Go Map نقشه

میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان در صورت مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹

میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان در صورت مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹

به گزارش نقشه یك مطالعه جدید نشان داده است برخی بیماران مبتلا به سرطان در اثر مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ جان خویش را از دست می دهند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از یو اس آ تودی، برپایه مطالعه ای که به تازگی در مجله "Lancet" منتشر گردید افراد مبتلا به سرطان در صورت مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ به مراتب بیشتر از مردم عادی در معرض خطر مرگ قرار دارند. از این میان مردان مبتلا به سرطان و بیماران مبتلا به سرطانی که دارای مشکلات مختلف سلامتی و سابقه استعمال سیگار دارند و سن آنها بالا است در صورت مبتلا شدن به این بیماری احتمال اینکه جان خویش را از دست بدهند بالا است.
در حالیکه بیماری کووید-۱۹ جان حدود شش درصد از آمریکایی های مبتلا به این بیماری را گرفته است، این مطالعه نشان داد که ۱۳ درصد از بیماران مبتلا به سرطان یک ماه بعد از آنکه به ویروس کرونا مبتلا شده اند جان خویش را از دست داده اند.
"تونی چویری"(Toni Choueiri) یکی از محققان این مطالعه از موسسه سرطان دانا-فاربر در بوستون اظهار داشت: این مطالعه به منظور درک بهتر خطرات احتمالی که امکان دارد بیماران سرطانی در هنگام مبتلا شدن به این بیماری با آن روبرو شوند انجام شده است.
انتظار می رود زنان آبستن و افرادی که مبتلا به بیماری های خود ایمنی، سرطان خون و افراد دریافت کننده پیوند عضو هستند به سبب کاهش توانایی بدن آنها در مبارزه با عفونت، در مقابل ویروس کشنده صدمه پذیرتر هستند.
"کارل جون"(Carl June) ایمنی شناس و سرطان شناس دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا اظهار داشت: بدن این افراد کاملا صدمه پذیر هم نیست و سیستم ایمنی اندکی از بدن در مقابل عوامل خارجی محافظت می کند و امکان دارد برخی مواقع سیستم ایمنی بدن آنها نسبت به سیستم ایمنی بدن یک فرد معمولی بهتر هم عمل کند. اما هنوز معلوم نیست که چرا بعضی از این افراد در صورت مبتلا شدن به بیماری مانند کووید-۱۹ جان خویش را از دست می دهند. بدن خیلی از این افراد هنگام مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ واکنش جدی نسبت به این بیماری نشان داده است و سیستم ایمنی بدن به جای حمله به ویروس، به اندام ها حمله می کند. شاید بدن هایی که توانایی کمتری در مبارزه با بیماری دارند این اتفاق برایشان رخ می دهد.
"جورج دالی"(George Daley) رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد اظهار داشت: این فرضیه مطرح است که بدن این افراد حداقل امکان دارد اثر محافظتی متوسطی در مقابل سرکوب سیستم ایمنی داشته باشد.
سرکوب سیستم ایمنی در واقع کاهش فعال شدن و بازده این سیستم می باشد. بعضی از اجزای سیستم ایمنی در واقع اثر سرکوب کنندگی بر بخش های دیگر دارد.
" آنتونی ریباس"(Antoni Ribas) پزشک سرطان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس اظهار داشت: یافته های مطالعه جدید نشان داده است بیماران سرطانی حالا بش از اینکه نگران این مورد باشند که در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ قرار دارند می بایست نگران این باشند که نمی توانند مراحل درمان شان را به صورت منظم انجام دهند. سرطان خطر بسیار بیشتری از ویروس برای آنها دارد. خیلی از درمان های سرطان، سیستم ایمنی بدن را بگونه ای تضعیف نمی کنند که بدن نتواند با ویروس مبارزه کنند، ازاین رو این تصور که سیستم ایمنی بیماران مبتلا به سرطان عملکرد کاملا ناقصی دارد، از نظر من صحیح نیست. در حقیقت خیلی از درمان های مدرن سرطان به هیچ وجه سیستم ایمنی بدن را تضعیف نمی کنند و بعضی از آنها روشی مانند ایمنی درمانی هستند که به مبارزه با سرطان کمک می کنند و در آزمایشاتی که بر روی موش ها انجام شده است روش های درمانی به سیستم ایمنی در مبارزه با عفونت های ویروسی کمک کرد.
ایمنی درمانی یا ایمونوتراپی(Immunotherapy‎) یک روش درمانی برای برخی بیماری ها همچون سرطان است که با تحریک یا سرکوب پاسخ سیستم ایمنی عمل می کند. برخی اینترلوکین ها، سیتوکین ها و کموکین ها در این روش درمانی بکار رفته اند. تحریک سیستم ایمنی برای درمان سرطان و برخی انواع نقص سیستم ایمنی بکار رفته است.
چویری در ادامه اظهار داشت: افرادی که در این مطالعه جدید مبتلا به سرطان فعال بودند وضعیت بدن آنها نسبت به افرادی که بیماری سرطان در مرحله بهبودی قرار داشت، بدتر بود. اما معالجات خاص مانند جراحی یا نوعی از روش ایمنی درمانی به نام مهارکننده وارسی ایمنی(Checkpoint inhibitor‎) سبب افزایش ریسک ابتلای این افراد به ویروس نمی شوند.
مهار کننده وارسی ایمنی نوعی از ایمنی درمانی سرطان است که وارسی ایمنی را هدف قرار می دهد که کارش تنظیم و کنترل دستگاه ایمنی است. برخی سلول های سرطانی می توانند با تحریک این فرآیند، خویش را از حمله دستگاه ایمنی مصون کنند.
طی این مطالعه محققان ۹۲۸ بیمار مبتلا به سرطان که از اواسط ماه مارس تا اواسط آوریل در ایالات متحده، کانادا و اسپانیا به بیماری کووید- ۱۹ مبتلا شده بودند را مورد بررسی قرار دادند.
چویری اظهار داشت: سن بالا خطر مرگ این افراد را بعد از مبتلا شدن بالا می برد و بیماران جوان مبتلا به سرطان که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده بودند در مقایسه با سالمندان سالم، وضعیت بهتری داشتند.
این مطالعه نشان داد که بیماری کووید-۱۹ جان شش درصد افراد مبتلا به سرطان زیر ۶۵ سال را گرفته است و ۲۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان دارای این بیماری، افراد مسن تر بودند. مردان هم بیشتر از زنان جان خویش را از دست می دهند. افرادی که سیگار استعمال می کنند و دارای مشکلات سلامتی زیادی هستند هم خطر مرگ آنها در صورت مبتلا شدن بیشتر است.
تقریباً ۲۰ درصد از شرکت کنندگان این مطالعه سرطان پستان و ۱۶ درصد دیگر مبتلا به سرطان پروستات بودند اما محققان ارتباطی بین نوع سرطان و مرگ پیدا نکردند. هرچند "توبیاس هول "(Tobias Hohl) متخصص بیماری های عفونی موسسه "Memorial Sloan Kettering" اظهار داشت: مبتلایان به سرطان ریه بیشتر از مبتلایان به انواع دیگر سرطان در صورت مبتلا شدن به این ویروس جان خویش را از دست می دهند. به صورت کلی احساس می کنم که بیماران مبتلا به سرطان ریه در معرض خطر بیشتری هستند.
محققان همینطور چاقی را مورد بررسی قرار دادند، اما هیچ ارتباطی بین اضافه وزن و خطر مرگ در بیماران سرطانی مبتلا به کووید-۱۹مشاهده نشد. همینطور بیماران سرطانی در نژادهای مختلف هم هنگام مبتلا شدن به این بیماری علایم متفاوتی نداشتند و در صورت مبتلا شدن همه نژادها علایم یکسان داشتند.
هول در پایان اظهار داشت: بهترین کار برای هر شخصی که دارای سیستم ایمنی ضعیف و یا بیماری خاصی است رعایت نکات بهداشتی مانند پوشیدن ماسک در ملاء عام، فاصله گرفتن از دیگران و شستن مرتب دست ها برای اجتناب از مبتلا شدن به کووید-۱۹ است. رعایت این موارد برای جلوگیری از مبتلا شدن بسیار مهم می باشد. نکته امیدوار کننده این است که حدودا از هر ۱۰ بیمار مبتلا به سرطان که به بیماری کووید-۱۹ هم مبتلا شده اند ۹ نفر جان سالم از این بیماری به در می برند.1399/03/12
22:34:38
5.0 از 5
2748
تگهای خبر: دانشگاه , دستگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ