Go Map نقشه
به همت پژوهشگران دانشگاه تربیات مدرس انجام شد

امكان بازیابی فلزات سنگین از پسماند لامپ های ال ای دی

امكان بازیابی فلزات سنگین از پسماند لامپ های ال ای دی

به گزارش نقشه به همت پژوهشگران دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه، طرح بازیافت پسماند لامپ های ال ای دی و بازیابی فلزات سنگین موجود در آنها محقق و روش نوینی برای حذف فلزات سمی از محیط زیست عرضه شد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، میزان تولید پسماند مربوط به لامپ های ال ای دی همانند دیگر پسماندهای الکترونیکی به علت کاربرد متنوع و گسترده آنها در صنایع گوناگون در حال افزایش می باشد.
این لامپ ها بعنوان ضایعات در محیط زیست رها می شود در حالیکه حاوی فلزاتی مانند رادیوم، مس، طلا و نقره هستند. فلزاتی که از سویی پرارزش و از طرفی رهاسازی آنها در محیط زیست صدمه زاست. با درک اهمیت این موضوع، محققان دانشگاه دست به کار شدند و طرحی را برای بازیابی فلزات سنگین و پرارزش از پسماند لامپ های ال ای دی به روش فروشویی زیستی عرضه دادند.
دکتر محمد موسوی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه ضمن بیان مطلب فوق در مورد خصوصیت این طرح تحقیقاتی اظهار داشت: روش های گوناگونی چون فیزیکی، شیمیایی و زیستی برای بازیافت فلزات سنگین از پسماندها وجود دارد. در این میان فروشویی زیستی در مقایسه با روش های رایج ارزان تر بوده و از جانب دوستدار محیط زیست است.
وی تشریح کرد: در روش فروشویی زیستی از میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و قارچ بازیافت و جداسازی انجام می شود. فروشویی هم روشی است که در آن به کمک یک ماده جامد همچون دیگر استخراج انجام می شود. در اینجا باکتری با تولید ماده سبب خروج فلزات پرارزش از پسماند می شود.
دکتر موسوی اضافه کرد: در این طرح لامپ های سوخته جمع آوری شده و بعد از خرد و پودر شدن آنها با استفاده از روش مدنظر بازیافت فلزات سنگین سمی انجام می شود و همینطور این روش علاوه بر اقتصادی بودن از نظر محیط زیست هم مناسب می باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، وی با اشاره به اینکه هم اکنون دانش فنی این فناوری در را در کشور داریم اما هنوز صنعتی نشده است، اظهار داشت: تیم ما پنجمین گروه تحقیقاتی در دنیا است که روی این فناوری کار می کند.1399/04/12
15:22:51
5.0 از 5
2667
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ