Go Map نقشه
وحدت خبر داد

آمادگی صندوق نوآوری برای پشتیبانی از تولید شركتهای دانش بنیان

آمادگی صندوق نوآوری برای پشتیبانی از تولید شركتهای دانش بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی این صندوق برای پشتیبانی از تولید و پشتیبانی شرکتهای دانش بنیان در سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» که از جانب مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، اطلاع داد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر علی وحدت در پیام نوروزی خود آورده است: بعد از گذشت حدود ۱۰ سال از ظهور شرکتهای دانش بنیان بعنوان بازیگران جدید عرصه اقتصاد کشور، این شرکت ها در سالی که از جانب مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده بود، با تولید داخل انواع اقلام و تجهیزات مورد نیاز نظام سلامت برای مهار کرونا، از آزمون «تقویت تاب آوری ملی» سربلند بیرون آمدند و وارد مرحله جدیدی از حیات خود شدند. کسب وکارهای دانش بنیان که شمار آنها بزودی از مرز ۶ هزار شرکت عبور خواهد کرد، حالا در دهمین سالگرد تصویب قانون «حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان»، نه یک مفهوم فانتزی و صرفا آزمایشگاهی یا دانشگاهی، بلکه یک بازیگر قابل اعتنای میدان تولید محسوب می شوند.

در ادامه این پیام آمده است: اما نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان در حوزه تولید و صنعت کشور، همان گونه که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۱۴۰۰ خود اشاره فرمودند، مستلزم طراحی و اعمال انواع مشوق ها و حمایت ها و هم حذف موانع و چالش های تولید است. با همین رویکرد بود که صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۹ توانست با تداوم پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و دستیابی به رکوردهای جدید در پشتیبانی از این شرکت ها با همکاری سایر دستگاههای اجرایی، زمینه مساعد برای حضور بیشتر این شرکت ها در زنجیره تأمین صنایع مختلف، از نفت و گاز تا غذایی، دفاع، سلامت و ساختمان و تحقق جهش تولید «در حد قابل قبول» را فراهم آورد.

در ادامه پیام نوروزی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی آمده است: برای مثال، صندوق با طراحی بسته های تشویقی برای صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی توانست سرمایه اولیه این صندوق ها را از ۷۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به بیشتر از ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ برساند و با مشارکت ۱۵۰ میلیارد تومانی در تاسیس صندوق های جسورانه بورسی، زمینه تاسیس ۶ صندوق جسورانه جدید با سرمایه اولیه ۹۰۰ میلیارد تومان را فراهم نمود که هر دو، شاهدی بر اثربخشی «مشوق های سرمایه گذاری» صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرمایه گذاری هرچه بیشتر بخش خصوصی در تولید محصولات و خدمات نوآورانه است.

دکتر وحدت در ادامه ضمن اشاره به اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» آورده است: اینک در آستانه سال ۱۴۰۰ با شعار «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»، صندوق نوآوری و شکوفایی آمادگی دارد با تداوم و تقویت رویکردهای گذشته، گام های بزرگتری در جهت «تولید جهش یافته» برپایه مشارکت شرکتهای دانش بنیان با دو ملاحظه زیر بردارد: نخست اینکه تولید جهش یافته، همان گونه که در پیام مقام معظم رهبری هم مشهود است، الزامات گوناگونی دارد که از اعمال حمایت ها تا برداشتن موانع را در بر می گیرد. بنابراین صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان یک نهاد تخصصی «تامین مالی» نمی تواند به تنهایی موجبات نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان در تولید جهش یافته را رقم بزند و تحقق این شعار «به تمام معنا انقلابی»، مستلزم همکاری همه بازیگران زیست بوم نوآوری کشور و بخصوص دستگاههای اجرایی ذیربط است.

در ادامه پیام رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به ملاحظه دوم این صندوق در پشتیبانی از اکوسیستم نوآوری کشور در سال ۱۴۰۰، آمده است: دوم آنکه، استمرار پشتیبانی حداکثری و اثربخش صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکتهای دانش بنیان در سال ۱۴۰۰، با توجه به روند افزایشی تعداد شرکت ها از یک سو و رشد کسب و کار شرکتهای موجود از طرفی، مستلزم تقویت منابع صندوق نوآوری و شکوفایی است. گرچه با آینده نگری دولت و مجلس محترم، افزایش سرمایه صندوق در بودجه سال ۱۴۰۰ پیشبینی و مصوب شده است، اما همان گونه که صندوق قبلاً هم خاطرنشان کرده است، این افزایش نه تنها امکان افزایش حمایت ها را به صندوق نمی دهد، بلکه تداوم روند گذشته را هم با ابهام روبرو کرده است.

بر مبنای اعلام روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در انتها این پیام آمده است: صندوق نوآوری و شکوفایی، مسئولیت پرخطیر پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان را برعهده دارد، اما تاکیدات همه جانبه مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم و سایر مدیران ارشد نظام بر توسعه اقتصاد دانش بنیان، این دفعه مسئولیت را دوچندان کرده است. صندوق امیدوار است در پرتو الطاف الهی بتواند نقش مؤثرتری در تحقق «ایران دانش بنیان» ایفا کند.
منبع:

1400/01/05
00:57:08
5.0 از 5
1117
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ