Go Map نقشه

روند ذوب شدن یخ های گرینلند ركورد زد

روند ذوب شدن یخ های گرینلند ركورد زد

نقشه: بحران جهانی گرمایش كره زمین سبب شده سرعت ذوب شدن یخ های گرینلند در نیمكره شمالی در ۷۰۰۰ پارسال بی سابقه باشد.به گزارش نقشه به نقل از كامون دریمز، گریناند نام یك ناحیه خودگردان از دانمارك است كه در آب های اقیانوس منجمدشمالی واقع است و ۵۶ هزار نفر در آن زندگی می كنند. جمعیت این منطقه را تلفیقی از اسكیموها و مهاجران دانماركی می سازند.
به جز چند نقطه محدود كه محل سكونت اهالی گروئنلند است، سایر مناطق این جزیره یخ زده و به طور كلی خالی از سكنه است. این سرزمین از نظر جغرافیایی در محیط قاره آمریكای شمالی واقع شده است اما از نظر سیاسی و فرهنگی با اروپا خصوصاً كشورهای نروژ و دانمارك مراوده بیشتری دارد.
پژوهش تازه ای كه نتایج آن در نشریه نیچر به چاپ رسیده، حاكیست ذوب شدن سریع یخ های گرینلند به بالا آمدن آب دریاهای مجاور می انجامد كه این مساله هم نگرانی های تازه تری به وجود آورده است.
محققان دانشگاهی آمریكایی Rowan كه این بررسی را انجام داده اند، می گویند بررسی هسته های یخ های قطبی این مناطق ثابت كرده كه سرعت ذوب شدن آنها هیچ گاه در ۳۵۰ سال اخیر به این اندازه سریع نبوده و می توان با اطمینان بسیار بالایی گفت این روند طی ۷ و حتی ۸ هزار پارسال استثنایی بوده است.
سرعت ذوب شدن این یخ ها در ۲۰ سال اخیر ۵۰ درصد افزایش یافته و می توان انتظار داشت این روند بزودی زندگی در نوار ساحلی گرینلند را ناممكن كند. به قول محققان آبی كه با ذوب شدن این یخ ها تولید میگردد معادل با آبی است كه در ۲۴۰ میلیون استخر استاندارد شنای المپیك ریخته شود.

1397/09/17
20:36:44
5.0 از 5
4725
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ