Go Map نقشه

عرضه سند استراتژیك هوش مصنوعی به شورایعالی انقلاب فرهنگی تا یك ماه آینده

عرضه سند استراتژیك هوش مصنوعی به شورایعالی انقلاب فرهنگی تا یك ماه آینده

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از تصویب سند استراتژیك هوش مصنوعی در این معاونت اطلاع داد و اظهار داشت: تصویب نهایی این سند در شورایعالی انقلاب فرهنگی صورت می گیرد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا دکتر مهدی محمدی امروز در حاشیه رونمایی از سکوهای بومی و برنامه ملی هوش مصنوعی با اشاره به تدوین سند هوش مصنوعی اضافه کرد: این سند در معاونت علمی به تصویب رسیده است و در صدد هستیم که این سند ملی را در شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسانیم.
وی از عرضه این سند تا یک ماه آینده به این شورا اطلاع داد و خاطرنشان کرد: رویکرد این سند پشتیبانی از فعالان هوش مصنوعی است، ضمن آنکه اولویت های این حوزه با حضور صاحب نظران این حوزه در این سند ملی تعیین شده است.
محمدی با اشاره به اینکه ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی در جهت تقویت استارتاپ های فناوری محور با تمرکز بر فناوری های دارای اولویت در حوزه اقتصاد دیجیتال پویش "ستارتاپ پلاس" را برگزار می نماید، اظهار نمود: شناسایی و پشتیبانی از اکوسیستم فناوری های نوظهور دیجیتال، کمک به ارتقای ظرفیت‏های اقتصاد دیجیتال، پایدارسازی ظرفیت‏های استارتاپ‏های دیجیتال از اهداف این پویش است.
وی با اشاره به اینکه ۶ حوزه حمایتی در این ستاد در ۵ حوزه تدوین شده است، تصریح کرد: "هوش مصنوعی"، "بلاکچین"، "AR VR"، "اینترنت اشیا" و "هوشمند سازی" از 5 حوزه حمایتی این برنامه است و در واقع این فناوری‎ها جزو فناوری های کلیدی و آینده داری هستند که توجه به آنها در شرایط کنونی امری مهم به حساب می آید.
دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی با اشاره به اینکه استارتاپ هایی که در این عرصه ها فعالیت می نمایند می توانند از این حمایت ها بهره مند شوند، اظهار داشت: اگر یک شتابدهنده بخشی از هزینه های یک استارتاپ را بپردازد ما در معاونت علمی با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی دو برابر سرمایه گذاری های انجام شده به شتابدهنده ها وام خواهیم داد.
وی افزود: همینطور اگر این استارتاپ به موفقیت برسد، ما حمایت خود از شتابدهنده و استارتاپ را تبدیل به حمایت بلاعوض می نماییم.
محمدی با اشاره به اینکه حمایت های پویش "استارتاپ پلاس" برای پشتیبانی از اکوسیستم فناوری نوظهور شامل "بوت کمپ ها"، "فاز شتابدهی"، "ایده های دانشگاهی"، "صندوق های پژوهش و فناوری/صندوق های خطر پذیر" و "سامانه راه نوآوری" می شود، خاطرنشان کرد: هر یک از این بخش ها بر مبنای قوانینی که تنظیم کرده ایم می توانند از حمایت های معاونت علمی برخوردار شوند تا شاهد محصولات فناورانه ۵ حوزه باشیم.
حمایت ها در بخش بوت کمپ
وی در مورد حمایت ها در بخش بوت کمپ اظهار داشت: ما در معاونت علمی تا سقف ۵۰درصد هزینه شرکت کنندگان دوره های آموزشی با رویکرد بوت کمپ را مورد حمایت قرار می دهیم.
محمدی با اشاره به پشتیبانی از ایده های دانشگاهی اظهار داشت: رساله های در رابطه با ۵ حوزه فناورانه که جزو بخش های اولویت دار در مقطع کارشناسی ارشد هستند هم تا سقف ۱۰ میلیون تومان، دکتری تا سقف ۳۰ میلیون تومان و پسادکتری تا سقف ۵۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال معاونت علمی تصریح کرد: همینطور در بخش «فاز شتابدهی» تا دو برابر هزینه شتابدهی(تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان) به استارتاپ های دارای MVP و قبل از مرحله مقیاس قرار دارند مورد حمایت قرار می گیرند. در صورت خروج از مرحله شتابدهی ۵۰درصد مبلغ قابل تبدیل به بلاعوض است.
محمدی در مورد حمایت ها در بخش «صندوق پژوهش و فناوری/ صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر» که در پویش استارتاپ پلاس در نظر گرفته شده، اظهار داشت: با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی تا ۴ برابر حجم سرمایه شرکت هایی که توسط صندوق پژوهش و فناوری یا صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر سرمایه گذاری شدند و در مرحله مقیاس هستند، مورد حمایت قرار میگیرند.
وی ادامه داد: در بخش همکاریهای دانشگاه-صنعت، هم با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های بزرگ که تمایل همکاری با دانشگاه، اساتید دانشگاه و مراکز رشد دارند، تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: در بخش «سامانه راه نوآوری» هم به شرکت کنندگان استارتاپ پلاس که در سامانه راه نوآوری خدمات خویش را عرضه کنند، سوبسید خدمات تا سقف ۳۰درصد در نظر گرفته می شود و کیف پول به مبلغ ۲۰ میلیون تومان شارژ خواهد شد.
رونمایی از ۳ پلت فرم حوزه هوش مصنوعی
محمدی با اشاره به اینکه امروز از ۳ پلت فرم در حوزه هوش مصنوعی که دو پلت فرم مربوط به عرضه خدمات به کسب و کارها و یکی از آنها عرضه خدمات به مشتری است را رونمایی می نماییم، بیان نمود: این سه شرکت در یک سال قبل پروژه های زیرساختی در زمینه عرضه پلت فرم عرضه دهنده ماژول های هوش مصنوعی را با حمایت معاونت علمی و فناوری به مرحله اجرایی رساندند.
وی تصریح کرد: پیشبینی کرده ایم که تا ۵۰ سال آینده ۵۰هزار متخصص در زمینه هوش مصنوعی داشته باشیم که این امر به مدد شرکتها و استارتاپها محقق می شود؛ اگر بخواهیم متخصص از دانشگاهها داشته باشیم شاید سالی هزار متخصص در این حوزه داشته باشیم.
وی ادامه داد: بنابراین در همین راستا از ایده ها و رساله ها منوط به مشارکت بخش خصوصی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت خواهیم کرد.1399/06/01
23:01:21
5.0 از 5
2153
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ