Go Map نقشه
در ۵۰ سالگی ماموریت آپولو ۱۱

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد

نقشه: پژوهشگران با استفاده از داده های ناسا موفق به ایجاد نقشه سه بعدی ماه و نقاطی از آن كه فضانوردان طی ماموریت های آپولو بر آن گام نهاده اند، شدند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، با نزدیك شدن به سالگرد ۵۰ سالگی فرود اولین انسان بر ماه توسط فضاپیما آپولو ۱۱، ناسا با تهیه نقشه ۳ بعدی از نقاطی كه فضانوردان در ماه فرود آمده اند همه را غافلگیر كرد.
در این نقشه سه بعدی می توان ماه را با جزئیات دقیق مشاهده كرد به طوریكه تمام فرودهای پروژه فضایی آپولو(Apollo Program) با جزئیات كامل مشخص است. ناسا به مناسبت جشن ۵۰ سالگی فرود انسان بر ماه این نقشه را منتشر نموده است.
افراد می توانند با مشاهده این نقشه محل دقیق فرود "نیل آرمسترانگ"، "باز آلدرین" و "مایكل كولینز" را در مسافرت تاریخی شان به ماه برای اولین بار در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ مشاهده كنند.


در تصویر فوق می توانید محل دقیق فرود فضاپیماهای ماموریت آپولو را مشاهده كنید.
مایكل كالینز در سن ۳۸ سالگی برای ماموریت آپولو ۱۱ برگزیده شد و بعد از یك سال تمرینات سخت و فشرده به همراه باز آلدرین و نیل آرمسترانگ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ عازم ماموریت تاریخی آپولو ۱۱ شد. پرواز آپولو ۱۱، ۳۰ ساعت بعد به مدار ماه رسید سفینه ماه نشین از سفینه مادر جدا شد و آرمسترانگ و آلدرین روی ماه نشستند، ولی كالینز در سفینه مادر ماند.
پنج دهه پیش هنگامیكه انسان برای اولین بار توسط فضاپیمای آپولو ۱۱ بر روی ماه قدم نهاد، حدود ۶۰۰ میلیون انسان در سراسر دنیا به صورت زنده این رویداد تاریخی را از تلویزیون تماشا كردند. حالا نیز افراد می توانند توسط نقشه ۳ بعدی ناسا بار دیگر آن لحظه را تجربه كنند.


نقشه سه بعدی مذكور توسط گروه "اسری یو كی"(Esri UK) و با استفاده از داده های ناسا ساخته شده است و كاربران را قادر می سازد تا مسیرهای مختلفی را كه فضانوردان پروژه آپولو در ماموریت های مختلف بر ماه رفته اند مشاهده كنند. در مجموع ۱۲ فرد بر سطح ماه قدم نهاده اند.
در هر محل فرود، مكان فرود ماهنورد و فضانوردان بر سطح ماه و تجهیزاتش مشخص است. آپولو ۱۱ اولین ماموریتی بود كه طی آن انسان برای اولین بار بر روی ماه گام نهاد. آرمسترانگ و آلدرین و كالینز فضانوردانی بودند كه این لحظه هیجان انگیز را تجربه كردند البته قابل ذكر است كه طی این ماموریت كالینز خلبان این فضاپیما بود.
آپولو ۱۱ نقطه اوج یك دهه تلاش مهندسی و نوآوری علمی ناسا در رقابت با "اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی"(Soviet Union) بود.


"جان اف كندی"(John F Kennedy) رئیس جمهور وقت آمریكا در سخنرانی دهه ۱۹۶۰ خود در دانشگاه تگزاس به ملت خود وعده داده بود تا قبل از اختتام یك دهه انسان را به ماه بفرستند.
وی در ادامه سخنرانی خود اضافه كرد: ما انتخاب كردیم كه این دهه به ماه برویم و كارهای دیگری را نیز انجام دهیم و این به آن معنا نیست كه این كارها آسان است بلكه آنها را انجام خواهیم داد چون سخت و مشكل هستند و به این علت مشكل است كه برای رسیدن به این هدف می بایست همه چیز را سازماندهی نماییم و بیشترین انرژی را صرف این چالش نماییم. ما قصد به تعویق انداختن آنرا نداریم بلكه قصد ما پیروزی در این چالش است.


گرچه كندی در روز جمعه ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در دالاس، تگزاس كشته شد اما دولت آمریكا با دستیابی به هدف خود، یاد او را گرامی داشتند.
گرچه سه فضانورد مذكور هشت روز را با یكدیگر گذراندند اما هیچ زمان دوستان صمیمی یكدیگر همانند خدمه فضاپیما آپولو ۱۲ نشدند.
طی ماموریت های آپولو از قوی ترین موشك ساخته شده جهان موسوم به ساترن ۵(Saturn V) با ارتفاع بیشتر از ۱۱۰ متر استفاده كردند.
هنگامی كه فضانوردان ماموریت آپولو ۱۱ در روز ۲۱ ژوئیه ۱۹۶۹ از ماه برخاستند، بسته های كوچكی از آزمایش های اولیه را به عمد جا گذاشتند كه دانشمندان را در زمین كمك می كرد تا اطلاعاتی را كه قبلاً هیچ گاه به آنها دسترسی نداشتند، به دست آورند. به رغم گذشت نیم قرن از این ماموریت، یكی از این آزمایش ها همچنان مثل روز اول به كار خود ادامه می دهد.
دستگاه مورد نظر آزمایش "محدوده لیزر قمری"(Lunar Laser Ranging) است كه اساساً یك پس بازتابگر زاویه دار حاوی صد منشور كوارتز ۳.۸ سانتی متری است. این منشور را پس بازتابگر می گویند. به لطف این آزمایش ها است كه حالا می دانیم ماه بطور میانگین ۳۸۵ هزار كیلومتر از زمین فاصله دارد و در مدار خود سالیانه ۳.۸ سانتیمتر از ما فاصله می گیرد. علاوه بر این، دانشمندان توسط این دستگاه شواهدی عرضه كرده اند كه هسته ماه، مایع است.
در تصاویر فوق می توانید مشاهده كنید كه برای اولین بار یك فضانورد پرچم ایالات متحده آمریكا را بر سطح ماه فرو كرد و در تصویر دیگر نیز فضانوردان سوار بر ماه نورد در حال دور زدن در ماه هستند.
روز گذشته "مایك پنس" معاون رئیس جمهور آمریكا طی سخنرانی در حضور همسر و فرزند و نوه ی نیل آرمسترانگ از شجاعت و دستاوردهای او قدردانی و ستایش به جا آورد.
آرمسترانگ ۲۵ اوت سال ۲۰۱۲ و در سن ۸۲ سالگی به سبب مبتلاشدن به بیماری های قلبی عروقی درگذشت.1398/04/26
15:56:01
5.0 از 5
4678
تگهای خبر: تجربه , دانشگاه , محققان , مسیر
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ