Go Map نقشه
دبیر علمی كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا اعلام كرد

انتقال داده ها در بستر ارتباطات بیسیم نوری ممكن می شود

انتقال داده ها در بستر ارتباطات بیسیم نوری ممكن می شود

نقشه: دبیر علمی دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا با بیان این كه هدف از برگزاری این كنفرانس بین المللی این است كه آخرین یافته ها در زمینه یكی از فناوری های نوظهور در حوزه آی سی تی و مخابرات بی سیم را به اشتراك بگذارد، اظهار داشت: سوژه اصلی آن است كه از امواج نوری (نورهای مرئی، منابع نوری لیزری و نورهای نامرئی) برای انتقال دیتای بسیار پرسرعت و با نرخ بالا كه هیچ گاه در سیستم های سنتی نمایش نشده اند، استفاده نمائیم.


محمد سجاد صدوق در حاشیه دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا و در گفتگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری دور اول این كنفرانس در دانشگاه صنعتی اصفهان در اردیبهشت ۹۷، توضیح داد: در انتها آن رویداد دانشگاه شهید بهشتی به صورت رسمی برای میزبانی كنفرانس اعلام آمادگی كرد و پس از بررسی های كارشناسی و رقابت بین چندین دانشگاه بنا شد تا امسال میزبان دومین دور برگزاری باشیم.
وی تصریح كرد: هدف از رویداد حال حاضر این است كه آخرین یافته ها و تحقیقات علمی در زمینه یكی از فناوری ها در حوزه آی سی تی و مخابرات در حوزه بیسیم را به اشتراك بگذارد.
دبیر علمی دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا با اشاره به اینكه هم اكنون با اشتغال طیف فركانسی در امواج الكترومغناطیس، خیلی از سرویس ها در بستر تلفن همراه عرضه می شود، اظهار نمود: شاهراه و بستری كه این سرویس ها در آن عرضه می شوند، به مثابه جاده‌ ایی هستند كه خودرو ها (یعنی سرویس ها) بتواند در آن حركت كنند. این در شرایطی است كه هم اكنون در جاده ها یا همان بسترهای فركانسی ترافیك بالایی وجود دارد كه باعث كمیابی آنها می شود؛ به عبارتی می توان گفت طیف فركانسی محدود و درخواست های بشر نامحدود است.
صدوق با اشاره به اینكه شهروندان دوست دارند كه خدمات متنوع صوت، تصویر و داده در تلفن های همراه با نرخ (سرعت) بالا و خطای كمتر به آنها عرضه شود تصریح كرد: راهكار این مورد آن است كه در حوزه مهندسی مخابرات به سمتی برویم كه از بسترهای نوین و راهكارهای جدید برای عرضه خدمات مخابراتی استفاده كنیم؛ یكی از این راهكارها استفاده از فركانس های بالاتر و بسترهای كشف نشده است، همچون امواج نوری كه دارای بسامدهای تغییرات شدیدتر در واحد زمان هستند.
وی در همین زمینه افزود: بشر همواره با نور آشنا بوده و نور عاملی در شادی ها و هم مورد استفاده در زندگی روزمره ما بوده است. هم اكنون راهكار این است كه از همین نور كه اهداف روشنایی بخشی دارد، برای انتخاب داده های مخابراتی به صورت بیسیم هم استفاده شود؛ به صورتی كه هیچ گونه سیم و یا حتی فیبر نوری در بین فرستنده و گیرنده نباشد كه به این فناوریلای_فای یا مخابرات نوری (light fidelity) می گویند.
صدوق اضافه كرد: هم اكنون فیبرهای نوری وجود دارند، اما مبحث كنفرانس ما نیستند، بلكه بر ارسال و دریافت داده با استفاده از منابع نور ولی به صورت بیسیم و سیار متمركز شده ایم و مبحث اصلی آن است كه از امواج نوری چه نورهای مرئی، چه منابع نوری لیرزی و چه نورهای نامرئی برای انتقال دیتای بسیار پرسرعت و با نرخ های بسیار بالا كه هیچگاه در سیستم های سنتی عرضه نشده اند، استفاده نماییم.
وی تشریح كرد: صحبت آن است كه منابع داده ای ما انسان ها همچون صوت و تصویر از راه گیرنده های نوری دریافت شود؛ بدین سان تبلت، موبایل، مودم خانگی یا ساعت هوشمند ما به گیرنده های نوری مجهز می گردد كه بتوانند از نورهای مرئی و ال ای دی كه در ساختمان ها باب شده است، "داده" دریافت نمایند. این در شرایطی است كه بسامد قطع و وصل شدن این انتقال داده به خاطر سرعت بالا برای چشم انسان نامحسوس خواهد بود.
دبیر علمی دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا سپس به فواید ارتباطات بیسیم نوری یا "لای فای" پرداخت و تشریح كرد: اساساً در سیستم های سنتی همچون امواج رادیو فركانسی دیگر جایی جهت استفاده نیست، ازاین رو می توان اظهار داشت كه نخستین مزیت عرضه بستری نوین برای سرویس های مخابراتی است.
وی ادامه داد: همینطور در بستر نور بودن در این فناوری سبب می شود ضرری برای انسان نداشته باشند، ضمن آنكه نرخ یا سرعتی برابر با چندین دیگابیت در كسری از ثانیه محقق خواهد شد.
صدوق خاطرنشان كرد: همینطور فناوری فوق سبب خواهد شد استفاده از تلفن همراه در خیلی از فضاها همچون پمپ بنزین، نیروگاه، پستهای فشار قوی برق، بیمارستانها و داخل كابین هواپیما كه بیشتر ممكن نبود، امكان پذیر شود؛ بدون آنكه به سیستم های سنتی كه از قبل وجود داشته، اخلالی وارد شود.
او همینطور دو مزیت دیگر را امنیت بسیار بالا، غیر ممكن بودن شنود و هم مختل نشدن سرویس دهی در سیستم های با سرعت تحرك بالا همچون قطار و هواپیما دانست و اظهار داشت: همكاریهای چندجانبه علمی در مقالات در سطح بین المللی كه در این كنفرانس محقق شده و هم عرضه آخرین یافته های پژوهشی و صنعتی دانشمندان بین المللی سبب شده این كنفرانس بتواند ما را به افق مورد نظرمان برساند. این در شرایطی است كه عرضه یافته های دانشجویان و محققان خارجی در چارچوب سخنرانی ها، نشان داده است فشارهای قدرت های بین المللی بر شتاب علمی كشور ما اثرگذار نبوده است.
به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، تعداد مقالات دریافتی در این كنفرانس ۵۲ مقاله بوده و تعداد ۳۹ مقاله هم پذیرفته شده است. همینطور تعداد مقالات دریافت شده از دانشگاه های ایرانی ۲۶ مقاله و تعداد مقالات دریافت شده از دانشگاه های خارج از كشور ۱۳ مقاله بوده است، ضمن اینكه ۲۰ مقاله در چارچوب عرضه شفاهی خواهند بود و ۱۹ مقاله در چارچوب پوستر عرضه خواهند شد.
منبع:

1398/02/07
16:08:05
5.0 از 5
4936
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ