Go Map نقشه

شناسایی ۲ آنتی بادی مقاوم در مقابل سویه های ویروسی آنفلوانزا نوع B

شناسایی ۲ آنتی بادی مقاوم در مقابل سویه های ویروسی آنفلوانزا نوع B

آنفلوانزا، عفونت تنفسی ناشی از ویروس های آنفلوانزا است. آنفلوانزا سه نوع اصلی دارد: A، B و C. مانند نوع A، آنفلوانزای نوع B نیز بسیار مسری است و می تواند در موارد شدیدتر بر سلامتی افراد تأثیر منفی بگذارد. با این وجود این بیماری فقط از انسانی به انسان دیگر قابل انتقال است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، آنفلوانزای نوع B می تواند شیوع فصلی ایجاد کند و در طول سال قابل سرایت است. پرکاربردترین داروی آنفولانزا "تامیفلو" است و برای درمان هر دو نوع آنفلوانزا مورد تایید است اما این دارو برای آنفلوانزای B اثر کمتری دارد.
هر دو ویروس آنفلوانزای A و آنفلوانزای B از آنزیم برای جدا شدن از سلول استفاده می نمایند تا بتوانند ادامه پیدا کنند و سلول های بیشتری را آلوده کنند. وقتی نورآمینیداز از کار افتاد، تکثیر ویروسی متوقف می شود. سال گذشته، دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس با مسدود کردن یک آنزیم مهم ویروسی معروف به نورآمینیداز، آنتی بادی را شناسایی نمودند که از موش ها در مقابل آنفلوانزا محافظت می کند. آنتی بادی مذکور نورامینیدازها را در طیف وسیعی از ویروس های آنفلوانزای A و برخی ویروس های آنفلوانزا B غیرفعال می کند. نورآمینیداز (Neuraminidase‎) دسته ای از آنزیم های گلیکوزید هیدرولاز هستند. نورآمینیداز موجب تخریب و شکسته شدن پیوندهای گلیکوزیدی نورامینیک اسید می شوند. نورآمینیدازها خانواده مهمی از آنزیم ها هستند و در جانداران مختلفی یافت می شوند.
"علی البدی"(Ali Ellebedy) استادیار پاتولوژی و ایمونولوژی دانشگاه واشنگتن و یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: آن آنتی بادی نورامینیدازها را از سویه های قدیمی آنفلوانزای B تشخیص داد، اما آنزیم موجود در سویه های آنفلوانزای B را که در گردش بودند، تشخیص نداد. اگر بخواهیم دارویی را فقط برمبنای آن آنتی بادی تهیه نماییم، برای بیشتر مبتلایان به آنفلوانزا ناشی از ویروس های آنفلوانزا B موثر نیست و عمل نمی نماید. بدین سبب ما تصمیم گرفتیم به دنبال آنتی بادی هایی برویم که به شکل گسترده ای مقابل ویروس آنفلوانزای B عمل می کنند.
در این مطالعه جدید، دانشمندان دو آنتی بادی را شناسایی نمودند که از موش ها در مقابل عفونت های کشنده ویروس آنفلوانزا B محافظت می کند. این آنتی بادی ها همراه با آنتی بادی که نوع قابل توجه دیگری از ویروس های آنفلوانزا - آنفلوانزای A - که افراد را مبتلا می کند، مورد هدف قرار می دهد، می توانند اساس یک داروی آنفلوانزا با طیف گسترده باشند که تقریباً همه موارد آنفلوانزا را درمان می کند. طی این مطالعه، دانشمندان نمونه خون بیماران بستری در بیمارستان مبتلا به عفونت ویروس آنفلوانزا B را بررسی کردند. آنها سپس سلول های تولید کننده آنتی بادی را از خون بیماران جدا کردند.
سپس دانشمندان از سلول ها، آنتی بادی ساخته و آنها را تجزیه و تحلیل کردند. آنها هفت آنتی بادی مختلف یافتند که نورآمینیداز را مورد هدف قرار می دادند. دو آنتی بادی ۱G۰۵ و ۲E۰۱ بطور قوی همه نورامینیدازها را از مجموعه متنوعی از ۹ ویروس آنفلوانزای B مهار می کردند. در آزمایشی بر روی موش ها، این آنتی بادی ها از موش ها در مقابل دوز کشنده ویروس آنفلوانزا B محافظت کردند. تجزیه و تحلیل بیشتر نشان میدهد که این آنتی بادی ها با مسدود کردن قسمتی از آنزیمی که ویروس را از سلول جدا می کند، نورامینیداز را خنثی می کنند.1399/07/05
14:19:40
5.0 از 5
1821
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ