Go Map نقشه
با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

ابداع یك سلاح هورمونی برای مقابله با خشكسالی

ابداع یك سلاح هورمونی برای مقابله با خشكسالی

به گزارش نقشه پژوهشگران آمریكایی با استفاده از نوعی هورمون گیاهی، نوعی ماده شیمیایی عرضه كرده اند كه می تواند مقاومت گیاهان را در مقابل خشكسالی افزایش دهد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه كالیفرنیا، ریورساید" (UCR)، نوعی ماده شیمیایی عرضه كرده اند كه می تواند به گیاهان در نگه داشتن آب كمك نماید و بدین ترتیب محصولات كشاورزی را از خشكسالی نجات دهد و به كشاورزان كمك نماید تا به رغم شرایط جوی ناملایم، به پرورش مواد غذایی بپردازند.
"شان كاتلر" (Sean Cutler)، استاد زیست شناسی سلولی دانشگاه كالیفرنیا، ریورساید و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: خشكسالی، مهم ترین و مرتبط ترین دلیل وقوع سیل و از بین رفتن سالانه محصولات كشاورزی در سراسر جهان است. این ماده شیمیایی می تواند ابزار جدیدی برای كمك به كشاورزان باشد تا بتوانند محصولات خویش را هنگام كم بودن ذخیره آب، بهتر مدیریت كنند.
این ماده شیمیایی معروف به "اوپاباكتین" (Opabactin) كه با نام "او پی" (OP) هم شناخته می شود، می تواند سلاح پر قدرتی برای گیاهان باشد.
یكی از انواع او پی كه در سال 2013 توسط گروه كاتلر تولید شده بود، "كوئین باكتین" (Quinabactin) نام دارد كه اولین نمونه از آن است. خصوصیت های كوئین باكتین، به یك هورمون طبیعی معروف به "آبسیزیك اسید" (ABA) شباهت دارد كه گیاهان آنرا در مواجهه با خشكسالی تولید می كنند. این هورمون، رشد گیاه را كاهش می دهد؛ در نتیجه به آب بیشتری نیاز ندارد.


كاتلر اضافه كرد: اسپری كردن آبسیزیك اسید روی گیاهان می تواند توانایی آنها را در تحمل خشكسالی بهبود ببخشد اما این هورمون، دوام خیلی كم و هزینه بالایی دارد؛ در نتیجه برای بیشتر كشاورزان، مناسب نمی باشد.
به نظر می آید كوئین باكتین، جایگزین مناسبی برای آبسیزیك اسید باشد. شركت های خیلی از این ماده در پژوهش های خود بهره برده اند و آزمایش های بسیاری را با آن انجام داده اند اما این ماده در مواجهه با برخی گیاهان مهم همچون گندم، عملكرد خوبی نداشت.
هنگامی كه پژوهشگران، آبسیزیك اسید را به یك مولكول گیرنده هورمون در سلول گیاه متصل كردند، دو پیوند جدید شكل گرفت. كاتلر و گروهش دریافتند كه این پیوند، 10 برابر قویتر از پیوندهای آبسیزیك اسید است و آنرا به یك ابر هورمون تبدیل می كند. این هورمون جدید، عملكرد سریع تری دارد و می تواند بهبودهای قابل توجهی را در میزان آبی كه گیاهان منتشر می كنند، پدید آورد. همچنین، این هورمون به گیاهان كمك می نماید تا انعطاف بیشتری در مقابل خشكسالی داشته باشند.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.1398/08/05
21:47:42
5.0 از 5
4512
تگهای خبر: دانشگاه , محصولات , هزینه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ