Go Map نقشه
مدیر طرح توسعه فناوری های حوزه زمین شناسی معاونت علمی ریاست جمهوری مطرح كرد

برای تاسیس نخستین پایگاه دائمی ایران در قطب جنوب آماده همكاری هستیم

برای تاسیس نخستین پایگاه دائمی ایران در قطب جنوب آماده همكاری هستیم

به گزارش نقشه مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه آینده جهان در قطب جنوب تعریف می شود، اظهار داشت: سال هاست که مقرر است در 6 مرحله در مدت پنج سال، کار تاسیس نخستین پایگاه دائمی ایران در قطب جنوب با هزینه ای حدود 300 میلیارد تومان آغاز شود که تا به امروز در حد حرف باقی مانده است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، کامبیز مهدی زاده اظهار داشت: سال هاست در انتظاریم که شاید بودجه ای برای تاسیس پایگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در قطب جنوب تعلق بگیرد ولی انگار بعضی از مسؤلان به خواب زمستانی رفته اند و نمی خواهند از خواب بیدار شوند.
مهدی زاده افزود: همانطور که دستیابی به دانش فضایی یا دستیابی به فناوری های هسته ای و نظامی می تواند در تقویت اعتماد به نفس ملی اثرگذار باشد، ایجاد پایگاه دائمی در قاره یخ زده جنوبگان نیز می تواند به عمق استراتژیک ایران کمک نماید.
به گفته وی، امروز حدود ۷۰ مرکز فعال پژوهشی در قطب جنوب وجود دارد. با برگزاری همایش و نمایش نمی توان در این حوزه خودنمایی کرد. طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی آماده است با همکاری با پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و همین طور سازمان زمین شناسی که جای خالی آن در کمک به راهبری این طرح احساس می شود، قدم عملیاتی در این عرصه بردارد.
تامین اعتبار برای ایجاد مرکز تحقیقاتی در قطب جنوب

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور اظهار داشت: قاره جنوبگان با وسعت ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع بیش از هشت و نیم برابر مساحت ایران است. حدودا ۷۰ درصد منابع آب شیرین جهان در قطب جنوب وجود دارد و این در شرایطی است که این ناحیه سردترین منطقه جهان است و دمای آن به منفی ۹۰ درجه هم می رسد. حالا حدود ۳۰ کشور همچون آمریکا، روسیه، شیلی، فرانسه، آرژانتین، هند، پاکستان و برزیل در جنوبگان ایستگاه تحقیقاتی دارند که روسیه با ۱۰ ایستگاه بیشترین ایستگاه را داراست. می توان جلوی خرج های اضافه را گرفت و برای تامین اعتبار ایجاد مرکز تحقیقاتی در قطب جنوب قدم برداشت.
مهدی زاده با اشاره به اینکه در سال ۱۳۷۸ یک محقق ایرانی به همراه پژوهشگران روسی و هندی به جنوبگان اعزام شد، اضافه کرد: از این تاریخ اعلام شده دیگر هیچ اعزامی صورت نگرفته. تنها عضو رسمی کمیته علمی تحقیقات جنوبگان SCAR شدن و یا راه اندازی مرکز ملی تحقیقات جنوبگان NCAR در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کافی نیست و این بخشی از قدم اول است. پژوهشگران کشور بدون هزینه و سرمایه گذاری نمی توانند پیشرفت کنند و باید برای علم هزینه نماییم.
وی همین طور بیان نمود: باید به سمتی برویم که بالاترین مقام های عالی کشور از این پروژه حمایت حداکثری و عملی انجام دهند. با عنایت به این که بیش از چندین نوع ماده معدنی نظیر طلا، مولیبدن، مس، نقره و تیتانیونم، توریم و.... وجود دارد و این عناصر دارای اهمیت اقتصادی و راهبردی هستند و نقش مهمی در آینده اقتصادی جهان بازی خواهد نمود. به همین سبب اهمیت ایجاد این پایگاه دائمی دو چندان می شود.
۵۲ کشور عضو معاهده جنوبگان
مهدی زاده ضمن اشاره به اینکه حالا ۵۲ کشور عضو معاهده جنوبگان هستند که از بین آنها حدود ۳۰ کشور در قطب جنوب پایگاه تحقیقاتی دارند. اظهار داشت: سال هاست که مقرر است در ۶ مرحله در مدت ۵ سال، کار تاسیس نخستین پایگاه دائمی ایران در قطب جنوب با هزینه ای حدود ۳۰۰ میلیارد تومان آغاز شود که تا به امروز در حد حرف باقی مانده است.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: به نظر می آید اگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تنهایی از تامین منابع مالی عاجز است که شواهد این را نشان می دهد، آماده هستیم در بحث های فناوری و نوآوری جهت راه اندازی پایگاه قطب جنوب همکاری داشته باشیم. پیشنهاد می کنم وزارت صمت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم کارگروهی مشترک جهت راه اندازی عملیاتی این پروژه ملی ایجاد نماید.
مهدی زاده با اشاره به اینکه متاسفانه عدم آشنایی خیلی از نهادهای مذکور در خصوص اهمیت ایجاد پایگاه در قطب جنوب سبب شده است که به سمت عقب حرکت نماییم، اظهار داشت: امروز بیشتر کشورهای جهان و سازمان فضایی ناسا از این ناحیه برای تشابه سازی با وضعیت مریخ و مطالعات زمین شناسی و شبیه سازی زندگی بر روی مریخ بهره می گیرند. همین طور مطالعات زیادی در ارتباط با منابع هیدروکربنی در جنوبگان در تحقیقات پژوهشگران ایالات متحده گزارش شده و از وجود ده ها میلیارد بشکه نفت خام در این منطقه خبر دادند. نروژ، آلمان، ژاپن و فرانسه در ضمن این سال ها مناطقی را برای مطالعه و اکتشاف برگزیده اند و ما همچنان منتظر اختصاص بودجه هستیم، باید پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در قطب جنوب به اهتزاز درآید و یک روز تاخیر در این حوزه یعنی عقب افتادن از دریای مواد معدنی و نفتی و به عقب راندن کشور.
به گفته وی، حضور در منطقه جنوبگان دارای اهمیت حقوقی و سیاسی و بین المللی است. تا پیش از قرن بیستم این ناحیه اهمیتی در سیاست بین الملل نداشت؛ ولی امروز کشورهای دنیا در تلاشند برای منابع سرشار در قاره و دریاهای اطراف بهره ببرند و آینده جهان در قطب جنوب تعریف خواهد شد.
مهدی زاده همین طور بیان نمود: جنوبگان یکی از حوزه های اصلی زمین شناسی است، نظیر دیرینه شناسی، آتشفشان شناسی، سنگ شناسی و ژئوفیزیک و همین طور یخچال شناسی از دیگر حوزه های علوم زمین هستند که در این منطقه حائز اهمیتند. جنوبگان یک آزمایشگاه طبیعی جهت انجام مطالعات علمی زمین شناسی و زیست محیطی است و با مطالعات مغزه های یخی به دست آمده از این قاره می توان بعنوان یک مخزن پرارزش اطلاعات در مورد اقلیم گذشته و تاریخچه محیطی زمین اطلاعات مهمی را به دست آورد.
منبع:

1399/10/14
19:15:18
0.0 از 5
1900
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ