پیش از هر حوزه ای تأثیر بسزایی در توسعه شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان خواهد شد و به قول فعالان این عرصه، تحقق این شعار باید در دستور کار سیاستگذاران باشد چون که مانع زدایی یک درخواست ملی است.
محمدرضا مرادی، مدیر یکی از شتابدهنده های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: در مورد شرکتهای دانش بنیان باید سه مقوله "مقررات دست و پاگیر"، "قانون بیمه" و "مالیات" را در نظر داشت. در زمینه مقررات مباحث مختلفی مطرح است ولی در چند سال گذشته طبق قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده، کمیته ای برای مقررات زدایی و تسهیل در کسب و کارها تشکیل شده و این کمیته اقدامات حداقلی را در این حوزه انجام داده است.
وی "وضع قوانین متعدد" را از یکی از مهم ترین چالش های حوزه کسب و کارهای دانش بنیان دانست و اظهار نمود: از انقلاب مشروطیت که به دنبال وضع قوانین در کشور بودیم تا کنون حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ قانون مصوب شده که این قوانین گاها با آئین نامه ها و بخشنامه های ذیل آنها تورمی از قوانین و مقررات را در کشور بوجود آورده است که سبب شده در خیلی از مواقع دست و پای کنشگران اقتصادی بسته شود.
مرادی با تکیه بر اینکه در حوزه مقررات، بخشنامه ها و آئین نامه هایی که وجود دارند در بعضی موارد فعالان عرصه های دانش بنیان و اقتصادی را به شدت خسته می کنند، افزود: در چند سال قبل یکی از مسؤولان عالی رتبه کشور بیان کرد زمانی که فعالان این عرصه ها برای انجام کارهای اداری به نهادهای ذیربط رجوع می کنند کپی مدارکی را از آنها می خواهند که هیچ ربطی به درخواستشان ندارد، این در شرایطی است که تهیه کردن کپی این اسناد هم زمانبر است.
وی افزود: ازاین رو شاهدیم فرد برای دریافت یک مجوز آنقدر درگیر کاغذبازی می شود که انگیزه و توان وی برای ادامه کار عملیاتی و اجرایی از بین می رود.
مرادی ضمن اشاره به چالش های موجود در حوزه بیمه، تصریح کرد: قانون بیمه در ایران بسیار مشکل ساز است، به گونه‎ ای که هر قراردادی که منعقد می شود، ۱۶.۷ درصد آن باید بیمه پرداخت گردد که سود شرکت ها را از بین می برد.
وی با انتقاد نسبت به مبهم بودن قوانین در ارتباط با بیمه، اضافه کرد: مالیات در ایران به صورت چندگانه دریافت می شود، بگونه ای که مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات املاک و مالیات علی الحساب و غیره داریم و این در شرایطی است که دانش بنیانی همه شرکت ها احراز نشده است.
مرادی یکی از علل فرار مالیاتی در ایران را "مبهم بودن قوانین" در ارتباط با آن دانست و تصریح کرد: این ابهام بگونه ای است که حتی اگر از یک کارشناس مالیاتی که ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه دارد، درخواست شود که قانون مالیات را تبیین کند، قادر به توضیح آن نیست؛ چون که قوانین در این عرصه یکپارچه نیست و به صورت جزیره ای عمل می شود.
این فعال حوزه فناوری افزود: ازاین رو وقتی افراد بخواهند کنش اقتصادی انجام دهند، به غیر از بحث های نوسانات ارزی و تحریم از نظر اداری و ساختار مدیریتی کشور، درباره اینکه چگونه باید رفتار کنند، سرگردان هستند و این در شرایطی است که همه نظریه پرداز ها معتقد هستند که جایی که ابهام در سیاستگذاری وجود داشته باشد، امکان توسعه هم وجود ندارد و در شرایط ثبات و وضوح سیاستگذاری است که به فرد اجازه برنامه ریزی بلندمدت داده می شود.
وی اظهار نمود: اگر شرایط بگونه ای باشد که نتوان برنامه ریزی بلندمدت انجام داد، باید تصمیمات کوتاه مدت صورت گیرد و تصمیمات کوتاه مدت تنها در دلالی صورت می گیرد و به صورت سیستماتیک وضعیت مدیریت کشور، مروج و مقوم بحث دلالی است؛ چون که در کوتاه مدت میتوان دلالی کرد و نمی توان تولید کرد و یا کارخانه تاسیس کرد و یا خلاقیت ایجاد کرد.
مدیر این شتابدهنده تصریح کرد: اگر بخواهیم این شعار عملیاتی شود باید انقلابی در سیاستگذاری کشور رخ دهد و امیدواریم این دولت و دولت آینده این شعار را عملیاتی کنند. این مورد یک خواست ملی است و باید مانع زدایی و تسهیل صورت گیرد و ثبات و وضوح در قوانین ایجاد شود.
حمایت در کنار عدالت
مرادی ضمن اشاره به حمایت های تاکید شده در قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، با تکیه بر اینکه گاها حمایت های عرضه شده مؤثر بوده است، اظهار داشت: ولی در کنار آن گاها رانت هایی را هم به وجود آورده است. ازاین رو نیاز است که این حمایت ها استاندارد شود و به جای آن که دست سیاستگذاری و مدیریتی کشور باشد، بهتر است در اختیار اکوسیستم نوآوری کشور قرار گیرد. همانند ارتقای اساتید، شرکتهای دانش بنیان هم باید در شرایط روشنی ارتقا یابند و حمایت هایی که دریافت می کنند هم در شرایط شفافی باشد.
وی اظهار نمود: هم اکنون حمایت های مالی و اداری و حمایت‎های از این دست برای شرکتهای دانش بنیان وجود دارد، ولی متاسفانه توزیع عادلانه ای وجود ندارد؛ به این معنا که برخی افراد به وفور از این حمایت ها بهره مند شدند و برخی دیگر نتوانستند از این حمایت ها بهره مند شوند.
مرادی با تکیه بر اینکه در این حوزه باید "حمایت" در کنار "عدالت" باشد، توضیح داد: هم این حمایت ها باید باشد و هم عادلانه در اکوسیستم نوآوری تزریق شود.
تکرار مکرر ارتباط صنعت و دانش
این فعال حوزه دانش بنیان ضمن اشاره به راهکارهای نوین برای توسعه محصولات دانش بنیان شرکتهای فناور، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای جدید که باید در این حوزه دنبال شود، پیوند میان اقتصاد و شرکتهای دانش بنیان است. هم اکنون این شرکت ها محصولاتی را تولید می کنند، ولی مشکلی که دارند در اغلب مواقع نمونه آزمایشگاهی و یا نمونه اولیه که تولید کردند، قابلیت عرضه به بازار را ندارد؛ چون که باید یکسری خصوصیت های بسته بندی و جلوه های تولیدی و سایر موارد به آن اضافه شود و زمانی این امر محقق می شود که تولیدات وارد صنعتی سازی شده باشد.
وی افزود: ازاین رو باید پیوند میان اکوسیستم نوآوری و صنعت با در نظر گرفتن راهکارهایی، ایجاد شود. در این راستا در دانشگاه شهید بهشتی طرحی با عنوان "نوبا" برگزار شد و در آن کلیه مراکز نوآوری دعوت شدند تا وارد حوزه های نوآوری، خلاقیت و شرکتهای دانش بنیان شوند تا این مراکز رشد کنند. این مراکز رشد خواهند کرد ولی برای ادامه احتیاج به ارتباط با صنایع دارند و این بخش باید جدی گرفته شود؛ به این معنا که یک رابطه سیستماتیکی میان شرکتهای دانش بنیان و صنایع تعریف شود که شرکتهای دانش بنیان بعنوان پشتیبان صنعت، نوآوری، خلاقیت و تکنولوژی روز دنیا را به صنعت تزریق کنند و صنعت در جاهایی که سرمایه و امکانات و شبکه توزیع و بازار دارند می توانند، موتور محرک اقتصاد دانش بنیان شوند.
تلاش برای به روز رسانی آئین نامه های قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان
مرادی ضمن اشاره به لزوم به روز رسانی آئین نامه های در ارتباط با قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، تصریح کرد: آئین نامه ها و بخشنامه های این قانون باید به روز شوند. شرکتی به ما مراجعه نمود که بتن نانویی با کلیه خصوصیت های مورد نظر تولید کرده بود، ولی دانش بنیانی آن احراز نشده بود و به نظر می رسد احراز دانش بنیانی شرکت ها مقداری سلیقه ای شده است و خارج از استانداردها با شرکت ها برخورد می شود.
وی اضافه کرد: البته در مرکز ارزیابی شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه به روز رسانی آئین نامه های این قانون اقدام نمودند و امیدواریم از سال ۱۴۰۰ به بعد شرکت ها در شرایط عادلانه تر و شفاف تر یا دانش بنیانی آنها احراز شود و یا اگر دانش بنیانیشان احراز نشد، آن شرکت ها دلایلش را بدانند و تصور اینکه سلیقه ای با آنها برخورد شده، ایجاد نشود.
مرادی ابراز امیدواری کرد که در سال ۱۴۰۰ این موضوعات عملیاتی شود، چون یک خواست ملی است که از اشتغال، تولید و توان داخلی حمایت شود.
منبع:

1400/01/06
13:16:19
5.0 از 5
1068
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ