Go Map نقشه

كشف ژن هایی كه نورون های چشم و مغز را ترمیم می كنند

كشف ژن هایی كه نورون های چشم و مغز را ترمیم می كنند

پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، شبكه ای از نورون ها را كشف كرده اند كه می توانند به ترمیم نورون های چشم و مغز كمك كنند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، مرگ نورون ها چه در مغز و چه در چشم می تواند به بروز نابینایی و بیماری های عصبی در انسان منجر شود. درمان های کنونی فقط می توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند چونکه نورون مرده هیچگاه جایگزین نمی گردد.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه نوتردام"(University of Notre Dame)، "دانشگاه جانز هاپکینز"(Johns Hopkins University)، "دانشگاه ایالتی اوهایو"(The Ohio State University) در بررسی جدید خود، شبکه ای از ژن ها را کشف کرده اند که رشد باردیگر نورون ها را در نمونه های حیوانی مانند گورخرماهی تعیین می کند.
"دیوید هاید"(David Hyde)، استاد بخش علوم زیستی دانشگاه نوتردام و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش نشان داده است که امکان رشد باردیگر نورون های شبکیه چشم وجود دارد. ما حالا باور داریم که فرایند رشد باردیگر نورون ها در مغز هم مشابه همین است.
پژوهشگران در این پروژه، ژن هایی را در حیوانات بررسی کردند که توانایی بازسازی نورون های شبکیه را دارند. برای نمونه، هنگامی که شبکیه یک گورخرماهی صدمه می بیند، سلول های معروف به "مولر گلیا"(Müller glia) باردیگر برنامه ریزی می شوند. بیان ژن این سلول ها طی روند برنامه ریزی تغییر می کند و به "سلول نیایاخته" یا "سلول پروژنیتور" (Progenitor cell‎) تبدیل می شوند که در رشد ابتدایی یک ارگانیسم نقش دارند. بدین ترتیب شاید سلول های پروژنیتور بتوانند به ترمیم شبکیه صدمه دیده کمک کنند.
انسان ها هم مانند گورخرماهی، سلول های مولر گلیا را در بدن خود دارند اما هنگامی که شبکیه چشم آنها صدمه می بیند، سلول های مولر گلیا با روندی معروف به "gliosis" که امکان برنامه ریزی باردیگر را از آنها می گیرد، واکنش نشان می دهند.
پژوهشگران در بررسی خود دریافتند که روند بازسازی، تنها به بازگرداندن روند رشد ابتدایی نیاز دارد. بررسی های پژوهشگران نشان داد در حالیکه شبکه ژن های گورخرماهی می توانند سلول های مولر گلیا را از روند gliosis به حالت برنامه ریزی شده انتقال دهند، شبکه ژن های موش، برنامه ریزی باردیگر سلول های مولر گلیا را متوقف می کنند.
پژوهشگران در آزمایش های خود توانستند به اصلاح سلول های مولر گلیا در گورخرماهی بپردازند و بازسازی نورون های شبکیه را هم در موش ها صورت دهند.
هدف پژوهشگران این است تا به شناسایی شبکه ژن هایی بپردازند که مسئولیت بازسازی نورون ها را بر عهده دارند.
این پژوهش، در مجله "science" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/15
23:24:34
5.0 از 5
1763
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ