Go Map نقشه
عكس روز آژانس فضایی اروپا

شراره های خورشید را جزئی تر ببینید

شراره های خورشید را جزئی تر ببینید

نقشه: آژانس فضایی اروپا در تصویر روز خود عكسی دقیق از خورشید منتشر نمود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، در ۹ فوریه سال ۲۰۲۰، ناسا و آژانس فضایی اروپا ماموریت مدارگرد خورشیدی خود موسوم به "سولار اوربیتر"(Solar Orbiter) را پرتاب کردند. هدف این ماموریت پاسخ دادن به برخی سؤالات کلیدی علمی است. این سوالات شامل سیر تکاملی سیاره ها و ظهور حیات، نحوه کار منظومه شمسی، منشاء جهان هستی و همین طور فیزیک بنیادی در جهان است. مدارگرد خورشیدی "سولار اوربیتر" در تاریخ ۱۵ ژوئن اولین گذر نزدیک از کنار خورشید(پریهلیون) را در فاصله ۷۷ میلیون کیلومتری تجربه نمود.
تا پیش از پرتاب سولار اوربیتر، اغلب فضاپیماهای خورشیدی در مجاورت زمین باقی مانده بودند.
درحالی که این ماموریت ها بینشی باورنکردنی از خورشید و رفتار آن برای ما فراهم کردند، اما سوالاتی اساسی نیز برای پژوهشگران مطرح نمودند.
"سولار اوربیتر" با این هدف طراحی شد که به دو رمز و راز کلیدی از خورشید پاسخ دهد.
یک سوال این است که چگونه خورشید اتمسفر بیرونی خود یعنی تاج را به دمای میلیون ها درجه گرم می کند؟ و سوال دیگر این است که چگونه خورشید ذرات حامله الکتریکی که طوفان های خورشیدی را می سازند، سرعت می بخشد؟
طراحان سولار اوربیتر دریافتند که این رمز و رازها با نزدیک تر شدن به خورشید و قرار گرفتن فضاپیما در محیط خورشیدی قابل حل است.
البته سولار اوربیتر تنها فضاپیمایی نیست که به نزدیکی خورشید می رود. کاوشگر خورشیدی "پارکر" ناسا نیز به خورشید نزدیک می شود. اما تنها سولار اوربیتر به نحوی طراحی شده که می تواند در حین حمل ردیاب و تلسکوپ، در فاصله حدود ۴۲ میلیون کیلومتری از خورشید قرار بگیرد.
این ترکیب منحصر به فرد به سولار اوربیتر اجازه می دهد که به اهداف علمی بلندپروازانه خود برسد.


نزدیک شدن به خورشید به این معناست که بتوان آنرا با جزئیات بیشتری مشاهده کرد. پس هرچه قدر سولار اوربیتر به خورشید نزدیک تر شود، تصاویر جالب تری از خورشید ثبت خواهدنمود.
این تصاویر توسط ابزار تصویربرداری "Extreme Ultraviolet Imager" ثبت شده که سطح خورشید را نشان میدهد که با شراره های خورشیدی پوشیده شده است.
"سولار اوربیتر" به ۱۰ ابزار مدرن برای ثبت مشاهدات بی شمار از خورشید و جو آن مجهز است که دانشمندان امیدوارند بعضی از سرنخ های مربوط به آنچه را که موجب ایجاد باد و شراره خورشیدی می شود، فاش کند.
منبع:

1399/06/18
10:29:02
5.0 از 5
2143
تگهای خبر: تجربه , سفر , طراحی
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ