Go Map نقشه

درمان بیماری های عصبی با روشی نوین

درمان بیماری های عصبی با روشی نوین

به گزارش نقشه محققان ˮموسسه علوم اعصاب پرینستونˮ (Princeton Neuroscience Institute) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك سیستم شده اند كه توسط آن می توانند ژن ها را فعال كنند و از آن برای درمان بیماری های عصبی استفاده كنند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، "استبان انجل" (Esteban Engel) محقق مهندسی مغز و اعصاب در موسسه علوم اعصاب پرینستون و تیم وی پروموتر ژن جدیدی را توسعه داده اند كه مانند سوئیچ برای روشن كردن بیان ژنها عمل می كنند و آنها با این كار می توانند ژن های مهمی را برای مدت طولانی فعال نگه دارند.
پروموتر یا پیش بر (Promoter) در ژنتیك به بخشی از دی ان ای گفته می شود كه رونویسی یك ژن از آنجا شروع می شود. فعال كننده ها در نزدیكی توالی پروموتر قرار داشته و میزان بیان را می افزایند.
این تیم در حال تهیه این سوئیچ های ژنتیكی جهت استفاده در ژن درمانی است و به قول محققان آنها می توانند از این روش برای ارسال ژن های جدید وجایگزینی آنها با ژن های معیوب استفاده كنند. ژن درمانی یك استراتژی امیدوار كننده برای خیلی از بیماری ها همچون اختلالات مغزی مانند بیماری پاركینسون و آلزایمر است.
دانشمندان برای انتقال ژن به سلول ها به این مورد باور داشتند كه ویروس ها برای دستیابی به سلول ها به ابزاری پیشرفته مجهزند. با گذشت سال ها، دانشمندان ویروس هایی را برای عرضه ژن به روش هایی ایمن و بدون ایجاد بیماری ساخته اند. یكی از ویروس هایی كه معمولاً برای این كار استفاده می شود، ویروس نسبتاً بی ضرر به نام ویروس مرتبط به آدنو (AAV) است. انجل و تیم وی پروموتر ژن جدیدی ایجاد كردند كه ژن ها بعد از انتقال به سلول های مغز و سیستم عصبی، ژن ها را روشن و فعال می كنند. این تیم پروموتر خویش را با استفاده از خصوصیت های پروموتر موجود در طبقه دیگر ویروس ها مانند ویروس های تبخال طراحی كردند كه با ایجاد عفونت مزمن در سیستم عصبی، سالها در بدن باقی می مانند.
پروموتورهای طراحی شده توسط این محققان فضای كمتری نسبت به پروموتورهای فعلی و موجود كه در ژن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، اشغال می كنند و امكان انتقال ژن های بزرگتر یا ژن های مختلف را فراهم می كنند.
پروموتورهای جدید همینطور امكان فعال كردن ژن های خاص برای مدت طولانی را هم دارند و این امر بسیار كارآمد خواهد بود.
یافته های این مطالعه در مجله" Molecular Therapy: Methods & Clinical Development "منتشر شد.
1399/01/30
22:13:37
5.0 از 5
3241
تگهای خبر: طراحی , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ