Go Map نقشه
سازمان كنترل و پیشگیری از بیماری آمریكا:

میلیون ها انسان و حیوان در معرض خطر مبتلاشدن به سیاه زخم هستند!

میلیون ها انسان و حیوان در معرض خطر مبتلاشدن به سیاه زخم هستند!

نقشه: یك مطالعه جدید از سازمان كنترل و پیش گیری از بیماری آمریكا(CDC) از تهدید بالقوه ابتلای 1.83 میلیارد انسان و 1.1 میلیارد رأس دام به عفونت باكتریایی سیاه زخم پرده برداشت.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، متخصصان بیماری های عفونی در مورد خطر بالقوه ابتلاء به سیاه زخم آگهی می دهند كه می تواند میلیون ها انسان و دام را در سراسر جهان تهدید كند.
بسیاری از مردم سیاه زخم را بعنوان یك سلاح بیولوژیكی می شناسند كه در آزمایشگاه ها كشت می شود. با این وجود بعضی از باكتری ها در محیط های طبیعی نیز زندگی می كنند. حیواناتی مانند خوك ها، گاوها، بزها و گوزن ها می توانند به راحتی این ریزجانداران را تنفس كنند یا بوسیله خوردن علوفه به بدن خود وارد كنند.
سپس این عفونت می تواند به انسان هایی منتقل شود كه در تماس مستقیم با این حیوانات بیمار قرار می گیرند یا در گوشت آنها را مصرف می كنند.
این تهدید چیزی است كه محققان مركز كنترل و پیش گیری از بیماری و چندین دانشگاه آمریكایی در تحقیقات خود نسبت به آن آگهی می دهند.
در یك مطالعه كه در مجله Nature Microbiology انتشار یافته است، "جیسون بلكبرن" استاد دانشگاه فلوریدا سرپرستی یك گروه تحقیقاتی را به عهده داشته است كه در مورد خطر ابتلای عمومی به بیماری سیاه زخم مطالعه كردند. وی با محققان دیگر همچون "كالین كارلسون" از دانشگاه جورج تاون و "یان كراكالیك" مركز كنترل و پیش گیری از بیماری همكاری داشت.
كار ابتدایی تیم تحقیق پر كردن شكاف در اطلاعات موارد سیاه زخم بود. بیشتر موارد عفونت گزارش نشده بودند برای اینكه برخی افراد آنرا با سایر بیماری ها اشتباه می گیرند. سیاه زخم اغلب علائمی را نشان داده است كه بسیار شبیه به بیماری های دیگر است و تشخیص آن بدون آزمایش دشوار است.
شكارچیان و گله داران نیز موارد سیاه زخم را در حیات وحش و دامداری ها گزارش نمی كنند، برای اینكه آنها می ترسند كه این امر معیشت آنها را تحت تأثیر قرار دهد.
"بلكبرن" و همكارانش برای حل این مشكل اطلاعات باارزش ۱۵ ساله را بررسی كردند تا بتوانند نقاط مستعد سیاه زخم در جهان را شناسایی كنند.
آنها كشف كردند كه ۱.۸۳ میلیارد نفر در مناطقی زندگی می كنند كه باكتری سیاه زخم بطور طبیعی در آن نواحی حضور دارد. حدود ۶۳ میلیون نفر از آنها دامدارانی هستند كه در خطر ابتلاء به عفونت قرار دارند.
در همین حال ۱.۱ میلیارد رأس دام هم اكنون در مناطقی نگهداری می شوند كه این باكتری وجود دارد.
محققان همین طور مشخص كردند كه در كدام یك از بخش های خاص جهان احتمال ابتلاء به سیاه زخم بیشتر است. آنها خاصیت های خاك و داده های آب و هوایی را برای مشخص كردن این مناطق بررسی كردند.
باكتری سیاه زخم در مناطق خشك و نیمه خشك با خاك قلیایی متوسط رشد می كند. با این وجود آنرا می توان در مناطق گرمسیری معتدل مانند مناطقی از چین نیز یافت.
این تیم همین طور جمعیت انسان، دام و حیوانات وحشی كه در این مناطق زندگی می كنند را مورد بررسی قرار داد.


نتایج نشان دادند كه بنگلادش، چین، هندوستان و آفریقای جنوبی كشورهایی هستند كه بیشترین تعداد افراد در معرض خطر ابتلاء به سیاه زخم را در خود جای داده اند.
برخی از مناطق آمریكای شمالی نیز در معرض شیوع این باكتری هستند. با این وجود مقامات بهداشت عمومی در این مناطق بطور منظم دام ها را واكسینه می كنند تا آنها را محافظت كنند.
آژانس های سلامت مواد غذایی نیز اطمینان حاصل می كنند كه گوشت های آلوده به بازار راه پیدا نكند و وارد سفره مردم نشود.
واكسیناسیون امكان دارد به جلوگیری از گسترش عفونت سیاه زخم در دام ها كمك نماید، اما امكان دارد چاره ساده ای نباشد. چونكه این نوع درمان باید در حیوانات به شكل سالیانه صورت گیرد كه می تواند هزینه ها را افزایش دهد.
محققان گفتند واكسن سیاه زخم نیز به آسانی برای كشورهای فقیر كه اغلب در معرض خطر ابتلاء به آن هستند قابل دسترس نیست.
"آنتونیو ویرا" همه گیرشناس سازمان كنترل و پیش گیری از بیماری اظهار داشت: عفونت سیاه زخم سبب ایجاد مشكلات قابل توجهی در زمینه های اقتصادی و بهداشت عمومی در كشورهای لطمه پذیر خصوصاً در جوامع فقیر روستایی می شود.

سیاه زخم چیست؟
سیاه زخم یك بیماری بسیار عفونی ناشی از باكتری "باسیلوس آنتراسیس" است. این عفونت در صورت شیوع به صورت جهانی می تواند موجب تلفات گسترده یا اختلالات شدید در اقتصاد، زیرساخت های حیاتی كشورها یا اعتماد عمومی آنها شود.
سیاه زخم یا آنتراكس بیماری باكتریایی ویژه گیاه خواران اهلی مانند گوسفند، بز و گاو است كه انسان برحسب تصادف به آن مبتلا می شود.
سیاه زخم در بین كشاورزان كشورهای در حال توسعه مثل آفریقا و آمریكای مركزی وجود دارد. عفونت در انسان تصادفی بوده و در اثر تماس با محصولات یا حیوانات آلوده است.
از باكتری سیاه زخم در جنگ افزارهای بیولوژیكی نیز استفاده می شود.
منبع:

1398/02/30
15:13:10
5.0 از 5
5164
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ