Go Map نقشه

ساخت پروتز فك پایین با روش چاپ سه بعدی توسط محققان دانشگاهی

ساخت پروتز فك پایین با روش چاپ سه بعدی توسط محققان دانشگاهی

به گزارش نقشه پروتز سفارشی فك پایین (مندیبل) به روش پرینت سه بعدی با همكاری پژوهشگران سه دانشگاه كشور ساخته شد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، پروتز سفارشی مندیبل به روش پرینت سه بعدی كه كار تحقیقاتی مشترك پژوهشگران دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و علوم پزشكی تهران است، طی جراحی موفقیت آمیز در صورت یك بیمار كار گذاشته شد.
دكتر مراد كریم پور، عضو هیات علمی دانشكده مهندسی مكانیك دانشگاه تهران، با بیان این خبر اظهار داشت: این بیمار به دلیل وجود یك تومور بدخیم كه نیمی از استخوان فك پایین خویش را از دست داده بود، سال قبل تحت جراحی Hemimandibulectomy قرار گرفت. با نظر جراح معالج و نظر به تجربه قبلی تیم مهندسی، تصمیم گرفته شد پروتز سفارشی برای ترمیم استخوان مندیبل بیمار طراحی و ساخته شود.
وی اضافه كرد: بعد از طراحی پروتز بر مبنای هندسه اندام بیمار و تأیید توسط پزشك، پروتز مذكور به روش پرینت سه بعدی و با تكنیك SLM از جنس فلز تیتانیوم ساخته شد. پروتز مذكور مفصل TMJ را هم شامل است كه همچون نوآوری های آن به حساب می آید.
به گفته این پژوهشگر، پروتز ساخته شده بعد از تكمیل، شست وشو داده شد و با استفاده از اشعه گاما استریل و طی یك عمل جراحی در بیمارستان سینا در صورت بیمار كار گذاشته شد. هم چنین برای حصول اطمینان از دقت جراحی، موقعیت قرارگیری پروتز با استفاده از سیستم Surgical Navigation مورد بررسی قرار گرفت.
دكتر كریم پور با اشاره به سابقه همكاری تیم پژوهشی ساخت پروتز تصریح كرد: در بهمن ماه سال ۹۷ هم پروتز سفارشی برای استخوان مندیبل خانم ۷۰ ساله با موفقیت طراحی، ساخته و طی جراحی در صورت این بیمار جاگذاری شد.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، ساخت پروتز سفارشی مندیبل (فك پایین) با روش پرینت سه بعدی، حاصل تلاش تیم پژوهشی محققان سه دانشگاه كشور، شامل دكتر مراد كریم پور از دانشگاه تهران، دكتر فرزام فرهمند از دانشگاه صنعتی شریف و دكتر سیدعلیرضا پرهیز از دانشگاه علوم پزشكی تهران است.1398/05/13
20:04:20
5.0 از 5
4902
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ