Go Map نقشه
یك پژوهشگر نمونه كشوری تاكید كرد

لزوم بودجه بندی مراكز علمی كشور با تكیه به رویكرد آینده محوری

لزوم بودجه بندی مراكز علمی كشور با تكیه به رویكرد آینده محوری

به گزارش نقشه یك پژوهشگر نمونه كشوری با تاكید بر اینكه بودجه بندی مراكز دانشگاهی در حوزه پژوهش باید با تكیه با رویكرد آینده محوری صورت گیرد، اظهار داشت: با عنایت به این كه پژوهش های دانشگاهی جزء پژوهش های بلندمدت به حساب می آید، لازم است بودجه بندی این مراكز با این نگاه تدوین شود تا بتوانیم در آینده پاسخگوی نیاز كشور باشیم.پروفسور گئورگ قره پتیان در گفت وگو با ایسنا، به مهمترین دغدغه پژوهشگران در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون اغلب پژوهشگران علاقمند هستند بیشتر فعالیت های پژوهشی كاربردی انجام دهند كه مورد نیاز صنعت و جامعه باشد. در نتیجه لازم است این نوع فعالیت های پژوهشی از لحاظ بودجه های صنعتی مورد توجه و حمایت قرار بگیرد. ازاین رو دغدغه ابتدایی ما تامین این بودجه است چون كه با استفاده از آن می توانیم از سایر محققین نظیر دانشجویان دوره های مختلف كارشناسی ارشد، دكتری و پسا دكتری كه بیشتر بر روی پروژه های كاربردی فعالیت می نمایند، حمایت نماییم.

وی در ادامه با تاكید بر این كه هم اكنون ارتباط بین دانشگاه ها و صنایع شكل گرفته است، خاطرنشان كرد: با اینكه این ارتباط شكل گرفته اما هنوز در حالت بلوغ قرار دارد و با وضعیت ایده ال فاصله بسیاری داریم و باید این ارتباط به شكل غیر موردی گسترش یابد چون كه متاسفانه هم اكنون ارتباط بین صنایع و دانشگاه ها به شكل ساختار سازمان یافته ای كه محقق بر مبنای آن با خیال راحت موضوعاتی را انتخاب و بر روی آن متمركز شود، نیست.

این پژوهشگر برگزیده كشوری در سال ۹۷ تصریح كرد: خوشبختانه فعالیتی كه بنده در عرصه پژوهش ها انجام دادم، همواره بر مبنای نیاز كشوری صورت گرفته است. بر این اساس معتقدم خود محققان در نیاز محور شدن پژوهش ها موثر هستند. در مرحله ی بعد هم صنایع با استقبال از طرح های پژوهشی كاربردی از پژوهشگرانی كه این نوع طرح ها را عرضه می دهند، استفاده كنند.

این استاد دانشكده مهندسی برق دانشگاه امیركبیر در انتها تصریح كرد: تحقیقاتی كه پژوهشگران در دانشگاه ها انجام می دهند معمولا اثرات بلند مدتی دارد. درنتیجه در تخصیص بودجه پژوهشی دانشگاه ها باید رویكرد آینده نگری مورد توجه قرار بگیرد چون كه كاهش بودجه پژوهشی این مراكز اثرات آن در آینده برای جامعه زیان بار خواهد بود.
1397/10/15
14:08:49
5.0 از 5
4643
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ