Go Map نقشه
در دانشگاه تربیت مدرس؛

محققان ایرانی در یک قدمی تولید دانش بومی ابرخازن آلومینیومی

محققان ایرانی در یک قدمی تولید دانش بومی ابرخازن آلومینیومی

نقشه: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس بر روی پروژه ای کار کرده اند که نتایج حاصل از آن به ایجاد دانش بومی تولید الکترود کاتدی باتری آلومینیوم - یون و یا ابرخازن آلومینیومی کمک می نماید.به گزارش نقشه به نقل از مهر، سنتز نانوکامپوزیت V۲CTx/CNT و بررسی خواص الکتروشیمیایی عنوان طرحی است که مطهره سادات محسنی صالحی منفرد با راهنمایی احسان طاهری نساج به انتها رسانده است.
حل مشکلات مربوط به تکنولوژی های جدید موجب می شود تا بشر با خیال آسوده بدنبال استفاده از به روزترین پیشرفت های فناوری باشد. بنیاد ملی علم ایران نیز از طرح هایی که در مرز دانش و تولید دانش بومی فعالیت می نمایند، حمایت می کند.
«سنتز نانوکامپوزیت V۲CTx/CNT و بررسی خواص الکتروشیمیایی» عنوان طرحی است که مطهره سادات محسنی صالحی منفرد با راهنمایی احسان طاهری نساج به انتها رسانده و از حمایت بنیاد ملی علم ایران نیز بهره برده است.
محسنی صالحی منفرد، در رشته مهندسی مواد – سرامیک دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد خودرا از دانشگاه تربیت مدرس و کارشناسی را از دانشگاه علم و صنعت ایران دریافت کرده است.
وی درباره ی ایجاد ایده این طرح اظهار داشت: با بررسی مطالب روز و با مطالعه منابع متوجه شدم که در سالهای اخیر در دنیا به این مساله نوظهور پرداخته شده است و سرعت رشد بالایی داشته است. همین طور در تحقیقاتم متوجه شدم که این پژوهش قابلیت انجام در ایران دارد و به بومی سازی و تولید دانش بومی منجر می شود.
محسنی صالحی منفرد در ادامه بیان کرد: انرژی الکتروشیمیایی یک راهکار مناسب برای جایگزینی انرژی فسیلی است. در دهه های اخیر پژوهش های فراوانی روی توسعه دستگاه های تولید و ذخیره سازی انرژی انجام شده است. بطوریکه استفاده از انرژی های خورشیدی، بادی و دیگر انرژی های تجدیدپذیر گسترش یافته و از دستگاه های مطلوب ذخیره انرژی همانند باتری ها و ابرخازن ها بهره برداری می شود.
وی افزود: به تازگی، باتری های قابل شارژ آلومینیوم – یون به عنوان جایگزین امیدوارکننده باتری های لیتیم – یون مورد توجه قرار گرفته اند. استفاده از مواد با ظرفیت بالا به این خاطر است که این ساختارها راه جدیدی را برای دستیابی به ذخیره سازی انرژی با چگالی انرژی بالا در سرعت های بالای شارژ ایجاد می کنند.
این محقق و پژوهشگر افزود: سازوکار عملکرد باتری های یونی، رفت وآمد یون ها بین الکترودها بوسیله یک الکترولیت مایع یونی است. یون ها از آند خارج و حین پروسه دشارژ وارد کاتد می شوند. در طول شارژ، روند مخالف رخ می دهد؛ بدین سبب الکترود نقش قابل توجهی در عملکرد باتری ایفا می کند.
وی اشاره کرد: سنتز و بررسی خواص الکتروشیمیایی ماده کاتدی V۲CTx، بررسی تأثیر کامپوزیت سازی بر ظرفیت ویژه و چرخه پذیری الکتروشیمیایی باتری، بهینه سازی اندازه و مورفولوژی پودرهای ماده فعال کاتدی از اهداف انجام این طرح بود.
محسنی صالحی منفرد در ادامه، درباره ی چالش های موجود در انجام این طرح اظهار داشت: امکانات متمرکز برای سنتز ماده وجود نداشت و برای این کار از چند دانشگاه کمک گرفتم؛ اما متأسفانه کرونا و تعطیلی مراکز آزمایشگاهی و دانشگاه ها در ادامه فعالیت وقفه ایجاد کرد. هزینه های بالای تحقیقات هم می توانست فعالیت را متوقف نماید و اگر گرنت استاد راهنما و تقبل هزینه ها توسط ایشان نبود، باتوجه به بالارفتن تصاعدی دلار، مشکلات زیادی پیش روی ما بود.
وی در آخر اشاره کرد: نتایج حاصل از این پروژه، به ایجاد دانش بومی تولید الکترود کاتدی باتری آلومینیوم – یون و یا ابرخازن آلومینیومی کمک می نماید و حتی با امکانات و تجهیزات می توان نمونه محصول را نیز تولید کرد.


منبع:

1402/06/20
12:22:34
5.0 از 5
309
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ