Go Map نقشه
ابداع یك شركت استرالیایی؛

تركیب نانوذرات و بلاكچین برای مقابله با واردات گوشت تقلبی

تركیب نانوذرات و بلاكچین برای مقابله با واردات گوشت تقلبی

نقشه: فناوری بلاك چین با فناوری نانوذرات جهت تضمین اصالت گوشت تركیب می شوند.به گزارش نقشه به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شركت استرالیایی لاتیتودو ۲۸ (Latitude ۲۸) كه از صادركنندگان عمده گوشت گاو به چین است، اعلام نموده كه از پتانسیل فناوری بلاك چین و تركیب آن با فناوری نانوذرات جهت تضمین اصالت گوشت بهره می برد.
یكی از شركت های وارد كننده گوشت به چین مبادرت به تركیب دو فناوری بلاكچین و نانوذرات كرده تا مانع از واردات گوشت تقلبی به چین شود. به كمك این فناوری، به هر تكه از گوشت بسته بندی شده، یك كد «QR» اختصاص می یابد كه این كدها، در راه سفر گوشت ها به چین، چه در استرالیا، چه در چین و چه در مسیر، قابل رصد بوده و مصرف كننده نیز، با اسكن نمودن كد مربوطه، می تواند نسبت به اصالت محصول خریداری شده اطمینان حاصل كند.
واردات گوشت تقلبی به چین، همچون مسائل مهمی است كه نگرانی های شدیدی در این كشور به دنبال داشته است. برمبنای تخمین های ارائه شده، به ازای هر ۱ كیلوگرم گوشت گاو وارد شده به چین، حدود ۳ كیلوگرم گوشت گاوی وجود داشته كه از كشور ادعا شده وارد نشده است، ۳ كیلوگرم نیز از قسمت های ادعا شده حیوان نبوده و ۳ كیلوگرم نیز، اصلاً گوشت گاو نیست.
این در حالی است كه سالیانه در حدود ۲۰۶ هزارتن گوشت گاو، از استرالیا به این كشور وارد شده كه با عنایت به كیفیت بالاتر این گوشت ها، با قیمت بیشتر و تقاضای بیشتر و در نتیجه، تقلب نیز همراه می باشد.
برای رفع این چالش بسیار مهم، خیلی از تولیدكنندگان، از بسته بندی های محفوظ شده ای استفاده می نمایند كه می تواند تا حدودی اطمینان خاطر از اصل بودن گوشت را برای مشتریان حاصل كند.
با این وجود این قبیل روش ها نیز، بااینكه با كمی تأخیر زمانی، اما به مرور مجدداً با جعل روبرو شده و نمونه های تقلبی، به بازار عرضه می شوند. بااینكه شركت های معتبر فعال در این عرصه، به راهكارهای تغییر اتیكت ها و استفاده از بسته بندی های جدید روی آورده و از قوانین حفاظتی برندها نیز بهره می گیرند، با وجود این، سرعت بالای جعل در این كشور و تقاضای به نسبت بالای موجود برای گوشت های استرالیایی، بخش اعظمی از این تلاش ها را بی نتیجه باقی می گذارد.
در راستای مبارزه جدی تر با جعل محصولات گوشتی، شركت های مختلف به تكاپو افتاده تا از راهكارهای فناورانه جدیدی به این منظور استفاده كنند. در این میان، فناوری های بلاك چین و نانو، به شدت كارساز بوده و خودرا در بین فناوری های مختلف، پیشتاز مباره با جعل و كپی برداری كرده اند.
در كنار پتانسیل های فناورانه ای كه در نتیجه استفاده از بلاك چین و یا چیپ های خاص رصد گوشت وجود دارد، نانوفناوری یكی دیگر از پتانسیل های بالقوه ای است كه بعنوان حلال جدی این مشكل شناخته شده است.
یكی از همكاران شركت «VeChain» به نام «PWC»، موفق به دستیابی به فناوری جدیدی درباب نانوذرات شده است كه امكان بكارگیری باركدهای مخفی قابل شناسایی با بلاك چین را فراهم می آورد.
در این روش كه امكان اسپری كردن نانوذرات بر روی گوشت وجود دارد، ماده اسپری شده خوراكی بوده و هیچ گونه سمیتی به همراه ندارد. به این منظور، از ذرات سیلیكون دی اكسید استفاده شده كه بعنوان یك افزودنی مجاز غذایی شناخته می شود.


منبع:

1398/05/30
21:34:50
5.0 / 5
4321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ