Go Map نقشه
با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

پیشبینی خطر بروز آلزایمر با بررسی مردمك چشم

پیشبینی خطر بروز آلزایمر با بررسی مردمك چشم

به گزارش نقشه پژوهشگران آمریكایی در پروژه جدید خود دریافتند كه می توان با بررسی مردمك چشم، امكان پیشبینی آلزایمر را قبل از بروز نشانه های آن فراهم نمود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، بیماری آلزایمر معمولا مغز را سال ها یا حتی دهه ها قبل از بروز نشانه ها تغییر و تخریب می كند. تشخیص زودهنگام این نشانه ها می تواند روش خوبی برای كاهش روند پیشرفت آلزایمر باشد.
دانشمندان دانشكده پزشكی "دانشگاه كالیفرنیا، سن دیگو"(UCSD) در پژوهش جدید خود دریافتند كه می توان با اندازه گیری سرعت باز شدن مردمك چشم طی آزمایش های شناختی، یك روش كم هزینه و غیرتهاجمی جهت بررسی افرادی كه از نظر ژنتیكی در معرض خطر مبتلا شدن به آلزایمر قرار دارند، عرضه داد.
با بررسی صدمه شناسی آلزایمر در سال های اخیر، توجه پژوهشگران به دو عامل جلب شد كه می توانند سبب بروز آلزایمر باشند و یا به پیشرفت آن كمك كنند. تراكم پلاك های پروتئین موسوم به "آمیلوئید بتا" و پروتئین "تاو"(tau) در مغز، عواملی هستند كه در بروز آلزایمر نقش دارند. هر دو عامل می توانند به نورون ها صدمه برسانند و آنها را از بین ببرند و نهایتا به نقص عملكرد شناختی منجر شوند.
این پژوهش جدید، بر واكنش های مردمك چشم تمركز دارد كه ناشی از "لوكوس سیرولئوس"(locus coeruleus) هستند. لوكوس سیرولئوس، خوشه ای از نورون ها در ساقه مغز است كه در تنظیم سطح برانگیختگی و عملكرد شناختی نقش دارد. پروتئین تاو، جدیدترین نشانگر زیستی شناخته شده است كه در بروز آلزایمر نقش دارد. این پروتئین، ابتدا در لوكوس سیرولئوس ظاهر می شود و بیشتر از آمیلوئید بتا، با شناخت در ارتباط می باشد. لوكوس سیرولئوس، در بروز واكنش های مردمك چشم، همچون تغییر قطر آن طی وظایف شناختی نقش دارد. مردمك ها معمولا طی وظایف دشوارتر، بزرگتر می شوند.


دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا، سن دیگو در بررسی های پیشین خود گزارش دادند كه بزرگسالان مبتلا به نقص شناختی خفیف كه اغلب قبل از بروز آلزایمر ظاهر می شود، معمولا بیشتر از افراد معمولی، مردمك چشم خویش را باز می كنند. حتی اگر نتیجه كار آنها با نتیجه كار افراد معمولی، یكسان باشد، باز هم این خصوصیت در مردمك چشم آنها دیده می شود. دانشمندان در جدیدترین بررسی خود دریافتند كه واكنش مردمك چشم و باز شدن آن، با ژن های عامل بروز آلزایمر در ارتباط می باشد.
"ویلیام كرمن"(William Kremen)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما در بررسی خود، شواهدی در خصوص ارتباط واكنش های مردمك چشم با لوكوس سیرولئوس و پروتئین تاو و همینطور ارتباط میان این واكنش ها با عوامل ژنتیكی موثر در بروز آلزایمر پیدا كردیم. این شواهد نشان می دهند كه بررسی واكنش مردمك چشم طی وظایف شناختی می تواند یك ابزار بررسی مناسب برای شناسایی آلزایمر قبل از بروز نشانه های آن باشد.
این پژوهش، در مجله "Neurobiology of Aging" به چاپ رسید.1398/06/20
23:02:55
5.0 از 5
4759
تگهای خبر: دانشگاه , هزینه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ