Go Map نقشه

دانشمندان مركز منظومه شمسی را پیدا كردند

دانشمندان مركز منظومه شمسی را پیدا كردند

سیاه چاله منطقه ای از فضازمان است كه جاذبه آن آنقدر قوی است كه هیچ ذره ای حتی ذرات و تابش الكترومغناطیسی مانند نور نمی توانند از آن فرار كنند. طبق نظریه نسبیت عام، یك جرم كاملاً جمع و جور می تواند موجب ایجاد تغییر در فضازمان شود تا سیاهچاله ایجاد شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، در جستجوی سیاهچاله های کشف نشده قبلی که میلیاردها برابر بزرگ تر از خورشید هستند، دانشمندان دانشگاه "وندربیلت" با کمک داده های رصدخانه امواج گرانشی نانوهرتز در آمریکای شمالی(NANOGrav) تصمیم گرفتند تا مرکز گرانش منظومه شمسی را با اندازه گیری امواج گرانشی که نشانگر وجود این سیاهچاله ها است، پیدا کنند.
دانشمندان در حال فهم میزان ورود ضربان های منظم امواج رادیویی از تپ اخترها هستند. این تپ اخترها به سرعت در حال چرخش به دور ستاره های نوترونی هستند.
علاوه بر این، آنها پرتوهای امواج رادیویی را انتقال می دهند. مطالعه بیشتر از ۱۵ سال داده نشان داده که این تپ اخترها به میزان قابل توجهی با میزان ورود تپ اخترهایشان مرتبط هستند و هرگونه انحراف در برنامه ورود این تپ اخترها، می تواند بر امواج گرانشی کهکشان تاثیر بگذارد.
"استیون تیلور"(Stephen Taylor) استادیار فیزیک و نجوم و ستاره شناس سابق آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) اظهار داشت: با استفاده از تپ اخترهایی که در کهکشان راه شیری مشاهده می نماییم، اهتمام داریم بتوانیم مرکز سنگینی سراسری منظومه شمسی را درک نماییم برای اینکه بسیار مهم می باشد تا جزئی ترین نکات را نیز دریابیم.
مرکز سنگینی سراسری(Barycenter) مرکز گرانیگاه دو جرم(یا بیشتر) است که در حال چرخش به دور یکدیگرند، یا نقطه ای است که هر دوی آنها(یا همگی) در اطراف آن می گردند. تصور کلی این مفهوم مهم در زمینه هایی مانند اخترشناسی و اخترفیزیک به کار می آید. فاصلهٔ از مرکز گرانیگاه یک جرم تا مرکز سنگینی سراسری را می توان همانند و بعنوان یک مسئله دو جسم محاسبه کرد. مرکز سنگینی سراسری منظومه شمسی، مرکز گرانش آن مکانی است که اجرام تمام سیارات، قمرها و سیارک ها در آن متعادل می شوند. بنابراین، مرکز منظومه شمسی کجاست؟ گرچه که امکان دارد بسیاری تصور کنند در مرکز خورشید است اما آنجا نیست، در عوض آن در مکانی است که به سطح خورشید نزدیکتر است. این به علت جرم مشتری و درک ناقص دانشمندان از مدار آن است. مشتری هر ۱۲ سال زمینی یک مرتبه در اطراف خورشید می چرخد و رصدخانه امواج گرانشی نانوهرتز در آمریکای شمالی ۱۵ سال است که در حال جمع آوری اطلاعات است.
فضاپیمای گالیله در میان سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ در حال بررسی مشتری بود اما مشکلات فنی داشت که بر کیفیت اندازه گیری های انجام شده در طول مأموریت تأثیر می گذاشتند.
تابحال دانشمندان از داده های ردیابی داپلر برای شناسایی مرکز گرانش منظومه شمسی استفاده می کردند. به این ترتیب، آنها مکان و مسیر اجرامی که به دور خورشید می چرخیدند را تخمین زده اند.
دانشمندان دریافتند که کار با مدلهای منظومه شمسی موجود برای تجزیه و تحلیل داده های رصدخانه امواج گرانشی نانوهرتز در آمریکای شمالی نتایج متناقضی را عرضه کرده است.
"میشل والیسنری"(Michele Vallisneri) اخترشناس و نویسنده اصلی مقاله اظهار داشت: ما در جستجوی موج گرانشی بین مدلهای منظومه شمسی چیزی قابل توجهی را تشخیص ندادیم، اما در محاسبات اختلافات سیستماتیک زیادی داشتیم. به صورت معمول، داده های بیشتر نتیجه دقیق تری ارائه می دهند، اما همیشه در محاسبات ما اشتباهاتی نیز وجود دارد.
دانشمندان تصمیم گرفتند همزمان با بررسی امواج گرانشی، به بررسی مرکز گرانش منظومه شمسی نیز بپردازند. دانشمندان پاسخ های محکم تری برای پیدا کردن امواج گرانشی دریافت نمودند و توانستند دقیق تر از پیش مرکز گرانش منظومه شمسی را دریابند و گفتند در فاصله ۱۰۰ متری از خورشید قرار دارد. برای درک این مقیاس، اگر خورشید به اندازه یک زمین فوتبال باشد، ۱۰۰ متر قطر یک رشته مو خواهد بود.
تیلور اظهار داشت: مشاهده دقیق ما از تپ اخترهای پراکنده در کهکشان، درک ما را از کیهان افزایش داده و با پیدا کردن امواج گرانشی از این طریق، علاوه بر آزمایش های دیگر، ما یک نگاه کلی و جامع تری به انواع مختلف سیاه چاله ها در جهان داریم.
همانطور که رصدخانه امواج گرانشی نانوهرتز در آمریکای شمالی به جمع آوری داده های زمان فراگیرتر و دقیق تر تپ اخترها می پردازد، ستاره شناسان اطمینان دارند که سیاه چاله های عظیمی بزودی و به صورت واضح در داده ها ظاهر خواهند شد.1399/04/18
14:28:39
5.0 از 5
2684
تگهای خبر: دانشگاه , كیفیت , مسیر
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ