Go Map نقشه
، مناظره دانشجویی گامی به سوی نقدپذیری،

باید ها و نبایدهای برجام

باید ها و نبایدهای برجام

به گزارش نقشه در دومین روز از ˮهفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایرانˮ تیم های ˮجدال احسنˮ از قزوین و ˮراه سبز امیدˮ از اصفهان با یكدیگر به رقابت پرداختند كه ˮجدال احسنˮ برنده این رقابت شد.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، در سومین رقابت از مرحله یك چهارم نهایی هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران دو تیم جدال احسن از قزوین و تیم راه سبز امید از اصفهان با یكدیگر با مبحث گزاره " درصورتی كه اروپا قادر به جبران زیان های ناشی از خروج آمریكا از برجام نباشند، ایران باید از برجام خارج شود" به گفت وگو پرداختند.

در ابتدای این گفت وگو تیم جدال احسن كه در موضع موافق بود به بررسی روابط بین الملل در جریان برجام در قالب این گزاره پرداخت و اظهار نمود: توافق برجام در سال ۱۳۹۴ با حضور كشورهای اروپایی، ایران و پنج به علاوه یك منعقد شد. این تیم سپس به عرضه توضیحاتی دیگر راجع به برجام پرداخت.

جدال احسن افزود: در جریان برجام ایران به صورت كامل به تعهدات خود وفا كرد ولی آمریكا به هیچ تعهدی عمل نكرد. این تیم همین طور به اثرات خروج آمریكا از برجام و تحریم ها هم اشاره نمود.

جدال احسن اضافه كرد: در جریان برجام اروپا باید با آمریكا باشد یا ایران؟

در ادامه این گفت وگو تیم راه سبز امید كه در موضع مخالف گزاره بود اظهار داشت: كار ما در این مناظره دشوار می باشد چونكه جامعه ما معتقد می باشد ما باید از برجام خارج شویم. در صورتیكه ما مخالفیم. چونكه این دید احساسی است. از نظر ما اروپا نمی تواند تمام زیان های خروج آمریكا از برجام را جبران كند چونكه بزرگترین میزان تجارت دنیا متعلق به آمریكا است.

این تیم افزود: به نظر ما این خواسته آمریكا است كه ما از برجام خارج شویم. حال سوال ما از تیم مقابل این است جاگزین شما برای خروج از برجام چیست و آیا فكر می كنید ما با خروج از برجام تبعات زیانهای آمریكا را جبران می كنیم؟

در ادامه این گفت وگو تیم جدال احسن متذكر شد: بیشتر از آنكه ایران نگران خروج از برجام باشد اروپا نگران این امر است چونكه اگر ایران از برجام بیرون رود قیمت نفت افزایش پیدا كرده و اقتصاد فعلی اروپا توان تحمل افزایش قیمت نفت را ندارد.

در انتهای این مناظره تیم راه سبز امید در دفاع خود اظهار داشت: بله این درست است. برجام نه خواسته های ما را به صورت كامل برآورده كرده ونه خواسته های اروپا را. خروج ایران از برجام در دو حوزه اقتصادی و سیاسی بررسی میگردد. از نظر ما از تبعات خروج آمریكا از برجام این است كه در دنیای كنونی دیده میگردد و دلار ارزش سابق خودرا ندارد.

تیم راه سبز امید اضافه كرد: ما می گویم دشمنی در آن واحد با چند كشور سبب تخریب آن كشور میگردد.

در مقابل تیم جدال احسن عنوان كرد: ما هم منكر نیستم كه برجام دستاوردهایی داشته است ولی نكته این است ایران قبل و بعد برجام یكی نیست. باید اظهار داشت: قانون اساسی و سیاست خارجی این اجازه را به ما نمی دهد كه در معاهده باقی بمانیم كه چیزی جز ضرر برای ما ندارد. ما در برجام می بینیم كه تنها ایران به تعهدات خود عمل میكند و این امر یك طرفه است.

به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، امید هاشمی (كارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه شهید بهشتی)، پوریا فاضل (كارشناسی ارشد طراحی سازمان های دولتی)، علی اعتدال (كارشناسی مدیریت صنعتی از دانشگاه ازاد قزوین) و پوریا طاهری (دانشجوی كارشناسی برق از دانشگاه آزاد قزوین) در تیم جدال احسن قزوین هستند.

همچنین محمدمعین جوادی(دانشجوی كارشناسی ارشد مكانیك دانشگاه صنعتی اصفهان)، ساجد سهرابی(دانشجوی كارشناسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان)، امیرحسین داودآبادی فراهانی(دانشجوی كارشناسی مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان) و علیرضا قضاوی(دانشجوی كارشناسی برق مخابرات دانشگاه صنعتی اصفهان) اعضای گروه راه سبز امید هستند.
1397/09/19
15:05:53
5.0 از 5
4669
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ