Go Map نقشه

پای درد دل های یك دانشجوی رشته پزشكی، تنها 5 درصد پزشكان ایران پردرآمد هستند

پای درد دل های یك دانشجوی رشته پزشكی، تنها 5 درصد پزشكان ایران پردرآمد هستند

نقشه: رشته های علوم پزشكی از پردرآمدترین، رشته هایی است كه آینده شغلی خوبی باز دارد. این سخن ها و زمزمه های خیلی از والدین، دانش آموزان رشته های تجربی و حتی سایر رشته ها و باز خیلی از مشاوران تحصیلی است و در این بازار بیكاری، هر كس را كه قصد تحصیل در دانشگاه دارد وسوسه می كند. حتی هستند كسانی كه رشته های مهندسی را در چند قدمی فارغ التحصیلی رها كرده و به فكر خواندن زیست شناسی می افتند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، احتمالاً بتوان افرادی كه قصد ورود به رشته های علوم پزشكی دارند را با سه هدف دسته بندی كرد، دسته ای كه به مشاغل خدماتی همچون پزشكی، پرستاری و غیره علاقه دارند و می خواهند در آن مشغول فعالیت و خدمت رسانی شوند، دسته دیگر تنها و تنها به این علت كه پزشكان، دندان پزشكان و پیراپزشكان از درآمد بسیار خوبی برخوردار می باشند، تصمیم به ورود به این رشته ها می گیرند، اما دسته سوم تنها و تنها به جایگاه اجتماعی پزشكان و پیراپزشكان اندیشیده و بدون در نظر گرفتن توانایی های خود در جهت عملی شدن تصمیم خود، قدم بر می دارند.
شاید جالب باشد كه برایتان از تحصیل كرده های بیكار رشته های نامبرده و باز حقوق كم دریافتی شان باز باخبر شوید. رعایت نشدن برخی موارد كه امنیت شغلی پرستاران، پزشكان و دندان پزشكان و پیراپزشكان را از بین برده و خیلی از آنها را با وجود داشتن تحصیلات مربوطه خانه نشین كرده است. از طرفی استفاده از انواع و اقسام سهمیه ها در كنكور و ورود به دانشگاه های علوم پزشكی بدون داشتن توانایی و استعداد فعالیت در این رشته ها سبب به وجود آمدن اشتباهاتی شده كه در ادامه به بروز مشكلات جسمی و جانی و باز مالی منجر گردیده است. در همین زمینه به گفت و گو با یك دانشجوی فعال رشته پزشكی دانشگاه علوم پزشكی پرداخته ایم.
متین وصال طلب، دانشجوی رشته پزشكی در گفت و گو با ایسنا، عنوان كرد: بطور كلی رشته های علوم پزشكی، به سبب سر و كار داشتن با جان انسان ها بسیار مهم می باشد و به این علت باید نهایت توجه به دانشجویان یا بهتر است بگویم پزشكان و پیراپزشكان و پرستاران شود تا رغبت و جدیت در كار افزایش یابد.
وی در ادامه به نمایش اعداد و ارقام آماری پرداخته و اظهار داشت: عمق فاجعه را با آمارهای انتشار یافته از منابع موثق نشان خواهم داد، تعداد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بی كار در بین جوانان وجود دارد كه ۵۳ درصد از جمعیت آنها را شامل می شود. جوانان برای تشكیل زندگی به شغل نیاز دارند، وقتی شغلی وجود ندارد، چگونه شاغل شود و چگونه انتظار می رود سن ازدواج افزایشی به همراه نداشته باشد؟!
این دانشجو با اشاره به این كه كاوه كیانی، معاون مركز آمار در سال ۹۷ از افزایش ۰.۱ درصدی بیكاری نسبت به سال ۹۶ خبر داده، افزود: بخش خدمات بیشتر از ۵۰ درصد اشتغال را شامل می شود، در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ سهم اشتغال ناقص ۰.۳ درصد افزایش یافته است.
وصال طلب درباب اشتغال ناقص اشاره كرد: مشاغل ناقص به مشاغلی گفته می شوند كه در آنها شغل افراد متناسب با رشته دانشگاهی آنها نیست و تنها از روی اجبار وارد آن شده اند كه به مراتب خطرناك تر از بیكاری است.
وی با بیان این كه متأسفانه ۱۸ درصد فارغ التحصیلان آموزش عالی در سال ۹۷ بیكار بودند، اظهار نمود: این مساله نشان از عدم وجود بستر مناسب و باز عدم كارآمدی و كارآیی آموزش عالی دارد.
این دانشجوی پزشكی عنوان كرد: هم اكنون بنا به اعلام قائم مقام سازمان نظام پرستاری، تعداد ۲۰ هزار پرستار بی كار در كشور وجود دارد، این در صورتی است كه در بعضی استان ها مانند استان كرمان با نیروی مازاد پرستاری مواجه بوده و در بعضی استان ها مانند تهران با كمبود نیروی كار رو به رو هستیم. این مساله كه چرا با فراهم آوردن شرایط مناسب و توجه به سختی كار این شغل، پرستاران مازاد در استان ها را به استان هایی كه كمبود پرستار در آنها وجود دارد منتقل نمی كنند جای بسی تعجب و تأسف دارد.
وصال طلب با بیان این سوال كه "چرا و به چه علت به سختی كار پرستاران توجه نكرده و امنیت شغلی ایجاد نشود؟ " عنوان كرد: برخورد پرستاران با مواد رادیواكیتو، آلوده و عفونی و عدم دریافت حقوق و مزایای خاص موضوعاتی نیستند كه بتوان از آنها چشم پوشی كرد، اما متأسفانه چشم پوشی هم می شود.
وی اظهار نمود: پذیرش دانشجوی پرستاری در طول سه سال قبل افزایش دو برابری داشته كه هیچ تناسب معناداری با شرایط و استاندارد آموزشی كشور ندارد.
وصال طلب در ادامه درباب مشكلات موجود در رشته علوم آزمایشگاهی پرداخت و بیان كرد: مشكلاتی همچون ورود رشته های غیر مرتبط در این حرفه، حذف مقطع دكتری علوم آزمایشگاهی، نداشتن پروانه نظام پزشكی، سختی كار فراوان به سبب سر و كار داشتن با مواد رادیو اكتیو و عفونی، حقوق بسیار كم؛ لطمه های جدی به اشتغال این گروه وارد كرده است.
وی درباب علت استفاده از رشته های غیر مرتبط، اشاره كرد: برای پرداخت حقوق و مزایای كمتر، افراد غیر متخصص جذب شده كه فقط توان اپراتوری دستگاه را دارند.
دانشجوی رشته پزشكی افزود: شرایط باید طوری مدیریت شود كه از هر نیروی كار در كشور در محل مناسب و مربوط به خود استفاده گردد. در حقیقت استفاده از نیروی غیر متخصص در آزمایشگاه ها، افزایش احتمال خطا و در نتیجه به خطر افتادن نظام سلامت را به دنبال دارد و تشخیص و درمان تا حد زیادی بر پایه اطلاعات آزمایشگاهی صورت می گیرد. نمایش اطلاعات غلط آزمایشگاهی به پزشك، در نتیجه تشخیص اشتباه و تجویز نادرست دارو و روند درمانی را به دنبال خواهد داشت كه خود شروع یك چرخه فاجعه بار است.
وی اشاره كرد: معلوم و معین نمی باشد كه با چه هدف، انگیزه و چه فكری پیشنهاد حذف مقطع دكتری داده شده اما آن چه كه مسلم است این كه تمام انگیزه و هدف افراد رسیدن به نهایت تحصیل و ورود به مقطع دكتری است كه با این اقدام تمام انگیزه از افراد گرفته می شود.
وصال طلب با اشاره به این كه برخلاف افكار عمومی، به هیچ عنوان تناسب معناداری میان حقوق دریافتی و كار درمان وجود ندارد، عنوان كرد: كمبود درآمد در بخش پیراپزشكی به نحوه ی نمایش خدمات سلامت لطمه وارد میكند. علاقه این عزیزان برای فعالیت در این حرفه كاهش و سبب افزایش نرخ بیكاری و سبب افزایش مهاجرت می شود.
وی اظهار نمود: دندان پزشكان با تربیت بهداشت كار دهان دندان و ورود به بخش درمان لطمه دیده و در نتیجه نظام سلامت دهان و دندان لطمه های جبران ناپذیری را تجربه می كند.
این دانشجو افزود: با متمركز شدن در بخش خصوصی، خدمات بخش دولتی ضعیف شده و رخ دادن كمبود امكانات، بالا بودن قیمت برای ردم و در مقابل پرداختی كم به دندان پزشكان از مشكلات عمده این بخش است.
وصال طلب با بیان این كه برخلاف تصور عموم مردم كه پزشكان پر درآمدترین افراد جامعه هستند، باید بگویم كه درآمد تنها حدود ۵ درصد از جامعه پزشكی موجب برداشت اشتباه از شرایط كاری این رشته و درآمد آن شده است، اضافه كرد: از عمده مشكلات این بخش باز می توان به عدم بازنشستگی پزشكان با سن بالا، مشكلات فراوان در اداره مطب، حقوق معوقه و دریافتی كم در بخش دولتی، وضعیت نامناسب دانشجویان تخصص (مبلغ دریافتی یك رزیدنت مجرد یك میلیون تومان و رزیدنت متأهل ۲ میلیون تومان) است.
وی اظهار نمود: هم اكنون ۸ تا ۱۲ هزار پزشك بیكار یا شاغل در حرفه های دیگر در كشور وجود دارد. با این وجود افزایش ورود و عدم نیاز به این حجم از ورود دانشجو به این رشته، عدم توانایی رفع نیاز حتی در دوران دانشجویی از معضلات موجود در این رشته است.
وصال طلب درانتها اظهار داشت: متأسفانه ساختار توزیع مناسب نبوده و بیشتر پزشكان در مراكز درمانی مراكز استان ها مشغول به كار هستند، كه در روستاها با كمبود پزشك مواجه هستیم متأسفانه بستر و زمینه مناسب لازم برای توزیع مناسب همچون حقوق و مزایای كافی و امنیت شغلی وجود ندارد.
گفت و گو از خبرنگار ایسنا اسماً سارنگی آذر

منبع:

1398/02/20
13:48:49
5.0 از 5
5439
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ