Go Map نقشه
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی :

۱۹ سهمیه كنكور تبدیل به یك معضل شده است

۱۹ سهمیه كنكور تبدیل به یك معضل شده است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان گلستان با اعلان اینكه 19 سهمیه كنكور تبدیل به یك معضل شده است، اظهار داشت: كنكور مسئله اولیست كه نیاز به تدبیر مشترك شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی دارد و امیدواریم كه در یك همكاری نزدیك دراین زمینه به نتیجه برسیم.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست با اشاره به ظرفیت های گردشگری، کشاورزی و منابع انسانی استان گلستان که مفاخر زیادی در انقلاب، پیروزی آن و جنگ تحمیلی داشته است، گفت: رابطه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی یک رابطه تعریف شده در حوزه سیاست گذاری، قانون گذاری، حضور در شوراهای تخصصی و... است.
وی اشاره کرد: روسای سه کمیسیون فرهنگی، آموزش و تحقیقات و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و در ستاد راهبری نقشه جامع علمی، ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی، شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی، شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده و... حضور دارند و جایگاه مجلس در شورا تعریف شده است.

دکتر عاملی در ادامه با تاکید بر لزوم مشخص شدن جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در استفاده از ظرفیت های مجلس شورای اسلامی در اجرایی شدن سیاست ها به برنامه های مشترک با مجلس امسال اشاره نمود و گفت: کنکور مسئله اولیست که نیاز به تدبیر مشترک شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی دارد و امیدواریم که در یک همکاری نزدیک دراین زمینه به نتیجه برسیم.
دکتر عاملی اظهار داشت: ۱۹ نوع سهمیه در کنکور داریم که تبدیل به یک معضل شده است و نیازمند تدبیر مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است
وی با اعلان اینکه مسئله سهمیه های کنکور دیگر موضوع مشترک شورا و مجلس است اظهار داشت: ۱۹ نوع سهمیه در کنکور داریم که تبدیل به یک معضل شده است و نیازمند تدبیر مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
جمعیت و خانواده دیگر مسئله یاد شده توسط دکتر عاملی پیرامون محورهای تعاملی شورا و مجلس بود که در این خصوص گفت: ۹ سال است این طرح در مجلس مانده است و امیدواریم در همین سال اول مجلس جدید وضعیت آن مشخص شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه دستاوردهای نظام در حوزه های مختلف شورای عالی انقلاب فرهنگی را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد که در منظر اجتماعی نیز باید دراین زمینه اطلاع رسانی کافی صورت پذیرد.
ایشان سپس برخی دستاوردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش تأسیس نهادهای در رابطه با علم و فرهنگ بعد از پیروزی انقلاب را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: این دستاوردها مانند تشکیل ۱۲۰ نهاد مانند معاونت علمی و فناوری، بنیاد ملی نخبگان، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، شورای گسترش وزارت علوم، فرهنگستان های کشور و... که مربوط به ادوار مختلف شورای عالی است.
دکتر عاملی به جایگاه امروز کشور در حوزه علمی فناوری در جهان اشاره نمود و اظهار داشت: اگر به یک جایگاه اساسی در وضعیت علم و فناوری در جهان رسیده ایم بطور قطع کوشش های شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستیابی به این توفیقات مؤثر بوده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اعلان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی ۴ سند اساسی دارد که نیازمند راهبری و رصد مستمر است، اظهار داشت: نقشه مهندسی فرهنگی کشور، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش وپرورش و سند اسلامی شدن دانشگاه ها این ۴ سند اساسی هستند که اجرایی سازی آن مرتباً پیگیری می شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند آمایش آموزش عالی و سامان دهی دانشگاه ها در این سند اظهار داشت: در جلسه اخیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی مقرر شد که با تجمیع واحدهای آموزشی که استانداردهای لازم را ندارند تعداد دانشگاه ها در کشور به ۴۴ دانشگاه جامع برسد.
دکتر عاملی با اعلان اینکه سند مهندسی فرهنگی دو بار در سال ۹۱ و سال ۹۳ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید ولی جلسات ستاد راهبری مهندسی فرهنگی تشکیل نشد، اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته در دوره جدید تابحال ۵ جلسه ستاد مهندسی فرهنگی تشکیل شده است که تعداد ۱۴ مصوبه کلیدی در این ستاد به تصویب رسیده است و یکی از آنها همین مصوبه پیوست فرهنگی است که ابلاغ نیز شده است.
وی ادامه داد: اگر در توسعه و صنعتی شدن به پیوست فرهنگی توجه نکنیم لطمه های زیادی را خواهیم دید و بلاهایی که بر سر غرب در راه توسعه پیش آمد از نبود توجه به همین ملاحظات بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: سند تحول بنیادین آموزش وپرورش که ۹ سال از تصویب آن می گذرد شاخص مشخصی برای سنجش پیشرفت اجرای آن وجود ندارد و در دوره جدید شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور را احیا کردیم و نخستین توقع که از آموزش وپرورش داشتیم مشخص شدن فاکتورهای سنجش اجرای این سند است.
دکتر عاملی بازمهندسی حکمرانی کشور را یکی از برنامه های دیگر سال ۹۹ این شورا بیان کرد و اظهار داشت: مثلاً در حوزه قرآن دستگاه های مختلف بودجه دارند ولی خروجی کار آنها معین نیست و امیدواریم بتوانیم طرح آمایش فرهنگی را با کمک مجلس شورای اسلامی به سرانجام برسانیم.
وی افزود: یکی از مصوبات دیگر ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی تشکیل کمیته تلفیق در حوزه فرهنگ به ریاست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با عضویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه وبودجه و وزرا و روسای دستگاه های ذی ربط است که پیش از مجلس شورای اسلامی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش محوری در لایحه داشته باشد و این کمیته برنامه پنج ساله در حوزه فرهنگ را تدوین خواهدنمود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: نقشه راه فرهنگی کشور سند مهندسی فرهنگی است که ۳۳۰ برنامه اقدام در آن طراحی شده است.
وی ادامه داد: در سند مهندسی فرهنگی کشور ۴۱ سند ملی و برنامه راهبردی پیشنهاد شد که تهیه و تصویب آن سبب سامان جدی در حوزه فرهنگ مادی و معنوی خواهد شد. اسناد ملی مثل سند ملی معماری و شهرسازی، سند ملی موسیقی و سند ملی سینما جزء موارد مهم اسناد فرهنگی کشور است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به وضعیت فضای مجازی در کشور اظهار داشت: از وقتی اینترنت و صنعت ارتباطات هم زمان به وجود آمده است جامعه با مداخله عناصر گوناگون روبه رو شده است.
وی تولید محتوای مناسب و برتر برای کودکان را بسیار مهم برشمرد و اظهار داشت: مهم ترین جایی که شخصیت بچه شکل می گیرد در کودکی است و باید بوسیله آموزش وپرورش این کار را به یک جای مشخص برسانیم و با شورای عالی فضای مجازی در تعامل هستیم که مقررات گذاری های لازم درباب فضای مجازی صورت گیرد.
دکتر عاملی با اشاره به قوانین موجود در حوزه فضای مجازی در کشور اظهار داشت: مجلس دو قانون تجارت الکترونیک و جرایم الکترونیک را دارد که نیاز به تعداد قانون بیشتر برای فضای مجازی است و این دو سند هم نیازمند به روزرسانی است.
وی ادامه داد: بحث سواد مجازی تا مرز سواد تحلیلی پیش می رود و باید این باور در کاربر ایجاد شود که یک کلیک مرز بین بهشت و جهنم است و در سواد مجازی افراد به سطح تشخیص مناسب برسند.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران پیشرفت های علوم در کنار فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در پزشکی ۲۲ حوزه پزشکی ازراه دور به وجود آمده که هر کدام قدرتی را به وجود آورده و ما در این عرصه های تخصصی مانند بیمارستان ازراه دور، پرستاری ازراه دور، جراحی ازراه دور گرفتار ضعف هستیم.
دکتر عاملی تاکید کرد: مقام معظم رهبری یک دایره برای همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی مشخص کرده اند و اینکه جاهایی که شورا ورود کرده مجلس ورود نداشته باشد و بالعکس و به صورتی ادامه یکدیگر باشند.
وی ادامه داد: معتقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی حالا باید برای اجرایی سازی مصوبات خود اقدام نماید و آمادگی داریم با کمیسیون فرهنگی و... همکاری و هماهنگی لازم را دراین زمینه داشته باشیم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی اثرگذار در حوزه علم و فرهنگ کشور است
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی آباد کتول و بخش کمالان به معرفی هیئت نمایندگان استان گلستان پرداخت و از رویکرد تحولی و اقدامات مثبت صورت گرفته در دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیر و تشکر کرد.
وی شورای عالی انقلاب فرهنگی را نهادی اثرگذار در حوزه علم و فرهنگ کشور خواند و گفت: مجمع نمایندگان استان گلستان برای همکاری و تعامل با این شورا در زمینه مدیریت و راهبردی حوزه علم و فرهنگ کشور آمادگی دارد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حوزه فرهنگ کشور باید نقشه راه ترسیم کند
در ادامه، دکتر غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اعلان اینکه در حوزه فرهنگ وضعیت مطلوب با وضع موجود فاصله بسیاری وجود دارد، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان قرارگاه مرکزی برای حوزه فرهنگ کشور باید نقشه راه را ترسیم کند و دستگاه هایی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخگوی آن باشند.
وی با اشاره به شکل گیری ستاد مهندسی فرهنگی در دوره اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آرمان بزرگ مهندسی فرهنگی و پیوست فرهنگی در حوزه نظر محقق شد ولی در عمل باید برای اجرایی شدن آن تلاش بیشتری کرد.
منتظری با اشاره به شکل گیری نهادهایی مانند حوزه هنری بعد از پیروزی انقلاب برای رفع خلأهای موجود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اول انقلاب گفت: آیا همچنان باید این روند ادامه داشته باشد که باید دراین زمینه فکر شود و تقسیم کار لازم صورت گیرد.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت حوزه قرآنی، هنر، تئاتر، سینما و... تاکید کرد: برای سنجش این حوزه ها و مشخص شدن افق پیش رو باید برنامه ریزی لازم را داشته باشیم.
او همینطور ضمن انتقاد از تجاری شدن برخی دانشگاه ها و مدرک گرایی بر لزوم تدوین استانداردهای مشخص دراین زمینه تاکید کرد.

برای وضعیت حاکم بر فضای مجازی کشور تدبیری اندیشیده شود
در ادامه دکتر امان قلیچ شادمهر نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از وضعیت حاکم بر فضای مجازی کشور، اظهار داشت: باید برای این شرایط فکری شود و حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی این قدر در فضای مجازی عدم کنترل وجود ندارد که در کشور ما بدون ملاحظه این مساله پیش می رود.

همین طور مهندس رمضانعلی سنگدوینی نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه والای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فرهنگ از مقوله هایی است مقام معظم رهبری روی آن تاکید دارند و افق فرهنگ در کشور ما قابل دسترس نیست و این حوزه باید به متخصصان امر سپرده شود تا مشکلاتش حل شود.
وی ادامه داد: در ایران رنگین کمان هویت و فرهنگ اقوام داریم که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در حوزه فرهنگ اقوام ورود داشته باشد.
نظارت در دانشگاه ها و موضوعات در رابطه با دانشجویان و اعضای هیئت علمی از دیگر موارد مورد تاکید توسط مهندس سنگدوینی بود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی استانداردهای جذب معلم را اعلام کند
همین طور دکتر رضا آریان پور نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از رویه تبدیل شدن علم به مدرک در بعضی دانشگاه ها اظهار داشت: دانشگاه ها به لحاظ کمی رشد داشته اند ولی مدرک گرایی بیش ازحد مورد توجه قرار گرفته است و از رسالت دانشگاه که به فرموده رهبری تولید علم و عالم است به دور هستند.
وی ادامه داد: همین طور در حوزه آموزش وپرورش شاهد می باشیم که با فشار بر نمایندگان مصوباتی برای به کارگیری خارج از آزمون های استخدامی اتفاق می افتد که شورای عالی انقلاب فرهنگی دراین زمینه استانداردهای جذب معلم را برای ارتقای کیفیت نظام آموزش وپرورش ارائه کند.
حمایت جهت راه اندازی دانشکده پزشکی در گنبد باتوجه به پتانسیل های موجود در شرق استان گلستان از دیگر موارد یاد شده توسط دکتر آریان پور بود.

تمام ظرفیت ها سند آمایش در توسعه آموزش عالی لحاظ شود
مهندس غلامعلی کوهساری نماینده آزادشهر نیز در این نشست با اشاره سند آمایش آموزش عالی و گسترش دانشگاه ها در کشور اظهار داشت: باتوجه به سند آمایش در توسعه آموزش عالی باید تمام ظرفیت ها لحاظ شود که بااینکه گسترش دانشگاه توجیه اقتصادی ندارد ولی اثرگذاری فرهنگی اقتصادی و اجتماعی دارد و درخواست حضور بیش ازپیش دانشگاه ها در استان گلستان هستیم.
وی تأسیس دانشگاه آزادشهر و آثار مثبت آنرا مورد توجه قرار داد و تاکید کرد هم اکنون شرق استان گلستان بیش از یک میلیون جمعیت دارد که طبق فاکتورهای وزارت بهداشت می تواند حداقل یک دانشکده پزشکی داشته باشد.

گفتنی است در این نشست دکتر محمد آقاسی دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر غلامرضا بصیرنیا مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند.
1399/04/17
14:08:45
5.0 از 5
2621
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ