Go Map نقشه
به همت محققان مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران انجام گرفت؛

تولید دو رده سلولی نامیراشده با خاصیت های سندرم تخمدان پلی كیستیك

تولید دو رده سلولی نامیراشده با خاصیت های سندرم تخمدان پلی كیستیك

نقشه: پژوهشگران بانك سلول های انسانی و جانوری مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی موفق به تولید دو رده سلولی نامیراشده از سلول های گرانولوزای نرمال و گرانولوزایی با خاصیت های سندرم تخمدان پلی كیستیك شدند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران درباب این خبر اظهار داشت: سلول های گرانولوزا ازجمله سلول های حایز اهمیت در پروسه باروری می باشند و هرگونه اختلال در متابولیسم آن می تواند منجر به ناباروری شود. کما اینکه علت اصلی ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک، اختلال در فرایندهای آنزیمی سلول های گرانولوزای این بیماران است که از شایع ترین علل ناباروری در زنان شمرده می شود.

وی ادامه داد: مطالعات بنیادی در جهت بررسی مسیرهای متابولیسمی این سلول ها می تواند به درک و بررسی درمان های دارویی کمک نماید. اغلب پژوهشگران در این عرصه از سلول های اولیه گرفته شده از بیمارانی که در فرآیند درمان ناباروری قرار دارند، استفاده می نمایند. کار با این سلول های اولیه باتوجه به طول عمر پایین و محدودیت پاساژ پذیری آنها دشوار است.

براساس پژوهش انجام گرفته، دو رده سلولی فوق الذکر توسط پژوهشگران بانک سلول های انسانی و جانوری تولید و در کلکسیون این بانک نگهدار می شود.

به گزارش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، نتایج این پژوهش در ژورنال سیتوتکنولوژی به چاپ رسیده است.

منبع:

1399/08/18
13:54:10
5.0 از 5
1685
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ