Go Map نقشه

ماهواره مخابراتی ناهید۱ سال جاری در مدار قرارمی گیرد

ماهواره مخابراتی ناهید۱ سال جاری در مدار قرارمی گیرد

به گزارش نقشه رئیس سازمان فضایی ایران با اشار به پروژه های اولویت دار بخش فضایی كشور در سال ۹۹ اظهار داشت: سال جاری ماهواره مخابراتی «ناهید ۱» با انجام هماهنگی های لازم با مجری پرتابگر، در مدار زمین قرار می گیرد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، مرتضی براری در جلسه بررسی گزارش عملكرد پژوهشگاه فضایی ایران با ابراز امیدواری نسبت به اینكه در سالجاری، مدل پروازی ۳ پروژه بزرگ حوزه فضایی كشور شامل "سامانه انتقال مداری"، ماهواره سنجشی "پارس-۱" و ماهواره مخابراتی "ناهید-۲" بنا بر برنامه پیشبینی شده تكمیل شود، اضافه كرد: همینطور پروژه مهم دیگر، یعنی ماهواره مخابراتی "ناهید -۱" هم با انجام هماهنگی های لازم با مجری پرتابگر و تدارك امورات مربوط، امسال در مدار قرار گیرد.
وی با اشاره به پروژه بین المللی ماهواره كوچك دانشجویی كه از جانب سازمان اپسكو در پژوهشگاه فضایی ایران و با همكاری سه دانشگاه كشور صورت می گیرد، اظهار داشت: باید تلاش شود كه این پروژه بین المللی مشترك در حوزه فضایی كشور است كه به خوبی پیش رود و باید بتوانیم از ظرفیت های خوب این ارگان بین المللی استفاده مؤثر ببریم.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه كرد: در مجامع بین المللی، بحث های چالشی بسیاری وجود دارد، همچون در حوزه منظومه های ماهواره ای، تعیین مرز هوا و فضا، ترافیك و زباله های فضایی، ماهواره های سوخت رسان به مدار ژئو و موضوعات چالشی دیگر كه برای مشاركت و پاسخ گویی به این مباحث، احتیاج به تعامل و هماهنگی بیشتری میان مراكز فضایی كشور است.
براری به ضرورت توسعه زیرساخت ها در حوزه فضایی اشاره نمود و با اشاره به اینكه پژوهشگاه فضایی ایران، اتاق فكر حوزه فضایی است، خاطرنشان كرد: باید از ظرفیت موجود در این پژوهشگاه به خوبی بهره برد و در این جهت، یكی از كارهای ما، به روزرسانی برنامه های فضایی كشور در حوزه هایی چون توسعه سامانه های فضایی و محموله های مخابراتی و فناوری های ناوبری فضاپایه است كه پژوهشگاه در این حوزه می تواند نقش مهم و سازنده ای داشته باشد.
وی خواهان گسترش همكاریهای دو مجموعه سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی برای توسعه ارتباطات بین الملل شد و با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ به جهش تولید، اظهار داشت: مجموعه های فضایی كشور هم باید بررسی نمایند كه چگونه می توان در این مورد و هم حوزه فضای مجازی مشاركت فعال داشته باشند.
معاون وزیر ارتباطات خواهان تدوین برنامه جامع ترویج فناوری فضایی با همكاری واحدهای ذی ربط در سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران شد و با اشاره به فعالیتهای این سازمان در زمینه توسعه كسب وكارهای فضاپایه، اظهار داشت: پژوهشگاه فضایی ایران هم با توجه به ظرفیت های موجود خود، می تواند با ایجاد مراكز نوآوری در پژوهشكده های استانی، موتور محرك این كسب و كارها باشد.
در این نشست حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران هم اعلام آمادگی كرد كه این پژوهشگاه با برخورداری از نیروهای توانمند و مجرب خود و هم زیرساخت های موجود، آماده هر نوع همكاری لازم با سازمان فضایی ایران در جهت توسعه عرصه فضایی كشور است.
منبع:

1399/01/31
11:35:18
5.0 از 5
3178
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ