Go Map نقشه

كشف یك راه غیرمنتظره احتمال مبتلا شدن به كووید-19

كشف یك راه غیرمنتظره احتمال مبتلا شدن به كووید-19

نقشه: محققان دانشگاه پزشکی واشنگتن در سنت لوئیس فرضیه ی جدیدی را مطرح می کنند که برخی افراد امکان دارد به روشی غیرمعمول در معرض خطر عفونت به ویروس باشند: غذا خوردن


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از بی جی آر، بیشتر از یک سال از نخستین مبتلا شدن به کروناویروس می گذرد و بیشتر مردم از نحوه شیوع بیماری مطلعند. قطرات تنفسی که در اثر سرفه، عطسه و صحبت کردن در هوا پخش می شود می تواند وارد مجراهای تنفسی فوقانی افراد شود. ویروس از راه دهان، بینی و حتی چشم ها وارد بدن شده و آغاز به انتشار در سلول ها می کند و سرانجام به ریه ها می رسد جایی که بیشترین صدمه را میزند.
بنابراین زدن ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها و تهویه ی مناسب فضای های داخلی سفارش می شود. احتمال بیماری با لمس کردن سطوح آلوده هم وجود دارد باآنکه راه انتقال بیشتر از راه قطرات تنفسی است اما محققان دانشگاه پزشکی واشنگتن در سنت لوئیس فرضیه ی جدیدی را مطرح می کنند که برخی افراد امکان دارد به روشی غیرمعمول در معرض خطر عفونت به ویروس باشند: غذا خوردن
در ایام ابتدایی همه گیری ما فهمیدیم که غذا نمی تواند سبب شیوع کویید-۱۹ شود. این ویروس به گیرنده های ACE۲ در بینی و ریه ها متصل می شود اما در دستگاه گوارش این اتفاق نمی افتد. اسید معده می تواند ذرات موجود در غذا را از بین ببرد. همینطور پختن غذا سبب از بین رفتن ویروس می شود. متخصصان بهداشت هنوز سفارش می کنند که افراد دست هایشان را هنگامی که غذا از بیرون تهیه کرده و به خانه آورده اند بشورند.
در ماههای بعد، مسؤلان بهداشتی همچون سازمان بهداشت جهانی(WHO)، بیشتر بر این مورد تاکید کردند که انتقال از راه بسته بندی مواد غذایی بعید است.
محققان در سنت لوئیس چیزی را کشف کردند که در مورد همه ی افرادی که در معرض ویروس قرار می گیرند صادق نیست.
آنها افرادی را مورد مطالعه قرار دادند که از بیماری به نام مری بارت(Barrett’s esophagus) رنج می برند. این بیماری سبب می شود سلول های مری به ویروس کرونا متصل شوند. رفلاکس معده می تواند صدمه هایی طولانی مدت به مری بزند همچون می تواند سبب تغییر شکل سلول های مری شده طوری که این سلول ها شبیه به سلول های روده شوند. این سلول ها که پس از تغییر شکل دارای گیرنده های ACE۲ می شوند می توانند به اتصال ویروس کمک کنند.
دکتر جیسون سی میلز(Jason C. Mills) در اطلاعیه ای اظهار داشت: هنوز شواهدی در خصوص اینکه افراد مبتلا به "مری بارت" میزان ابتلای بیشتری به کویید-۱۹ دارند و یا در معرض خطر بیشتری هستند وجود ندارد اما یکی از علل آن مورد مطالعه قرار نگرفتن این مورد هم هست. حالا که ما این مطالعات را کنار هم گذاشتیم ارزش آنرا دارد که بررسی نماییم آیا افراد مبتلا به مری بارت میزان ابتلای بیشتری دارند یا خیر.
افرادی که از این بیماری رنج می برند به صورت معمول دارویی به نام پروتون پمپ(proton pump) مصرف می کنند. این دارو ترشحات اسید معده را کاهش داده و در نتیجه میزان اسیدی بودن معده کم می شود که می تواند سبب گذر ویروس های بیشتر از معده شده که در روده به گیرنده های مخصوص وصل می شوند.
حدودا از هر پنج نفر در ایالات متحده یک نفر از بیماری رفلاکس معده رنج می برد، اما این بدان معنا نیست که همه ی این افراد در معرض مبتلا شدن به ویروس از راه غذا هستند. محققان از راه آزمایش هایی نشان دادند که تغییرات سلول های مری می تواند سبب اتصال ویروس به آن شود با این وجود نمی توان ثابت کرد که در زندگی واقعی هم این اتفاق رخ دهد. همینطور معلوم نیست فردی که گرفتار مری بارت است ویروس را از غذای آلوده دریافت کرده و نه از راه مجاری تنفسی.
با این وجود محققان می گویند، امکان دارد فردی که دارای بیماری مری بارت است و مقادیر کمی از ویروس در مجاری تنفسی خود دارد با بلعیدن ترشحات تنفسی ویروس را وارد مری کند و این مورد سبب شدت بیماری شود. اما همه ی این ها گمانه زنی هایی است که نیازمند تحقیقات بیشتری است اما آن چه داشنمندان تابحال ثابت کرده اند این است که ویروس می تواند به سلول های مری افراد مبتلا به مری بارت متصل شود.
خیلی از مبتلایان به کووید-۱۹ علایم گوارشی همچون دل درد و اسهال دارند اما معلوم نیست آیا بارت می تواند بر روی این علایم اثر بگذارد یا شدت بیماری را بیشتر کند.
میلز می گوید: نگرانی ما این است که افرادی که از بیماری بارت رنج می برند در مقابل غذای آلوده حساس تر باشند. این مطالعات داده هایی در اختیار ما قرار می دهد که بررسی نماییم آیا گروه خاصی از مردم در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری از راه آن چه می خورند هستند.
منبع:

1399/11/05
13:48:04
0.0 از 5
1114
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ