Go Map نقشه
وزیر علوم تاكید كرد

نقش مهم دانشگاه ها در عبور از بحران كرونا

نقش مهم دانشگاه ها در عبور از بحران كرونا

نقشه: وزیر علوم با اشاره به نقش مهم دانشگاه ها برای عبور از بحران هایی نظیر كرونا و همینطور توسعه كشور اظهار داشت: امیدواریم حمایت های دولت در برنامه توسعه هفتم از دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی بیشتر از گذشته شود تا بتوانیم علاوه بر حركت در راه اهداف مورد نظر بتوانیم به توسعه كشور هم كمك نماییم.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در مراسم رسمی شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که امروز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران در حال برگزاری است به شرایط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در دوران شیوع ویروس کرونا ویروس اشاره نمود و اظهار داشت: این مراکز طی نیمسال گذشته آزمونی را پشت سر گذاشتند که در نوع خود تحسین برانگیز است.
وی افزود: بر این اساس گزارشی را یکی از همکاران ما در دانشگاه تهران عرضه کردند و آن گزارش هم درباب نحوه ورود آموزش عالی در دنیا در شرایط کرونا بود. آنچه که خلاصه گزارش بود این بود که اقدامات و تحولاتی که در آموزش عالی کشور ما اتفاق افتاده است نه فقط کمتر از آنچه که در سایر کشورها صورت گرفت نیست، بلکه گاها شرایط بهتری از خیلی از کشورهای دیگر هم داشتیم که این مبین آمادگی آموزش عالی کشور برای حضور در شرایط خاصی نظیر کرونا است.
وی در ادامه اشاره کرد: دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ما شرایط مقابله و مداخله سریع با اقدامات پیش رو در جامعه را دارند. قبلا هم ما مواردی اینچنینی داشتیم به شکلی که در سال های گذشته اتفاقات و حوادثی در کشور رخ داده است. نظیر سیل، زلزله و... که مراکز علم و فناوری ما به خوبی توانسته بودند در این شرایط حضور و سهم خویش را به خوبی ایفا کنند.
وزیر علوم اشاره کرد: در سال های اخیر حرکت از جانب آموزش، پژوهش و توجه از فناوری ها به سمت دانشگاه های جامعه محور و کاربرد علم برای حل مشکلات و مسائل کشور یک رویکرد سریع و جامعه و گسترده تری شکل گرفته، به شکلی که برای این مساله می توانیم مثال های مختلفی را بزنیم اما آنچه که می شود به آن اشاره نمود این است که ما در ایام اول شیوع بیماری پارک های علم و فناوری پژوهشگاه ها، دانشگاه ها، شرکت ها و... ورود پیدا کرده اند و برای رفع نیازهای مردم تلاش کردند و موفق هم شدند و این نیازها با وارد کردن تجهیزات و... تا حدودی برطرف شد.
وزیر علوم همینطور انتقال آموزش از شیوه حضوری به مجازی را از دیگر عملکردهای موفق دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در دوران شیوع ویروس کرونا ویروس دانست و اظهار داشت: این انتقال بدون داشتن برنامه مطالعه شده یک تحول جدی و جدید بود که در دانشگاه های ما صورت گرفت. بدین سبب همانطور که عنوان شد تفاوت های زیادی بین دانشگاه های ما با دانشگاه های دنیا درباب آموزش مجازی و عرضه آموزش با حفظ کیفیت و انجام بهتر مأموریت ها و وظایف به وجود نیامده، بدین سبب این عملکرد مبین تلاش گسترده آموزش عالی در دوره شیوع ویروس کرونا بود و این تلاش ها در کنار پشتیبانی های صورت گرفته صورت گرفت.
دکتر غلامی همینطور اشاره کرد: تقاضای من این است که حمایت های دولت از دانشگاه ها در شرایط فعلی که با شیوع ویروس کرونا ویروس مواجه هستیم همچنان ادامه پیدا کند تا دانشگاه ها در کنار کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی برای پاسخ به اقدامات انجام شده در زمینه اختراعات و نقش جامعه محور خود موفق عمل کنند. در واقع برای ادامه برنامه های آینده دانشگاه ها نیاز است این حمایت ها ادامه پیدا کند و امیدواریم در برنامه هفتم که تدوین می شود سیاست هایی اتخاذ شود تا حمایت ها از این مراکز بعنوان سرمایه های ملی دیده شود.
وزیر علوم همینطور اشاره کرد: برای کسی پوشیده نیست آموزش عالی کشور بعنوان یکی از سرمایه های مهم نقش مهمتر و ویژه تری در توسعه جامعه و همینطور در حوادثی نظیر کرونا ویروس داشته باشد و امیدواریم با ادامه حمایت های دولت از این مراکز بتوانیم علاوه بر حرکت در راه اهداف و برنامه ها از شرایط فعلی هم عبور نماییم. بدین سبب ما ضرورتا نیاز داریم بیشتر از گذشته از جامعه علمی کشور حمایت شود.1399/06/23
13:37:04
5.0 از 5
2187
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ