Go Map نقشه
رییس دانشگاه تهران:

آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا كند، ورود نهادهای مختلف به بحث كنكور چالش است

آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا كند، ورود نهادهای مختلف به بحث كنكور چالش است

به گزارش نقشه رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینكه آموزش و پرورش نتوانسته است سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا كند، اظهار داشت: متاسفانه آموزش و پرورش در این سال ها نتوانسته سوابق تحصیلی را به خوبی اجرا كند، نمراتی كه به دانش آموزان داده می شود، بگونه ای است كه نمی توانند خوب و بد را از هم تفكیك كنند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر محمود نیلی احمدآبادی امروز(یكشنبه) در دومین نشست تخصصی كنكور؛ چالش ها و راهبردها كه با حضور رؤسای دانشگاه ها در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید با تاكید بر اینكه بزرگترین مشكل در بحث كنكور، ورود دستگاه های مختلف و دخالت آنها در این مورد است، اظهار داشت: به صورت مثال ما در كنكور دكتری مشكلی نداشتیم اما مجلس ورود و قوانینی را ایجاد كرد؛ آن هم در زمانی كه می توانستیم خودمان مدیریت نماییم. بنظر می رسد اگر ورود دستگاه های دیگر به این حوزه به حداقل برسد، بخشی از مشكلات از بین می رود.
ایشان سپس تصریح كرد: تجربه ثابت كرده وقتی افراد ذینفع در كنار یكدیگر جمع شوند، ۹۰ درصد مسائل حل می شود. ما به دنبال جذب بهترین ها در دانشگاه هستیم بنا بر این دانشگاه جایی نیست كه شكلی از فساد در آن ایجاد شود.
رئیس دانشگاه تهران اضافه كرد: پیش از انقلاب، مسیرهای مختلفی را برای پذیرش دانشجو داشتیم به نظر من، بستن یك قالب برای دانشگاه ها اشتباه است و بهتر است از این چارچوب محدود بیرون بیاییم و تنوع بخشی ایجاد نماییم.
به قول وی، آنچه اتفاق افتاده این است كه تقاضا برای برخی رشته ها كم شده و می توانیم بدون كنكور دانشجو جذب نماییم. نكته مهم این است كه رقابت همیشه برای رشته های پرطرفدار بوده است؛ به صورتی كه همچنان رشته های مهندسی، حقوق، جامعه شناسی و معماری جزو رشته های پرطرفدار محسوب می شوند.
نیلی اظهار نمود: زمانی كه فرد وارد دانشگاه می شود، ما هرگونه انعطاف را از دانشجو و دانشگاه می گیریم، در واقع وقتی كه نوجوانی به ۱۸ سالگی می رسد، به او می گوییم كه باید تصمیم زندگی خویش را در همان ۱۸ سالگی بگیرد و فرصت بعدی برای او وجود ندارد. یا به او می گوییم اگر بخواهی از دانشگاه انصراف دهی، اجازه نخواهی داشت باردیگر در آزمون شركت كنی. اگر دانشجوی پسر هم باشی، باید به سربازی بروی.
رئیس دانشگاه تهران تصریح كرد: پیشنهاد من این است كه اگر دانشجویی وارد دانشگاه می شود، بر مبنای نمره سنجش، نمره معدل و علاقه، به این فرد حق انتخاب رشته داده شود. یا برای دانشجویان پسر، سربازی را در سقف سنوات او ببندیم.
بنا به قول نیلی، هم اكنون ما دانشجوی المپیادی در دانشگاه داریم كه به اصرار والدین خود به رشته مهندسی آمده اما تمام علاقه اش رشته هنر است و هم اكنون مشروط شده است. ما بچه را بیمار كردیم، چون اجازه انتخاب رشته به او ندادیم. بنظر می رسد كه باید به دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه، اجازه جابجایی دهیم.
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینكه تقاضا برای رشته های پزشكی هم اكنون به شدت افزایش یافته است، اضافه كرد: اینكه هدف را مبارزه با مؤسسات كنكور بگذاریم، درست نیست چون كه بخش زیادی از مشكلاتی كه در بحث كنكور وجود دارد، ناشی از قوانینی است كه وضع كرده ایم و به فرد می گوییم كه در امتحان چهار ساعته باید تصمیم خویش را بگیرد.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: باید برای مقطع كاردانی ارزش قائل شویم. در كشورهای دنیا در مقاطع كاردانی، اشتغال و حقوق خوبی دارند. متاسفانه آموزش و پرورش در این سال ها نتوانسته سوابق تحصیلی را به خوبی اجرا كند، نمراتی كه به دانش آموزان داده می شود، بگونه ای است كه نمی توانند خوب و بد را از هم تفكیك كنند.1398/07/14
23:22:34
5.0 از 5
4596
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ