Go Map نقشه
اظهارات رئیس مركز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی:

وقتی فرصت ها برابر نیست، حمایت های ویژه ای كه برای دیگران مشكل ساز است

وقتی فرصت ها برابر نیست، حمایت های ویژه ای كه برای دیگران مشكل ساز است

به گزارش نقشه رئیس مركز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی با اشاره به اینكه برای رقابت با رقبا فعالیت نمی نماییم، خاطرنشان كرد: ما در قوانین و مقرراتی كه در سطح كشور وجود دارد، می بینیم با رویكرد ویژه ای با برخی رقبا برخورد می شود كه این امتیازات ویژه و قوانین و مقررات خاص كه برای برخی لحاظ می شود مشكل و چالش ایجاد می كند، چون اینگونه به نظر می رسد كه برای رقابت فرصت ها برابر نیست.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر فاطمه عظیم زاده در ارتباط با این مركز اظهار داشت: SID، مجموعه كاملاً شناخته شده ای است كه از سال ۸۳ فعالیت خویش را شروع كرده است، فعالیت اولیه این مركز نمایه سازی نشریات علمی بود. در زمانی این كار را انجام دادیم كه هیچ پایگاه دیگری در كشور نشریات علمی را با گستره نشریات پزشكی، غیرپزشكی، علوم انسانی، فنی مهندسی و تقریباً همه رشته های تخصصی صاحب نشریه علمی، نمایه نمی كرد.
وی افزود: از آن سال همه نشریات علمی پژوهشی وزارت بهداشت و وزارت علوم در سایت ما قرار می گرفتند و یكی از خصوصیت های مهم و منحصر به فرد این بوده كه همه محققان به راحتی امكان استفاده از این منابع را داشتند. یعنی در هر جای ایران و هر جای دنیا فقط كافی بود خط ارتباطی اینترنت وجود داشته باشد تا بتوانند وارد سایت شوند و جستجو كنند و مقاله های مورد نظرشان را برگزیده و از آنها استفاده كنند.
رئیس مركز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در عین حال متذكر شد: ما یك هدف گذاری كلی داریم تا بتوانیم منابع علمی كشور را به صورت حداكثری پوشش دهیم و از سوی دیگر بتوانیم نیازهای پژوهشی محققان كه اصلی ترین مخاطبان ما هستند را هم به صورت حداكثری برطرف نماییم. ازاین رو با این دو رویكرد اصلی كارمان را برنامه ریزی كردیم.
عظیم زاده خاطرنشان كرد: از دیگر خصوصیت های SID این است كه چون مخاطبان زیادی دارد در موتورهای جستجو شناخته شده است، بنابراین، كاربران می توانند در موتورهای جستجو به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود در این سایت دسترسی داشته و از آنها استفاده كنند.
وی با اشاره به یكی دیگر از خصوصیت های خاص این مركز، اظهار داشت: استنادی بودن یكی از خصوصیت های مهم SID است. به این معنا كه در كنار اینكه نشریات را نمایه می كند یك ارزیابی كیفی هم از نشریات دارد و در سطح دنیا مؤسسه ISI و Scopus نشریات را بر مبنای استنادهای دریافت شده ارزیابی می كنند و در ایران SID این ارزیابی را در مورد نشریات داخلی انجام می دهد.
رئیس مركز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی خاطرنشان كرد: این امتیاز بر مبنای تعداد استنادهایی كه به نشریات داده می شود محاسبه شده و به شكلی میزان استفاده مخاطبان و محققان از آن نشریه را نشان می دهد، در نتیجه امكان ارزیابی كیفی از نشریات و رتبه بندی آنها فراهم می شود.
عظیم زاده در ادامه در ارتباط با تفاوت این مركز با سایر پایگاه های استنادی، عنوان كرد: SID از این جهت با سایرین تفاوت عمده ای ندارد، اما عمده ترین تفاوت این است كه در مورد نشریات داخلی فقط نشریاتی كه در سایت های اسكوپوس و ISI نمایه شدند امكان محاسبه امتیاز استنادی آنها وجود دارد اما در مورد نشریات داخلی سایت ماست كه این امتیاز را محاسبه می كند و در اختیار مخاطب قرار می دهد. از جانب دیگر قرار گرفتن حجم زیادی از نشریات با موضوعات مختلف به پژوهشگران این فرصت را می دهد تا سریع تر و دقیق تر در جریان فعالیت سایر همكاران خود قرار گیرند و در نتیجه سرعت حركت علمی خویش را بالا برند. این مورد در مورد تحقیقات بین رشته ای تأثیر گذاری بیشتری دارد.

لزوم تقسیم كار منطقی بین فعالان حوزه
وی در ارتباط با وجود موازی كاری در حیطه فعالیت این مركز اظهار داشت: به صورت كلی و با تجربه ای كه در همه دنیا وجود دارد پایگاه های متفاوت با رویكردهای مختلف كار خودشان را انجام می دهند. به نظر من تا این قسمت مبحث نه تنها مشكلی ندارد بلكه هر مجموعه ای كه احساس كند رقیبی دارد تلاش می كند خودش را تقویت كند كه وقتی در كنار رقیب هم قرار می گیرد جایگاهش را حفظ نموده و بتواند از حوزه فعالیت خودش دفاع كند.
عظیم زاده افزود: منتها مشكل زمانی ایجاد می شود كه ما در قوانین و مقرراتی كه در سطح كشور وجود دارد، می بینیم با رویكرد ویژه ای با برخی رقبا برخورد می شود كه این امتیازات ویژه و قوانین و مقررات خاص كه برای برخی لحاظ می شود مشكل و چالش ایجاد می كند، چون اینگونه به نظر می رسد كه برای رقابت فرصت ها برابر نیست بعلاوه به نظر می آید یك تقسیم كار منطقی بین فعالان این حوزه می تواند از هدر رفت منابع جلوگیری كرده و بهره وری را به حداكثر برساند.
وی در ارتباط با وضعیت عرضه آمار توسط این مركز اظهار داشت: فعالیتی را دو سال است شروع كردیم و در حوزه پزشكی دو گزارش جامع هم عرضه كرده و نشریات را بر مبنای جایگاه استنادی آنها رتبه بندی و اعلام نموده ایم و یك آمار كلی از تعداد نشریات این حوزه عرضه دادیم. اما اینكه بتوانیم آمار بیشتر و دقیق تری عرضه دهیم در زمره فعالیت هایی است كه همكارانمان روی آن كار می كنند و تا چند وقت آینده كلیه اطلاعات به صورت جامع در سایت ما قابل دسترسی خواهد بود.

بانك طرح های پژوهشی از خدمات خاص SID است
عظیم زاده در ادامه با اشاره به اینكه برای رقابت با رقبا فعالیت نمی نماییم، خاطرنشان كرد: ما یك هدفگذاری كلی داریم كه در واقع بتوانیم منابع علمی كشور را به صورت حداكثری پوشش دهیم و از سوی دیگر بتوانیم نیازهای پژوهشی محققان كه اصلی ترین مخاطبان ما هستند را هم به صورت حداكثری برطرف نماییم. ازاین رو با این دو رویكرد اصلی كارمان را برنامه ریزی كردیم.
وی افزود: از جهت پوشش منابع به تدریج پس از سال ۸۳ كه بانك نشریات را داشتیم بانكهای دیگری مانند بانك همایش ها بوجود آمده كه مقاله تعداد قابل توجهی از همایش ها آنجا نمایه سازی شده و در دسترس می باشد. بانك طرح های پژوهشی را داریم كه از بانكهای خاص ما است.
رئیس این مركز اضافه كرد: یك تفاوت جدی در حوزه طرح های پژوهشی با سایر فعالیت های علمی وجود دارد و آن تمركز بر جنبه های كاربردی پژوهش است. در اینجا نگاه صرفاً نظریه نیست در حالیكه باید از نظریه ها بعنوان منابع برای طراحی پایه های پژوهش بهره برد و طرح ها را به خوبی تعریف كرد و پیش برد و خروجی مطلوب را عرضه كرد.
وی افزود: در این بانك فضای دو طرفه ای بوجود آمده از یك طرف مخاطبان كه به دنبال این هستند كه پروژه های پژوهشی تعریف كنند بعنوان یك تجربه می توانند منابع موجود در طرح های پژوهشی را ببینند. از سوی دیگر ارزیابی های ما نشان داده به نسبت حجمی كه در بانك طرح های پژوهشی در مقایسه با بانك نشریات داریم، میزان بازدید و توقف بسیار قابل توجه است. پس اینجا یك فرصتی هم برای سازمان هایی كه به هر شكلی كار پژوهشی دارند ایجاد می شود كه از راه این بانك بتوانند كارهای پژوهشی خویش را به مخاطبان معرفی كنند.
عظیم زاده عنوان كرد: مهمترین مزیت این بانك این است كه وزارتخانه ها، سازمان ها و مراكز پژوهشی در عین اینكه از راه اخبار و سایر اشكال رسانه ای فعالیت های خویش را اطلاع رسانی می كنند، فعالیت های علمی خویش را از راه یك پایگاه اطلاعات علمی اطلاع رسانی می كنند و از این طریق بستری برای معرفی و تبلیغ فعالیت های علمی آنها فراهم می آید. ضمن اینكه مخاطبان و كسانی كه می خواهند كارهای پژوهشی تعریف كنند از تجربه ای كه قبلاً در كشور انجام شده استفاده می نمایند و باردیگر یك مسیر رفته را طی نمی كنند.

حل مشكل موازی كاری در طرح های پژوهشی
وی تصریح كرد: یك مشكل جدی موازی كاری خواسته یا ناخواسته در حوزه طرح های پژوهشی است كه سبب هدر رفت بودجه و زمان می شود. دو دلیل عمده را برای ایجاد این مشكل می توان برشمرد اول بی اطلاعی افراد از فعالیت های پژوهشی سایر محققان و دوم سو استفاده بعضی از افراد از در دسترس نبودن گزارش های طرح های پژوهشی، در صورتیكه این طرح ها در بانكی كاملاً شفاف معرفی شود، دیگر كسی ادعای بی اطلاعی نمی نماید. علاوه بر این، با عنایت به حساسیت های منطقی كه در مورد برخی گزارشات پژوهشی توسط كارفرماها و پدیدآورندگان وجود دارد سطوح دسترسی متفاوتی برای دستیابی به گزارش های طرح ها در نظر گرفته شده است.
طبق اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، عظیم زاده در انتها با معرفی خدمات جدید این مركز اظهار داشت: اپلیكیشن اندروید برای مطالعه سریع در فضاهایی كه سیستم كامپیوتر در دسترس نیست، دسترسی كاربران به مقالات مرتبط كه برای كمك به كاربر پیشنهاد می شود و همچنین، امكان ایجاد ابر واژگان برای فایل های ورد كاربران، كه با یك نگاه كلی به آن، این تصور به خواننده عرضه می شود كه در محتوایی كه در چندین صفحه تدوین شده به دنبالش چه محتوایی می تواند باشد، از دیگر خدمات این مركز هستند.1398/03/21
14:30:36
5.0 از 5
4452
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ