Go Map نقشه

پژوهشگران انگلیسی امكان تولید آب از غبارهای كره ماه را بررسی كردند

پژوهشگران انگلیسی امكان تولید آب از غبارهای كره ماه را بررسی كردند

نقشه: دو تن از پژوهشگران انگلیسی به بررسی گرد و غبارهای كره ماه پرداختند تا امكان تولید آب از این غبارها را بررسی نمایند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پس از انجام موفقیت آمیز ماموریت "آپولو ۱۱" كه طی آن انسان برای نخستین روی كره ماه قدم گذاشت، نمونه هایی از ماه به زمین بازگردانده شد.
حال پژوهشگران به مطالعه غبار قمری پرداخته اند كه توسط "نیل آرمسترانگ"(Neil Armstrong) به زمین بازگردانده شده است. هدف از مطالعه این غبار این است كه پژوهشگران دریابند آیا این غبار به آب، سوخت و یا آجر تبدیل می شود یا خیر؟
قبل از این پژوهشگران دانشگاه آزاد انگلستان آزمایشاتی را انجام داده اند تا ببینند آیا می توان اكسیژن ذخیره شده در غبار ماه را برای تولید آب استفاده كرد؟
این تیم دریافتند كه غلظت بالاتر اكسیژن در بعضی از سنگ ها سبب می شود كه در سال های آینده، راه برای انجام آزمایشات در ماه گشوده شود.
چنین تكنیك هایی سبب می شود پایگاه های قمری كه در آینده ساخته خواهند شد، بیشتر به خود متكی باشند.
دو تن از دانشمندان حوزه سیاره شناسی دانشگاه آزاد انگلیس با اسامی "ماهش آناند"(Mahesh Anand ) و "هانا سارجنت"(Hannah Sargeant) به بررسی این سوال پرداختند كه آیا می توان مستقیما از سطح ماه آب تولید كرد؟
سارجنت اظهار كرد، آب یكی از مهم ترین منابعی است كه ما برای اكتشاف در فضا به آن نیاز داریم. نه تنها برای نیازهای حیات بشر بلكه برای تولید سوخت موشك هم به آب نیاز است.
وی ادامه داد، تولید آب، چه از ذخایر منجمد در قطب های آب و چه از سنگ ها، اولین گام ما برای محقق كردن ماموریت های فضایی طولانی مدت در فضا است.
این دو محقق در پروژه خود، نمونه سنگ های ماه را با هدف گرفتن اكسیژن، گرم كردند تا با اضافه كردن هیدروژن، آب تولید كنند.
بعضی از این نمونه های ریز غبار قمری كه این دو محقق بررسی می كنند، در سال ۱۹۶۹ میلادی در پروژه آپولو ۱۱ توسط "نیل آرمسترانگ" جمع آوری شده است. بدین سبب پژوهشگران باید نسبت به چنین منابع با ارزشی خیلی مراقب باشند.
سارجنت اظهار داشت: ما باید نسبت به هر میلی گرم این نمونه ها بسیار حساس و دقیق باشیم.


این پژوهشگران همین طور با گرد و غبارهای شبیه سازی شده هم كار می كنند.
در مطالعات پیشین هم اكسیژن این غبارها بررسی شده بود ولی در این مطالعه جدید غلظت اكسیژن در بعضی نمونه ها بیشتر بود.
پژوهشگران امیدوارند كه طی یك برنامه زمانی ۵ ساله، با كمك آژانس فضایی اروپا و كارشناسان روسیه، آزمایشات تولید آب در قطب جنوب خود ماه صورت گیرد.
از دیگر كارهایی كه این پژوهشگران انجام می دهند، این است كه تولید آجر از غبارهای قمری را هم بررسی نمایند.
منبع:

1398/11/29
14:46:29
5.0 از 5
4258
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ