Go Map نقشه
توسط دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی انجام شد

محكوم كردن آتش زدن كتاب مرجع پزشكی

محكوم كردن آتش زدن كتاب مرجع پزشكی

نقشه: به دنبال انتشار فیلمی از آتش زدن كتاب طب هاریسون (كتاب پزشكی داخلی) توسط فردی به نام تبریزیان كه خودرا استاد طب اسلامی معرفی می كند، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با صدور اطلاعیه ای این اقدام را محكوم نمود.


به گزارش نقشه به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن این بیانیه آمده است:
«بر هیچ انسان آگاه و منصفی در گستره جهان پوشیده نیست كه علمای گرانقدر اسلام به تاسی از پیامبر اكرم(ص) كه فرموده است «به جست وجوی دانش بروید ولو در چین باشد»، همواره بر كسب علم و معرفت از نقاط مختلف جهان تاكید كرده اند. در طول سده های متمادی، كتب علمی فراوانی میان ملل مختلف جهان مبادله و ترجمه شده و مورد استفاده قرار گرفته است. ایران از دیرباز مهد علم آموزی و دانش پژوهی بوده و خدمات فراوانی به گسترش دایره علم در جهان كرده است. ضمن این كه دانشمندان ایرانی از دستاوردهای علمی سایر ملل نیز بهره جسته اند. این سنت همیشگی عرصه علم و دانش بوده كه اصحاب علم و معرفت پیوسته اهتمام كرده اند تا از یافته های علمی دیگران استفاده كنند. دانش امروز جهان حاصل و برآیند تلاش دانشمندان در گوشه و كنار جهان و میراث همه جهانیان است و در مرزهای جغرافیایی خاصی محصور نمی گردد و پیوسته در راه تكامل ره می پوید.
با پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی، نهضتی فراگیر در زمینه گسترش دایره علم و دانش شكل گرفت كه نتایج خیره كننده و افتخارآفرینی در عرصه های مختلف به دنبال داشته است. تعامل و داد و ستد علمی دانشمندان متعهد ایران و جهان همواره منافعی دوسویه داشته است؛ هم به رشد علمی كشور و تربیت متخصصین كمك كرده و هم سبب شده كه با پردازش داده ها و كشف یافته های جدید علمی توسط دانشمندان ایرانی و عرضه آن در مجامع علمی بین المللی، تراز علم در جهان ارتقا یابد. در این میان در حوزه پزشكی كشور جهش چشمگیری پدید آمده و امروزه یافته های علمی و تجارب درمانی پزشكان مبرز ایرانی، جایگاهی جهانی و درخور ستایش یافته است. متخصصین علوم پزشكی ما به خوبی از علوم روز دنیا بهره گرفته اند و متقابلا به گسترش دایره آن در مقیاس جهانی كمك كرده اند.»
در ادامه این بیانیه آمده است:
«در شرایطی كه جمهوری اسلامی ایران در مصاف با استكبار جهانی است و مجموعه معاندین و بدخواهان، شبانه روز تلاش می كند تا با بهره گیری از امكانات گسترده رسانه ای، به زعم خویش چهره ای مشوه از نظام مقدس به جهانیان نشان دهند؛ متاسفانه شاهد به آتش كشیدن یك كتاب مرجع پزشكی كه مورد تایید و بازگشت مستمر متخصصین این رشته در نقاط مختلف جهان همچون ایران است هستیم. خوشبختانه این حركت ناپسند نه تنها با موج وسیعی از اعتراض و محكومیت از طرف علما و اساتید حوزه و دانشگاه و مجموعه اصحاب دانش و معرفت قرار گرفت بلكه افكار عمومی جامعه نیز آنرا نپسندید و نكوهش كرد و این نكته دقیقا بیان كننده بروز و ظهور یكی از مولفه های ممتاز فرهنگ عمومی ایرانیان است كه برای حریم علم و دانش ارزش و اعتبار خاصی قائل هستند. مردم نگاهی جامع به مسائل دارند و حركت های افراطی از این دست را برنمی تابند، آنان ضمن این كه از طب جدید بهره می جویند در جای خود به طب سنتی توجه دارند.
دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی كشور ضمن محكوم كردن این اقدام ناپسند امیدوار است شرایطی فراهم گردد كه از این پس شاهد تكرار حوادث تلخی از این دست نباشیم.»




منبع:

1398/11/06
21:58:17
5.0 از 5
4805
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ