Go Map نقشه
دستاوردهای محققان سلول بنیادی ؛

كوشش برای ساخت واكسن كرونا

كوشش برای ساخت واكسن كرونا

به گزارش نقشه محققان فعال در زمینه سلول های بنیادی در صدد هستند تا در زمینه تولید داروهای ضد ویروس، واكسن، سلول درمانی و تجهیزات مورد نیاز در بحران كرونا اقدام نمایند كه نتایج آن بزودی اعلام می شود.دکتر امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: محققان فعال حوزه سلول بنیادی در شرکتهای دانش بنیان توانسته اند همپای تمام مراکز علم و فناوری که در حوزه کرونا فعالیت می نمایند حرکت کنند و فعالیتهای گوناگونی را انجام دهند.
وی با اشاره به اقدامات محققان در حوزه سلول های بنیادی عنوان کرد: این محققان در عرصه تولید محصولات مختلف مورد نیاز در بحران کرونا، تحقیق و تولید واکسن های دست ورزی، تحقیق و تولید داروهای ضدویروس، سلول درمانی و استفاده از سلول های مزانشیمی، استفاده از سلول های طبیعی کشنده، تولید دستگاه های مورد نیاز فعالیت می نمایند.
حمیدیه با اشاره به اقدام محققان برای ساخت واکسن کرونا اظهار داشت: یکی از اقدامات قابل توجه این محققان ساخت واکسن ضد بیماری کرونا است؛ واکسنی که ساخت آن در دنیا شروع شده و بر خلاف واکسن های دیگر باید بر مبنای دست ورزی های داخل سلولی باشد که این خود یک فناوری پیچیده ای است.
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی اضافه کرد: خوشبختانه چندسالی می شود که معاونت علمی و فناوری آغاز به پشتیبانی از ایرانی ها خارج از کشور کرده که حالا وارد کشور شدند و روی مبحث دست ورزی های سلولی مهم سرطان کار می کردند این افراد هم اکنون با انتشار کرونا تحقیقات خویش را روی دست ورزی داخل سلولی انجام می دهند.
وی افزود: هم اکنون یک ماه و نیم است که این تحقیقات در مورد واکسن شروع شده است؛ این تحقیقات همپای شرکت آمریکایی بوده که حالا در حال تحقیقات در این حوزه است.
به گفته حمیدیه این دست ورزی سلولی در نهایت به واکسنی برای جلوگیری از بروز بیماری کرونا منتهی می شود.
تحقیقات روی درمان کرونا با سلول های مزانشیمی
وی با اشاره به دیگر اقدام محققان در زمینه کرونا اظهار داشت: یکی دو شرکت دانش بنیان در کنار دانشگاه های علوم پزشکی کشور مبادرت به استفاده از سلول بنیادی مزانشیمی برای درمان کرونا کردند؛ این سلول ها نقش تعدیل کننده سیستم ایمنی را دارند.
وی افزود: کرونا بهم ریختگی و آشوب در سیستم ایمنی بدن بوجود می آورد که سلول های مزانشیمی نقش خاموش کننده این آشوب ها را دارند.
به گفته وی، چند گروه علمی ۴۰ روزی می شود که روی این زمینه فعالیت می کنند؛ در این پروژه سه چهار گروه مختلف مورد بررسی قرار می گیرند که نتایج آن پنج ماه دیگر نتیجه مشخص می شود.
تحقیقات روی سلول های سیستم ایمنی با سلول های کشنده طبیعی
حمیدیه تصریح کرد: همینطور محققانی هستند که روی سلول های سیستم ایمنی فعالیت می نمایند که آنرا به بدن تزریق کنند؛ این سلول ها Nk یا سلول های کشنده طبیعی هستند.
به گفته وی، استفاده از این سلول ها به صورت پروژه هایی در کشور شروع شده که سه الی چهار ماه طول می کشد تا به نتیجه برسد.
وی اضافه کرد: هر موجود خارجی همچون باکتری، ویروس، قارچ و … که وارد بدن می شود، سیستم ایمنی بدن درصدد از بین بردن آن است؛ در مورد کرونا هم اگر تعداد سلول های ایمنی را افزایش دهیم می توان با بیماری کرونا جنگید.
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی افزود: وقتی این سلول ها از فرد سالم گرفته شود و به فرد بیمار تزریق شود بیماری کرونا را می تواند کنترل کند. چندماه طول می کشد تا این تحقیقات هم به نتیجه برسد.
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی اضافه کرد: این مورد موفقیت مهمی است البته عوارض روی بیمار هم باید مورد بررسی قرار بگیرد.
تولید داروهای ضد ویروس کرونا
وی در مورد دیگر فعالیت شرکتهای دانش بنیان در زمینه تولید دارو، اظهار داشت: یکی از شرکتهای دانش بنیان که روی مواد اولیه مهندسی بافت کار می کرد در حال تولید داروی ضد ویروسی است که امیدواریم بتوانند ظرف یکی دوماه آینده به نتیجه برسد.
حمیدیه با اشاره به اینکه تابحال تولید این داروی ضد ویروس پیشرفت خوبی داشته است، بیان نمود: تولید این دارو همزمان توسط یک شرکت امریکایی هم در دست بررسی می باشد.
وی تصریح کرد: این تحقیقات و تولید محصولات بر پایه تحقیقات علمی انجام گرفته اند که بزودی نتیجه می بینند.
تولید دستگاه تهویه مکانیکی غیر تهاجمی
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی در مورد محصولات یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: یکی از شرکتهای دانش بنیان که در زمینه تجهیزات حوزه سلول بنیادی و بازیافتی فعالیت می کرد هم اکنون درصدد است که دستگاه تهویه مکانیکی غیر تهاجمی را تولید نماید.
به گفته وی، هم اکنون استفاده از دستگاه ونتیلاتور نیاز است، این دستگاه تهاجمی بوده و بیمار به دستگاه متصل است؛ مقرر است این شرکت دستگاهی غیر تهاجمی به تولید برساند که قابلیت تهویه مکانیکی دارد.
حمیدیه با اشاره به اینکه این دستگاه می تواند با قیمت پایین در اختیار بیماران قرار بگیرد، تصریح کرد: این دستگاه حالا در حال دریافت مجوز از وزارت بهداشت است.

1399/02/07
13:00:11
5.0 از 5
3026
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ