Go Map نقشه

كشف مولكولی كه سلول های سرطانی را نابود می كند

كشف مولكولی كه سلول های سرطانی را نابود می كند

به گزارش نقشه دانشمندان موفق به كشف مولكولی شده اند كه سلول های سرطان لوزالمعده را مورد هدف قرار می دهد و آنها را نابود می كند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، درصد بقای پنج ساله بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده تا ۹ درصد سقوط كرده است كه نیاز مبرم به پیشرفت های لازم برای درمان این نوع سرطان كشنده را نشان داده است.
محققان دانشكده پزشكی "سكلر"(Sackler) در دانشگاه تل آویو و مركز تحقیقات سرطان مركز پزشكی شبا(Sheba) مولكولی را ساخته اند كه ادعا می كنند می تواند سلول های سرطانی این نوع سرطان را از بین ببرد.
در مقاله تحقیقاتی اخیر كه در مجله Oncotarget انتشار یافته است، پروفسور "مالكا كوهن-آرمون" از این دانشگاه و دكتر "تالیا گلان" از مركز پزشكی شبا توضیح داده اند كه چگونه تزریق این مولكول جدید معروف به "PJ۳۴" در اعضای پیوندی باعث ریشه كنی قابل توجه سلول های سرطانی لوزالمعده در موش ها شد.
تغییر در اندازه تومور پس از سه هفته تزریق روزانه PJ۳۴ آغاز شد و تومور آغاز به كوچك شدن كرد و در نهایت در روز ۵۶ام به صورت كامل از بین رفت.
۳۰ روز بعد از آخر درمان با تزریق PJ۳۴، تعداد تومورهای موش ها ۸۰ تا ۹۰ درصد كاهش تعداد سلول های سرطانی را نشان داد. همینطور هیچ عوارض جانبی در موش ها دیده نشد و حتی بر وزن آنها یا نحوه عملكرد آنها تأثیری نگذاشت.
محققان می گویند نیاز فوری به یافتن درمانی جدید برای سرطان لوزالمعده وجود دارد.
مولكول PJ۳۴ در ابتدا برای كمك به گرمازدگی به وجود آمد، اما تحقیقات روی این مولكول نشان داد كه می تواند سبب نابودی سلول های سرطانی شود.
محققان می گویند: یك مولكول كوچك كه سبب پیشگیری از تجمع NuMA در قطب های دوقلوی میتوزی سلول های سرطانی انسان می شود، سلول های سرطان لوزالمعده را به صورت موثر ریشه كن می كند. "PJ۳۴" كه در غشای سلولی قابل نفوذ است، به سلول های سرطان لوزالمعده دسترسی یافته و آنها را بدون صدمه رساندن به سلول های عادی نابود می كند. همینطور سمیت سلولی اختصاصی "PJ۳۴" در سلول های سرطانی انسان الگوی جدیدی از درمان سرطان لوزالمعده را عرضه می دهد كه سبب اختلال در بافت های طبیعی نمی گردد.
در حالیكه "PJ۳۴" می تواند انواع مختلف سلول های سرطانی را از بین ببرد، محققان به علت پایین بودن میزان بقا در مبتلایان سرطان لوزالمعده، این مولكول را ابتدا روی این نوع سلول سرطانی آزمایش كرده اند.
سرطان لوزالمعده همینطور نوعی از سرطان است كه تشخیص آن در خیلی از افراد دشوار است و اغلب افراد وقتی متوجه مبتلا شدن به این سرطان می شوند كه سلول های سرطانی در بدنشان پخش شده و درمان را سخت كرده است.
لوزالمعده یا پانكراس(Pancreas) یا خوش گوشت، غده ای پهن و دراز است كه در قسمت فوقانی شكم و پشت معده قرار گرفته است. لوزالمعده متشكل از سه قسمت سر، تنه و دم است. قسمت سر آن در مجاورت قسمت دوم (دوازدهه) قرار گرفته است. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیك طحال امتداد دارد. وزن پانكراس در یك انسان سالم و بالغ حدود صد گرم است.
سرطان لوزالمعده یا سرطان پانكراس(Pancreatic cancer) هم زمانی رخ می دهد كه سلول های درون غده لوزالمعده كه پشت معده قرار دارد، به صورت خارج از كنترلی آغاز به تكثیر می كنند و یك توده می سازند. این سلول های سرطانی توانایی حمله به دیگر بخش های بدن را دارند. چند نوع سرطان پانكراس وجود دارد. رایج ترین نوع كه آدنوكارسینوم پانكراس نام دارد، ۸۵ درصد از موارد را شامل می شود. این آدنوكارسینوم از بخشی از پانكراس شروع می كند كه مسئول ساخت آنزیم های گوارشی است. یك تا دو مورد از میان صد مورد سرطان پانكراس تومورهای اعصاب و غدد هستند كه از سلول های تولیدكننده هورمون پانكراس به وجود می آیند. در كل، میزان تهاجمی بودن این تومورها كمتر است.
علایم و نشانگان رایج ترین نوع سرطان پانكراس شامل این موارد است: زردی پوست، درد شكم یا درد كمر، كاهش وزن بدون دلیل، كم رنگی مدفوع، ادرار تیره و بی اشتهایی. معمولاً در مراحل اولیه بیمارِی، نشانگانی وجود ندارد و نشانگانی كه شاخص بیماری هستند و به اندازه ای خاص هستند كه بتوانند ما را به سرطان پانكراس مشكوك كنند، معمولاً زمانی بروز پیدا می كنند كه بیماری به مرحله پیشرفته خود رسیده است. تا زمانی كه سرطان پانكراس تشخیص داده شود، معمولاً بیماری به نقاط دیگر بدن هم گسترش یافته است.
محققان می گویند این مولكول بزودی روی حیوانات بزرگتر و سپس انسان آزمایش خواهد شد.1398/09/15
13:32:03
5.0 از 5
4332
تگهای خبر: تحقیقات , دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ