Go Map نقشه

هر كسی از ظن خود، یار اقتصاد دانش بنیان است!

هر كسی از ظن خود، یار اقتصاد دانش بنیان است!

به گزارش نقشه قزوین سرپرست اداره فنی و تخصصی پارك علم و فناوری قزوین در مورد تعریف اقتصاد دانش بنیان به ضرب المثل «هر كسی از ظن خود شد یار من» اشاره نمود و اظهار داشت: فارغ التحصیلان رشته های فنی، مدیریت و سیاست گذاران، هر كدام اقتصاد دانش بنیان را به سلیقه خود تعریف می كنند.


مهدی ملایی در گفتگو با ایسنا در مورد تعریف اقتصاد دانش بنیان به ضرب المثل «هر کس از ظن خود شد یار من» اشاره نمود و اظهار داشت: فارغ التحصیلان رشته های فنی اقتصاد دانش بنیان را یک طور تعریف می کنند و فردی که رشته اش مدیریت است اقتصاد دانش بنیان را بگونه ای دیگر تعریف می کند. سیاست گذاران هم جوری دیگر اقتصاد دانش بنیان را تعریف می کنند.
وی افزود: اقتصادی را دانش بنیان می گویند که نیروی محرکه آن دانش باشد، همه اقتصادها یک نیروی محرکه دارند مثلاً در اقتصاد نفتی، نیروی محرکه نفت می باشد، همین تعریف را می توانیم برای اقتصاد دانش بنیان هم به کار ببریم فرض کنید کشوری دانشگاه و پژوهشگاه دارد که فنی را تولید و بر مبنای ایده ای که روی آن محصول فناورانه دارد آنرا به فروش می رساند و اقتصاد خویش را رونق می دهد.
این دانش آموخته مخابرات میدان بیان نمود: تعاریف مختلف است بعضی از افراد می گویند اقتصاد دانش بنیان صرفا به این نیست که محصول دانش بنیان داشته باشیم اینکه راهکار نوآورانه برای فروش محصولات فعلی هم داشته باشیم در اقتصاد دانش بنیان تاثیر می گذارد، برای مثال فرض کنید به جای اینکه گلدانی را در خیابان بفروشیم در خانه خود رشد دهیم و با تماس تلفنی آنرا به فروش برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: عده ای از متخصصان امر نوآوری، فروش و فرایند را هم در اقتصاد دانش بنیان می بینند، با درست و غلط بودن آن کاری نداریم اما اگر دانش را به منزله توسعه محصول در نظر بگیریم غلط و اگر مدیریت را جزو دانش قلمداد نماییم درست است دانش آموختگان فنی در توسعه محصولات و دانش آموختگان مدیریت هم در بهبود کیفیت و مدیریت نوآوری می توانند روی اقتصاد ما تاثیر بگذارند و به نظرم هر ۲ این موارد دانش به حساب می آید.
محصولات فناورانه اقتصاد دانش بنیان را شکل می دهند
ملایی با تاکید بر اینکه محصولات فناورانه اقتصاد دانش بنیان را شکل می دهند، اضافه کرد: آنچه رایج بوده و در سیاست های کشور لحاظ شده است و معاونت علمی در بحث شرکت های دانش بنیان و قانون پشتیبانی از این شرکت ها بر آن تاکید دارد محصول فناورانه است. بر مبنای قانون سال ۸۹ مجلس شورای اسلامی، این محصولات دانش بنیان هستند که شرکت های دانش بنیان را ایجاد می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در مصوبه سال ۸۹ مجلس شورای اسلامی آمده است: شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان بخصوص در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می شود.
سرپرست اداره فنی و تخصصی پارک علم و فناوری قزوین خاطرنشان کرد: در مورد محور بودن محصول باید بگوییم در قانون به صراحت آمده است هر محصولی دانش بنیان نیست برای مثال ما چیپس و پفک هم تولید می نماییم که مبتنی بر یک دانش هستند ولی در قانون آمده است که محصول باید در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان باشد.
وی با اشاره به اینکه معاونت علمی محصولات را دسته بندی کرده است، تصریح کرد: در معاونت علمی ریاست جمهوری محصولاتی را دانش بنیان می گوییم که فناوری های برتر یا به اصطلاح هایتک یا مدیوم هایتک باشند در حقیقت دانش بنیان باید بعنوان دانشِ روز بنیان قلمداد شود.
ملایی توضیح داد: بومی بودن دانش هم مهم می باشد نمی توانیم به شرکتی که در شرایط فعلی کشور می خواهد بر مبنای یک دانش محصولی را بسازد بگوییم بر مبنای سطح بندی آمریکا و اروپا که چند سال از ما جلوتر هستند محصول بسازد، چون این جفا در حق شرکت هایی است که می خواهند بر مبنای دانش خود کار کنند. البته تلفیقی وجود دارد و معاونت علمی ریاست جمهوری فهرست محصولات دانش بنیان خویش را بر مبنای تحقیقات خارجی هم در نظر گرفته است اگر بخواهیم محصولاتی که الان دانشجویان و محققان ما تولید می کنند را بر مبنای استانداردهای دیگران در نظر بگیریم کار درستی نیست.
این دانش آموخته مخابرات میدان در انتها اظهار داشت: باید این نکته را هم در نظر بگیریم که اصل اقتصاد است و پس از آن دانش بنیان بودن مطرح می شود اگر قرار باشد محصولی دانش بنیان باشد و به اقتصاد تبدیل نشود معنا نخواهد داشت و این نکته مهمی است که باید لحاظ نماییم.
منبع:

1399/08/10
11:49:33
5.0 از 5
1830
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ