Go Map نقشه
رئیس دانشگاه تهران خبر داد

كاهش۱۴ هزارنفری جمعیت دانشگاه تهران، مصرف موادمخدر و مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری های دانشجویی

كاهش۱۴ هزارنفری جمعیت دانشگاه تهران، مصرف موادمخدر و مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری های دانشجویی

به گزارش نقشه رئیس دانشگاه تهران از كاهش 14 هزار نفری جمعیت دانشجویی این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: امسال 13 هزار دانشجوی جدید وارد دانشگاه تهران می شوند و با عنایت به ثابت ماندن ظرفیت پذیرش در دوره كارشناسی، بیشتر كاهش جمعیت در دوره های كارشناسی ارشد و دكتری اتفاق افتاده است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر محمود نیلی احمدآبادی در نشست خبری كه به منظور تشریح فعالیت های دانشگاه تهران طی چند ماه گذشته و همین طور اعلام برنامه های این دانشگاه كه در آستانه شروع سال تحصیلی جدید برگزار شده بود، اظهار داشت: ما در آستانه شروع سال تحصیلی ۹۹-۹۸ یكسری اقداماتی را انجام دادیم و یكسری اقدامات نیز در دست انجام است بطوریكه امسال حدود ۱۳ هزار دانشجوی جدید وارد دانشگاه تهران می شوند كه ۴۰۰۰ نفر آنها در دوره كارشناسی، ۷۰۰۰ در دوره كارشناسی ارشد و ۱۲۰۰ دانشجو نیز در دوره دكتری است.
وی در ادامه با اشاره به اینكه ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره كارشناسی دانشگاه تهران چندین سال است كه افزایش نداشته است، اشاره كرد: امسال ۷۰۰ دانشجو در دوره كارشناسی ارشد و ۱۰۰ دانشجو نیز در دوره دكتری بر طبق بخشنامه استعدادهای درخشان جذب دانشگاه تهران می شوند.
كاهش آمار جمعیت دانشجویی دانشگاه تهران
رئیس دانشگاه تهران اشاره كرد: بطور كلی جمعیت دانشجویی این دانشگاه از ۵۴ هزار دانشجو به ۴۰ هزار دانشجو كاهش یافته است و با عنایت به اینكه ما در ظرفیت پذیرش دانشجوی كارشناسی تغییری نداشتیم بیشترین كاهش در دوره دكتری و كارشناسی ارشد اتفاق افتاده است به شكلی كه در دوره كارشناسی ارشد ظرفیت پذیرش دانشجوی مجازی كاهش پیدا كرد و هم اكنون نیز نسبت استاد به دانشجو دراین دانشگاه به شاخص مورد تأیید بین المللی رسیده است.
دكتر نیلی جمعیت دانشجویان دكتری را از ظرفیت های مهم كشور و موتور محركه توسعه پایدار عنوان نمود و اظهار داشت: دانشگاه تهران می كوشد از دستاوردهای این دانشجویان در پایان نامه های كارشناسی ارشد و دكتری به نحو احسن استفاده و آنرا دراختیار جامعه قرار بدهد كه البته این مسیر بوسیله پارك های علم و فناوری امكان پذیر است.
طراحی دو دوره رویش و شكوفایی برای تجاری سازی پایان نامه ها
وی تصریح كرد: خوشبختانه با طراحی دوره های رویش و شكوفایی می توانیم پایان نامه هایی كه قابلیت تبدیل به محصول دارند را به عرصه تجاری سازی برسانیم و ایده های دانشجویان را به كسب و كار تبدیل نماییم كه البته این پروژه سه سالی است كه در دانشگاه شروع شده است.
اجرای طرح پایلوت در حوزه پایان نامه های دانشجویی
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینكه موضوعات رساله دانشجویان تحصیلات تكمیلی باید منطبق با نیاز كشور باشد، اظهار داشت: در این زمینه با شركت نفت و فولاد مباركه طرحی را به صورت پایلوت شروع و توافق كردیم این دو شركت موضوعات و پروژه های مورد نیاز خودرا به ما اعلام كنند تا پذیرش دانشجویان ما بر طبق این پروژه های اعلامی صورت بگیرد. در واقع در این طرح سوژه رساله های دانشجویان پیش از پذیرش در دانشگاه مشخص است.
اجرای مدل جدید "كهاد" در دانشگاه تهران از شروع سال
دكتر نیلی تاكید كرد: دانشگاه تمركز زیادی بر روی كیفیت آموزشی دانشجویان دوره كارشناسی دارد. در این عرصه نیز ما الگوی كهاد را معرفی كردیم كه بر طبق آن دانشجویان در كنار دوره های رسمی آموزشی یك بسته آموزشی دیگر نیز در رشته های غیر از رشته تحصیلی دریافت نمایند كه البته مدل دو وجهی این طرح را اجرایی خواهیم كرد كه بر طبق آن بسته دانشجویان الزامی برای گذراندن واحدهای بیشتر از واحدهای مصوب ندارند بلكه می توانند دروس اختیاری خودرا در چارچوب یك بسته از دروس دیگر دریافت نمایند.
اهمیت مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها
دكتر نیلی بر نقش اجتماعی دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاه تلاش دارد تا مسئولیت های اجتماعی خودرا جدی بگیرد. بدین سبب در چارچوب پروژه های مختلف این مسئولیت را اجرایی می كند و بزودی نیز با سران سه قوه جلسه ای در حوزه اقتصاد انرژی برگزار می نماییم تا با عنایت به اینكه كشور ما به شدت مصرف انرژی بالایی دارد درباب نرخ، كیفیت و سایر موضوعات با نگاه اقتصادی تصمیم گیری نماییم ضمن اینكه ما همواره در مسائلی نظیر زلزله سرپل ذهاب، سیل و... حضور موثری را داشته ایم.
راه اندازی باشگاه دانش آموزی
وی به راه اندازی باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: این باشگاه با هدف تقویت ارتباط دانشگاه و جامعه به راه افتاده است تا بتوانیم از ظرفیت علمی و تخصصی دانش آموزان استفاده نمائیم. با عنایت به محدودیت ظرفیت در این باشگاه تلاش داریم بیشتر دانش آموزان مستعد مناطق مختلف خصوصاً محروم را جذب نماییم.
افزایش بیشتر از ۵۰ درصدی پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران
رئیس دانشگاه تهران درباب فعالیت های بین المللی این دانشگاه نیز اظهار داشت: توسعه این نوع فعالیت ها همواره از برنامه های اصلی دانشگاه به حساب می آید و با عنایت به اینكه سیاست دانشگاه تهران رئیس AUAP نیز هست تلاش می نماییم از این ظرفیت به نحو مطلوب در عرصه جذب دانشجویان بین المللی خصوصاً دانشجویان كارآموز بین المللی استفاده نمائیم و پیش بینی می نماییم پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران امسال به بالای ۵۰ درصد افزایش پیدا كند.
دكتر نیلی درباب وضعیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاه تهران نیز اظهار داشت: بااینكه مركز ارتباط با دانش آموختگان این دانشگاه رااندازی شده است اما هنوز آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست اما بر طبق گزارشی كه جمع آوری شده است حدود ۵۰ درصد این دانش آموختگان در همان شش ماهه اول پس از فارغ التحصیلی جذب بازار كار می شوند و مابقی فارغ التحصیلان نیز تا پنج سال بعد دارای شغل هستند.
آخرین وضعیت پروژه شهر دانش
رئیس دانشگاه تهران به آخرین وضعیت شهر دانش این دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه عملا شروع شده است و دانشگاه تمام ساختمان هایی كه خریداری نموده است را به خوابگاه ها و دانشكده های دانشگاه مختص كرده است بطوریكه ۵۰ درصد پردیس هنر دانشگاه تهران از همین ساختمان های خریداری شده است. ضمن اینكه برخی ساختمان ها نیز طی سال های اخیر به فضاهایی برای مراكز علم و فناوری تبدیل گشته است.
به گفته وی هم اكنون مشكل برخی ساختمان ها بین مالكان خصوصی و دانشگاه باقی مانده است و با عنایت به نگاه دانشگاه به نقش مالكان، باید میزان استفاده از این ساختمان ها نیز با موافقت آنها صورت بگیرد ضمن اینكه بتازگی برج بایوتكنولوژی دانشگاه را خریداری و فعال نمودیم و طی سال های آینده به یكی از مراكز نمونه كشوری در حوزه علم و فناوری تبدیل خواهد شد.
اختلاف دانشگاه تهران و شورای عالی معماری و شهرسازی
رئیس دانشگاه تهران تاكید كرد: در بحث طرح شهر دانش این دانشگاه اختلاف دیدگاهی بین دانشگاه تهران و شورای عالی معماری شهرسازی وجود دارد و ما اعتقاد داریم این شورا مصوبات دولت را لغو كرده است و این مبادرت به لحاظ قانونی قابل قبول نیست اما بطور كلی با عنایت به اهمیت پروژه شهر دانش امیدواریم اجرای كامل این طرح در پیچ و خم مسائل اداری و برخی اختلافات گم نشود.
مصرف مواد مخدر و مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری های دانشجویی
دكتر نیلی درباب وضعیت لطمه های اجتماعی دانشجویان دانشگاه تهران نیز اظهار داشت: سه سال است كه در دانشگاه شورای بهداشت و روان را راه اندازی كردیم كه این شورا میزان ناهنجاری ها و لطمه های دانشجویان را بطور سالانه رصد می كند و گزارشی كه این مركز عرضه كرده این است كه متوسط لطمه های اجتماعی در میان دانشجویان از متوسط این لطمه ها در جامعه بالاتر نیست و ما در مقایسه با دانشگاه های دیگر در وضعیت متوسط قرار داریم اما بطور كلی مواد مخدر و مصرف مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری ها است.
ابراز نگرانی از عدم تخصیص بموقع بودجه
رئیس دانشگاه تهران از كمبود اعتبار این دانشگاه و ادامه تحصیل بموقع بودجه ابراز امیدواری كرد و اظهار داشت: خیلی از این بودجه ها صرف حقوق و دستمزد كارمندان و اعضای هیأت علمی دانشگاه می شود و با عنایت به مشكلات اعتباری ما طی پنج سال اخیر هیچ كارمندی را جذب نكردیم اما با عنایت به اینكه بخش اعظمی از این هزینه ها صرف امور رفاهی و تغذیه دانشجویان می شود امیدوارم دولت توجه ویژه ای در تخصیص بموقع اعتبار داشته باشد.
بازسازی ساختمان دانشكده ادبیات در دستور كار
وی همین طور اشاره كرد: بازسازی ساختمان های دانشگاه تهران یكی از مهمترین برنامه های این دانشگاه بود و بر این اساس ما دانشكده حقوق را سال قبل بازسازی كامل كردیم و امسال نیز دانشكده ادبیات و علوم انسانی را در دستور كار قرار دادیم و با عنایت به وضعیت فعلی بودجه ها امیدی به سرانجام رساندن این طرح نیست.
منبع:

1398/05/23
15:34:37
5.0 از 5
4799
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ