Go Map نقشه
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام كرد

رصد جامعه هفتاد هزار نفری نخبگان

رصد جامعه هفتاد هزار نفری نخبگان

به گزارش نقشه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینكه در بنیاد ملی نخبگان جامعه هفتاد هزار نفری از نخبگان مورد رصد و مطالعه ما قرار گرفته است، اظهار داشت: برمبنای مطالعات جامع انجام شده بیشترین تعداد بازگشت و خروج نخبگان مربوط به دانشجویان رشته های مهندسی و علوم پایه می شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری در حاشیه یکصد و سی و سی وپنجم ستاد شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار سالنامه مهاجرت، اضافه کرد: این سالنامه برمبنای آمارهای جهانی در حوزه مهاجرت و پناهجویی از ایران به سایر کشورها و مهاجرت و پناهجویی از کشورها مهاجر فرست به ایران تدوین شده است.
وی تهیه این سالنامه را حاصل مطالعات جامع دانست که کلیه اطلاعات در رابطه با ایرانیان در کشورهای اخیر به تفکیک سال مورد بررسی قرار گرفته است و اظهار نمود: علاوه بر آن در حوزه نخبگانی، از طرف بنیاد ملی نخبگان هر ساله آمارهای در رابطه با جامعه تخت پوشش ارائه می دهد.
ستاری جامعه تحت پوشش این بنیاد را شامل دارندگان رتبه های یک تا 100 آزمون سراسری در رشته های مختلف، برندگان جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان المپیادهای هفتگانه که در کشور برگزار می شود، دانست و اشاره کرد: خوشبختانه آمار خروج در سال های اخیر رو به کاهش و قابل قبولی است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیشترین آمار خروج از کشور را مربوط به رشته های مهندسی و علوم پایه عنوان نمود و تصریح کرد: با تحولاتی که در توسعه اقتصاد دانش بنیان رخ داد در سال های اخیر و تاکید بنیاد ملی نخبگان بر اجرای سیاست های بازگشت، سبب کاهش خروج نخبگان از کشور شده است.
وی با اعلان اینکه تعداد نخبگان بازگشته به کشور از مرز 1800 نفر گذشته است، اظهار داشت: این تعداد از 200 دانشگاه برتر دنیا هستند ضمن آنکه با شیوع ویروس کرونا آمار بازگشت نسبت به شرایط عدم شیوع این ویروس رو به افزایش است.
ستاری، افزود: آمار مربوط به بازگشت نخبگان به تفکیک رشته ها و در حوزه های مهندسی و فنی، علوم انسانی، حقوق و پزشکی و روانشناسی تهیه شده است که در این نشست این آمار در اختیار اعضای این جلسه قرار گرفت.
ستاری جامعه آماری بنیاد ملی نخبگان را نزدیک به 70 هزار نفر دانست که در مطالعات بنیاد در زمینه خروج، دلیلهای خروج مورد توجه قرار گرفت.
رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: علاوه بر آن بانک اطلاعات جامعی در بنیاد در زمینه تعداد فارغ التحصیلان خارج از کشور تهیه شده است که شامل چند 10 هزار نفر می شود و این تعداد را تحت رصد داریم تا بتوانیم سیاست‎ های بازگشت را اجرایی نماییم.
بگفته وی بیشتر آمارهای خروج و بازگشت به کشور مربوط به رشته های مهندسی و علوم پایه است.
منبع:

1399/06/12
08:39:39
5.0 از 5
1952
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ