Go Map نقشه
در گفت وگو با نقشه اعلام شد:

سهم ناچیز انجمن های علمی از بودجه ها

سهم ناچیز انجمن های علمی از بودجه ها

دبیر كمیسیون انجمن های علمی ایران با اشاره به اینكه از سال قبل ردیف اعتبارات انجمن های علمی در قانون بودجه حذف شد و در ذیل فعالیتهای معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم قرار گرفت، اظهار داشت: از ۴ میلیارد بودجه انجمن ها پارسال تنها یك میلیارد تومان آن محقق شد.


دکتر محمد جلالی در گفتگو با ایسنا، انجمن های علمی را مجموعه های حقوقی متشکل از اعضای هیات علمی و متخصصان حوزه های مختلف علوم و فناوری توصیف کرد و اضافه کرد: این مجموعه ها در کنار دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری در چارچوب های مدنی مردمی هستند که می توانند وظایفی که در جهت ترویج علوم حوزه تخصصی که بر عهده دارند، ایفای نقش مرجعیت علمی کنند، ضمن آنکه در جهت تکمیل نشر دانش و توسعه تحقیقات و پژوهش ها، مراکز تحقیقاتی را یاری کنند.
وی افزود: در این راستا انجمن های علمی سابقه طولانی دارند، بگونه ای که بعضی از این نهادها سابقه ۵۰ تا ۶۰ ساله را در کارنامه فعالیت خود ثبت کرده اند.
جلالی، سابقه فعالیتهای وزارت علوم در حوزه انجمن های علمی با تشکیل کمیسیون انجمن های علمی را حدود ۳۰ سال ذکر کرد و خاطرنشان کرد: مأموریت این کمیسیون اعطای مجوزها و عرضه حمایت ها و عرضه پشتیبانی های لازم از انجمن های علمی است.
دبیر کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم، تعداد انجمن های وابسته به این وزارتخانه را حدود ۴۰۰ انجمن دانست و تصریح کرد: این انجمن ها در ۶ دسته "علوم انسانی"، "فنی مهندسی"، "علوم پایه"، "کشاورزی"، "میان رشته ای" و "هنر" تقسیم بندی شده اند و مشغول به فعالیت هستند و مشخصه بارز فعالیتهای آنها این است که اعضا به صورت داوطبانه با انجمن همکاری دارند تا گامی در جهت توسعه کشور بردارند.
جلالی با اشاره به مرجعیت علمی انجمن ها، اظهار نمود: از آنجایی که در حوزه های تخصصی و علمی نظرات مختلفی از جانب محققان و صاحب نظران عرضه می شود، گاهی احتیاج به مرجعیت و محل قابل اطمینانی است که با پذیرش مسئولیت و پاسخگو بودن، نظرات عرضه شده را تایید کند. این امر در دنیا سابقه و جریان دارد، بگونه ای که در بعضی از حوزه های علمی علاوه بر دانشگاه ها، انجمن های علمی هم وارد می شوند.
به قول وی در دانشگاه ها اعضای هیات علمی با فرآیندهای بوروکراتیک فعالیت دارند، ولی انجمن های علمی محلی است که اعضای هیات علمی از دانشگاه های مختلف در آن حضور دارند و این یکی از مزیت های انجمن های علمی به حساب می آید.
دبیر کمیسیون انجمن های علمی افزود: بر این اساس در قوانین وزارت علوم تاکید گردیده است که اعضای انجمن های علمی نباید از یک دانشگاه باشند بلکه باید از دانشگاه های مختلف باشند، ضمن آنکه در تعیین اعضای هیات مدیره هم تنوع دانشگاهی و جغرافیایی لحاظ شود.
حمایت های وزارت علوم از انجمن ها
جلالی با اشاره به جزئیات حمایت های وزارت علوم از انجمن های علمی تصریح کرد: حمایت های ما شامل حمایت های مادی و معنوی می شود. حمایت های مادی که به علت نحوه تزریق بودجه، بسیار محدود است و ازاین رو ادعا نمی گردد که حمایت های شایانی از این نهادها داریم ولی از طرفی بر حفظ استقلال انجمن های علمی تاکید داریم چون کمک های مالی دولتی فعالیتهای این نهاد را تحت پوشش قرار خواهد داد؛ ازاین رو بیشتر حمایت های ما از نوع معنوی است.
دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایجاد ارتباط میان انجمن ها با نهادها و سازمان های حاکمیتی و قانون گذاری و دستگاه‎های اجرایی و قوه قضائیه را از حمایت های معنوی این کمیسیون از انجمن ها دانست و خاطرنشان کرد: دستگاه ها از این ارتباط استقبال کردند و به آنها اعلام گردید که ما ظرفیت هایی به نام انجمن های علمی داریم که می توانند به جای این که در خیلی از کارها وارد شوند، به انجمن ها واگذار کنند.
جلالی واگذاری حوزه های پژوهشی و تحقیق و نوآوری را از دیگر زمینه های همکاری دستگاه ها با انجمن ها نام برد.
وی در مورد نحوه اعطای حمایت ها به انجمن های فعال و غیر فعال توضیح داد: یکی از موضوعاتی که در این حوزه مطرح است، ارزیابی انجمن های علمی است که بر مبنای شاخصهای گوناگونی که تعریف شده است، به صورت سالانه انجام می شود و انجمن های علمی بر مبنای امتیازی که در این ارزیابی ها کسب می کنند، حائز رتبه های A، B، C، D و F می شوند و انجمن هایی که حائز رتبه های A و B می شوند و یا انجمن هایی که مدتی فعال نبودند، ولی با تغییر سیاست ها، شیب رشد صعودی دارند، از حمایت های وزارت علوم برخوردار خواهند شد.
جلالی با اشاره به اینکه با این سیاست انجمن ها توانسته اند در حوزه های علمی نقش آفرینی کنند، خاطرنشان کرد: بر این اساس نقش آفرینی این نهادها تنها در برگزاری همایش ها نیست هر چند که برگزاری همایش ها و سمینارها در جای خودش است ولی این نهادها توانسته اند در بعضی از نهادهای تصمیم گیری چون شوراهای عالی حضور داشته باشند و در بعضی موارد به صورت قانونی جایگاهی برای حضور انجمن ها در شوراهای تصمیم گیری کسب کرده اند.
این مقام مسوول وزارت علوم، نمونه این حضور را در بعضی از شوراها نظیر شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) دانست و با تاکید بر اینکه حضور انجمن ها در نهادهای تصمیم گیر و سیاستگذار باید بیشتر شود، اضافه کرد: به نظر ما نقش انجمن های علمی در کلیه شوراهای عالی باید دیده شود؛ چون که این نهادهای مردم نهاد می توانند نقش مرجعیت علمی را داشته باشند همانطور که تابحال هم علیرغم همه مشکلات توانسته اند این نقش را ایفا کنند.
دبیر کمیسیون انجمن های علمی با تاکید بر اینکه انجمن های علمی دارای نقش های پژوهشی و تحقیقاتی هم هستند، اظهار داشت: در بعضی از مواقع انجمن های علمی در این حوزه وارد می شوند و با ارتباطاتی که دارند تحقیقاتی را اجرایی می کنند و در بعضی مواقع هم بر مبنای اعتباری که دارند پژوهش هایی به آنها ارجاع داده می شود.
وی با اشاره به میزان حمایت های مالی وزارت علوم از انجمن های علمی اظهار داشت: تا سال قبل ردیف بودجه ای در قانون بودجه برای انجمن ها وجود داشت، ولی متاسفانه بنا به دلایلی در قانون بودجه سال قبل این ردیف بودجه حذف و اعتبارات این نهادها در ذیل فعالیتهای معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در نظر گرفته شده است.
جلالی افزود: ولی متاسفانه پارسال به علت تزریفات بودجه ای و بخصوص به علت انتشار کرونا اعتبارات تخصیص یافته به انجمن های علمی کافی نبود و رقم قابل توجهی برای آنها در نظر گرفته نشد.
به قول وی پارسال از ۴ میلیارد تومان اعتبارات انجمن های علمی یک میلیارد تومان آن محقق شد.
مرجع اعطای مجوز به انجمن های علمی
جلالی مرجع اعطای مجوز به انجمن های علمی را وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانست و توضیح داد: اعطای مجوز برای انجمن های غیر پزشکی بر عهده وزارت علوم و برای انجمن های پزشکی بر عهده وزارت بهداشت است. سایر دستگاه ها هم مانند وزارت ارشاد و کشور و کار، رفاه و تأمین اجتماعی مجوزهایی را در زمینه های مربوط به انجمن های علمی هم صادر می کنند.
به قول وی هر انجمنی که عنوان علمی داشته باشد اعطای مجوزهای آنها بر عهده وزارت علوم و بهداشت است.1399/05/28
10:23:09
5.0 از 5
2232
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ